MERCEDES MERIMAA: VÄEGA INIMENE JA VÄEGA TOIDUD

Kaks nädalat tagasi oli TÜ Pärnu kolledži Väärikate ülikooli külaliseks bioloogiaõpetaja haridusega Mercedes Merimaa, kelle ettekanne kandis pealkirja „Väega inimene ja väega toidud”.

Mercedes Merimaa esineb Tervise keskuses TÜ Pärnu kolledž Väärikate ülikooli kuulajatele. Foto Urmas Saard
Mercedes Merimaa esineb Tervise keskuses TÜ Pärnu kolledž Väärikate ülikooli kuulajatele. Foto: Urmas Saard

Mercedes Merimaa on Eesti vanima Leader-grupi, MTÜ Pärnu Lahe Partnerluskogu tegevjuht ehk siis töötab maakonna valdade ühisprojektina valminud Romantilisel Rannateel, mis kulgeb 250 kilomeetrisel rannajoonel Varbla kadakate vahelt kuni Läti piirini. Ta on sisuliselt selle piirkonna arengustrateegija koostaja ja oma bürooga Euroopa rahade jagaja. „Ma ise elan Audru ja Tõstamaa vahepeal ning tegutsen ka sealses kohalikus külaseltsis, kus on tuttavaks saanud selle piirkonna ühisüritusena Võilillefestival. Olenemata poliitilistele muutustele õitseb võilill igal kevadel, õnneks ka vaatamata soojale talvele.”

Merimaa ütles, et on tervise poolt ja seal hulgas toitva toidu, värske õhu ja meeldivate muljete poolt. „Õpi lugema looduse raamatut. Seal on kirjas kõige uuem tarkus. See on sinu võimalus.” Tema sõnul peitub väega toidus nn metsik vägi ja soovitab minna mitte tagasi vaid edasi loodusliku naturaalsuse juurde. Merimaa pakub näiteks nurmenukku, naati, pärnalehti, nõgest ja soovitab vältida liigseid süsivesikuid, mis tõstavad insuliiditaset. Sellega kaasneb nälg, väsimus, kehakaalu tõus, allergiad, ülitundlikkus.

„Oska ja julge korjata maltsa, naati, vesiheina, põldrõigast, nurmenukku, nõgest, võilille. Kare varemerohi on kudede taastaja.” rääkis Meremaa. Harilik kalmus on veepuhastaja ja ravimtaim. Kalmusejuurt tunnustab kogu maailm kui immuunsüsteemi tugevdajat. Loodusravi uurijad nimetavad kalmusejuurt meie kliimavööndi zenzenniks. Ravimina kasutatakse kalmuse tugeva lõhna ja mõruda maitsega risoomi (maa-alune võsu), mida kogutakse varakevadel või sügisel. Kalmuse eeterlikku õli saab kasutada parfüümide ja hügieenikaupade lõhnastamiseks. Teed või tinktuuri tarvitatakse maomahla alahappelisuse, soolegaaside ja neerukivide korral.

Võilill on igati hea seedimisele, sapile, maksale. Vesihein on hea salatitaim. Merimaa soovitab ise kasvatada: potis, aknalaual kastides, katustel, vanaema juures maal, linnaaias. „Moodustage kooperatiive, vajadusel rakendage permakultuuri.”

Urmas Saard

Share via
Copy link
Powered by Social Snap