Sõprusansamblite suvekontsert Sindis

Ansamblite Top Ten ja Olla Daam ühiskontsert avas laupäeva keskpäeval Sindi suvemuusika hooaja. Tänavu toimuvate kontserdite paigaks valiti seltsimaja esine põlispuude alune, kust saab halva ilma korral kerge vaevaga viia esinemise siseruumidesse. Õnneks 3. augustil suurt ilmamuret polnud. Kuigi hootised tuulepuhangud püüdsid noodipabereid ja ükskuid lauluhääli laiali pillutada, peeti siiski välistest oludest hoolimata tore kontsert ära.

Sindi suvemuusika esinejad ansamblitest Top Ten ja Olla Daam. Foto Urmas Saard
Sindi suvemuusika esinejad ansamblitest Top Ten ja Olla Daam. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Neid oli väga palju, aga me valisime välja ainult kaksteist[/pullquote]Pärnumaa Top Ten ja Viljandimaa Olla Daam ühine juhendaja on tuntud muusikapedagoog Toomas Voll. „Muusikat on meile kõigile vaja – noorte ja vanade jaoks – see on nagu hingepalsam,” ütles Voll. „Kujutage nüüd ette, kui meie päevad mööduksid siinse päikese all ilma muusikata. Mis elu see siis oleks ja kas olekski elu? Valter Ojakäär on kirjutanud imelise laulu ja teie mäletate seda kindlasti Helgi Sallo esituses – „Olematu laul”, rääkis Voll järgmise laulu sissejuhatuseks.

Sindis Helle Salumäe juhatamisel alustanud vokaalansambel Top Ten on nüüdseks tegutsenud pisut kauem kui tosin ja pool aastat. Mingi aeg käidi harjutamas Raeküla Vanakooli keskuses, aga praegu asub naisansambel Pärnu Nooruse Maja katuse all. Aastast 2016 juhendab ansamblit Voll.

Tavaks saanud osalemisega iga-aastastel Pärnumaa vokaalansamblitepäeval on Top Ten saanud kolmel korral enda valdusesse parima ansambli tiitliga kaasas käiva rändava helihargi. Esinetud on Sindis, Pärnus, Lätis, Leedus, nüüd siis taas Sindis. Ühisesinemised ansambliga Olla Daam on viinud Heimtali, Tõstamaa, Alatskivi mõisatesse.

« Saate lindistuse järel ei mindud laiali

Olla Daam sündis 17 aastat tagasi omaaegses Pärsti vallas, mis mitmete omavalitsuste ühinemisel laienes kuus aastat tagasi suureks Viljandi vallaks. Ramsi Vaba Aja Keskuse naisansamblit Olla Daam juhendab Voll selle loomisest saadik. „Alustasime Reet Linna saate „Laulge kaasa” lindistamisest Heimtali mõisapargis. Tol korral oli nii, et Linna palus kõikidel selle saate formaadis osalejatel tulla välja ka oma kandi lauljatega. Aga mida ei ole, seda ei ole. Ene Uuland, kohalik kultuurielu korüfee, mõtles päeva, mõtles kaks… Aga mina olin tol ajal juba Viljandi kammerkoori dirigent ja Ene laulja, kes pöördus minu poole. Et kuule, Tom, aita hädast välja. Paneme kuulutuse üles, kutsume naised kokku ja teeme neist ansambli. Kas teate kui palju tuli tolleaegse Pärsti valla sauna eesruumi rahvast? Neid oli väga palju, aga me valisime välja ainult kaksteist lauljat. Õppisime ära Tõnu Kallaste laulu „Iidne linn”. Laul räägib Viljandist. Ja oligi meil piirkonna ülesanne täidetud: kollektiiv loodud ja laul lauldud.”

Aga Vollile meenus veel midagi seoses ansambli asutamisega: „Kuulsime siis, et nojah, kohalike ärimeeste naised kokku aetud. Tegelikult see päris nii ei olnud. Olid hoopis madalapalgalised kaunitarid. Vaadake, kas nad ei ole kaunid.!”

[pullquote]enamus pedagoogid[/pullquote]Saate lindistuse järel ei mindud laiali sellepärast, et kõik tundus nii kihvt. „Lauljaid on vahetunud. Ansambel on olnud kaheteistliikmeline, kuueliikmeline, üheksaliikmeline. Neist enamus pedagoogid,” rääkis Voll.

Olla Daam alustas oma etteastet Andres Valkoneni lauluga „Meelespead”, mis meenutas 2010. aasta jaanitule süütamist Sindi lauluväljakul. Juhannes Kask laskus rahvarõivais kaunite naiste Kristel Reinsalu, Piret Ollepi ja Külli Šorini saatel dendropargi poolselt nõlvakult lauluväljakule, kõigil tõrvikud käes ja Valkoneni laul „Meelespead“ kaunitaride suus, et süüdata ülisuur lõke. Seda Voll küll ei pruukinud teada, aga ta küsis, kas publik on kuulnud Valkoneni seost Sindi rockfestivaliga?

Pärast kontserti sai väiksemas ringis kõneldud veel sellest, mis Vollil publikule rääkimata jäi. „Oleme osalenud Põltsamaal Uno Naissoo lauluvõistlusel ja ühe korra ka võitnud,” meenutas Ene Uuland. „Oleme osalenud üleriigilistel lauluvõistlustel Jõhvis, kus saime teise koha,” jätkas ta tagasihoidlikult kõneldes. „Kaks korda oleme käinud kontsertreisil Rootsis. Esimese reisi ajal olime alles viieaastased. Omaaegsel Pärsti vallal olid sealse Säteri kommuniga sõprussuhted, koostöö algus ulatus aastasse 1994. Käisime veel teinegi kord Rootsis.” Sirje Kannel meenutas, et kontsert toimus väga ilusas Säteri kirikus.

Uuland: „Möödunud aastal toimus Soome reis koos Top Teniga. Esinesime märtsis Alppila kirikus.” Voll täiendas, et tegemist oli kevadkontserdiga. „Olla Daam on mitmekordne Viljandimaa ansamblite päeva Grand Prix võitja, nagu Top Ten oma maakonnas. Olla Daam on Viljandimaa naisansamblite lipulaev,” Kiitis Voll oma lauljaid.

„Koostööd on tehtud Viljandimaa kammerkooriga, antud ühiskontserte. Ma olin ise siis kammerkoori dirigent ka,” jätkas Voll. Sirje Kannel lisas juurde, et sellel kevadel toimus meeskoori Sakala topeltkvartett Topelt Hellad Kellad ühine esinemine. Voll: „Nüüd on meil nendega sõprussuhte loomine käsil. Oleme Eesti Televisioonis esinenud ja 15. juubeliks andsime välja plaadi „Sai leitud laul”, mille Sirje Kannel võttis kenasti toimetada.”

Millal tuleb plaat kahasse Top Teniga? Voll: „Urmas, see tuleb kavasse võtta!”

Urmas Saard

Järgmised neli kontserti:

10. augustil ansambel Twist

17. augustil Lavassaare Trio

24. augustil Anne Adams ja Šal-lal-laa

31. augustil Sindi muusikakool