„MIKS ME VARASTASIME AUTO”

“Miks me varastasime auto”, MartMüürisepp. Foto: Mirko Rajas

Saksa kirjanik Wolfgang Herrndorfi tempokal ja rohkete pööretega noorteromaanil põhinev lavastus „Miks me varastasime auto” esietendub 27. veebruaril Eesti Noorsooteatri väikeses saalis. Dramatiseeringu toob lavale Mirko Rajas.

„Miks me varastasime auto” on lavastaja Mirko Rajase sõnul lugu noortele, aga kindlasti ka lugu noortelt nende vanematele ja inimestele, kes neid igapäevaselt ümbritsevad ja mõista püüavad. See on lugu sõpruse, hingelise mõistmise ja usalduse otsingust iseenda ja ümbritseva maailmaga.

„Mind kõnetas selle loo mitmekihilisus, aus ja hinnanguteta lähenemine noorele inimesele, kes just praegusel ajal elab, mõtleb ja on,” ütles Rajas. „Mõnikord võib olla teekond iseendani konarlik ja asfalt auklik, kuid vaatamata mõnele marrastusele tasub see siiski ette võtta.”

Peab olema julgust tunnistada ka oma nõrkusi ja vajadust teise inimese läheduse järele

Lavastaja sõnul ei pea inimene paigutuma ootuspärasesse tervikusse, vaid ausalt olukordadele otsa vaatama ja neid tunnistama. „Peab olema julgust tunnistada ka oma nõrkusi ja vajadust teise inimese läheduse järele,” ütles Rajas.

Wolfgang Herrndorf (1965–2013) debüteeris kirjanduses aastal 2002. Romaan „Tschick” (eesti keeles „Miks me varastasime auto”, 2018) ilmus 2010. aastal ja sai kohe bestselleriks. Raamatust on välja antud üle 50 trüki, teos on tõlgitud 28 keelde ja saksakeelsete väljaannete tiraaž küünib kahe miljoni eksemplarini.

“Miks me varastasime auto”, Mait Joorits. Foto: Andres Roosileht

Loo peategelaseks on eraklik teismeline Maik Klingenberg, kelle kodune elu pole kiita. Ema küll hoolib pojast, kuid on eluraskuste tõttu pidevalt eemal. Karmi isa jaoks on oluline vaid mulje, mille nad naabritele jätavad. Maiki üksluiselt kulgev elu saab uue hoo, kui tema klassi tuleb vene päritolu sisserändaja, asotsiaalse välimusega Andrei Tšihhatšov ehk Tšikk. Kahe oma eakaaslaste elust justkui välja jäänud noormehe teed ristuvad ning peagi avastavad nad end „laenatud” autoga mööda Saksamaad ringi sõitmas, ilma mobiilide, kaartide ega kindla suunata.

Esialgu 14. veebruaril esietenduma pidanud lavastus lükkus trupi eneseisolatsiooni tõttu edasi ning esietendub Eesti Noorsooteatri väikeses saalis 27. veebruaril.

Peaosades Mait Joorits (Maik Klingenberg) ja Mart Müürisepp (Tšikk), ülejäänud seitsmeteistkümnes rollis Laura Kukk ja Taavi Tõnisson.

Autor Wolfgang Herrndorf, tõlkija Terje Loogus, dramatiseerija Helena Läks, lavastaja Mirko Rajas, kunstnik Rosita Raud, valguskunstnik Emil Kallas, helilooja Markus Robam ja liikumisjuht Hanna Junti.

Eesti Noorsooteatri repertuaarist leiab lavastusi nii väike- ja koolilastele kui ka noortele ja täiskasvanutele. Igalt vanuserühmalt loodab teater kaasamõtlemist ja -elamist ning avatud meelt. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum, mis aitab käivitada kujutlusvõimet, ning rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff, mis toob kohaliku teatrigurmaani ette muu maailma visuaalteatrilavastusi.

Peep Ehasalu

kommunikatsioonijuht

Share via
Copy link
Powered by Social Snap