INDREK JUHKOV: SÕNAJALAÕIT EI TASU PANKRANNIKU PERVELT OTSIDA

Valaste joaastang. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Indrek Juhkov, Politsei- ja Piirivalveameti praktikant, kirjutab Toila valla kodulehel, et on sünnist saati elanud Kohtla vallas, mis nüüdseks ühendatud Toila vallaga. 2017. aastal valis ta politseiniku kutse, et tulevikus tagada korrakaitsjana elanike turvalisust ning seda eelkõige just Ida-Virumaal.

Käesoleva aasta juunikuu alguses, täites politseipraktikandina tööülesandeid, märkasin Toila lähistel pankranniku kalda äärel naisterahvast. Nägin, et varisemisohtliku panga serval seismisega asetas naine oma elu ohtu. Minule kui tulevasele politseiametnikule tekitas selline vaatepilt muret, mistõttu otsustasin sekkuda. Vestluse käigus selgus, et naise näol oli tegemist fotograafia huvilisega ning pankranniku järsakul viibides püüdis ta pildile jäädvustada looduse poolt joonistatud parimaid vaateid. Tegemist on tõesti väga looduskauni ja ilusaid vaateid pakkuva, kuid samas ka ettearvamatult varisemisohtliku kohaga. Omavahelises vestluses viitasin võimalikele ohtudele, mis sellises kohas pildistamise käigus võivad tekkida. Jälgides looduse maalilisi vaateid läbi fotoaparaadi objektiivi, püüdes jäädvustada parimaid hetki, võib taju ohtudele kaduda, mis võib paratamatult viia vääramatute tagajärgedeni.

Igal aastal leiavad Ida-Virumaa pankrannikul aset õnnetused, mille tagajärjel saadakse raskeid kehavigastusi või sootuks hukutakse. Viimane rängim õnnetus juhtus 2019 aasta jaanuaris.

Tänaseks on Toila vald piiranud ligipääsud ohtlikele järsakutele piirdeaedadega ning paigaldanud käitumisreeglitega hoiatustahvleid. Politsei kutsub inimesi jätkuvalt üles olema ettevaatlikud, vastutustundlikud ja märkama ka teisi pankrannikul uudistajaid. Pankranniku kaldalt saab Läänemere vaateid nautida ja jäädvustada selleks ettenähtud kohtades, sealhulgas matkaradadelt, kus avanevad suurepärased vaated, muuhulgas Toila valla ühele atraktiivsemale, 30 meetri kõrguselt langevale Valaste joale.

Kui märkate pankranniku äärel isikut või seltskonda, kes teie hinnangul ei taju ohtu ning võib järgmisel hetkel vajada abi, siis tuleb kindlasti helistada hädaabinumbrile 112.

P.S. Saabuva jaanipäeva tulekul ei tasu sõnajalaõit pankranniku pervelt otsida – seda seal ei ole!

Indrek Juhkov