Wasa Resort hotelliga tutvumine algas köögist

Neli nädalat ja mõned päevad rohkemgi külastajatele avatud olnud Wasa Resort uue spaahotelli peahoone esiuksest sisenedes väärib esimese asjana märkamist fuajee vastasseina kaunistav Islandi sammal, aga samavõrd kogu hoonestuse arhitektuurne lahendus ja muidugi inimesed, kes viimati valminud Pärnu majutusasutuses töötavad.

Mitmekülgselt uudsete arhitektuuriliste lahenduste ja uuendusliku teenindusega Wasa Resort spaahotell Pärnus. Foto Urmas Saard
Mitmekülgselt uudsete arhitektuuriliste lahenduste ja uuendusliku teenindusega Wasa Resort spaahotell Pärnus. Foto: Urmas Saard
Sten Märtin,  Wasa Resort Hotel, Apartments & SPA  peakokk. Foto Urmas Saard
Sten Märtin, Wasa Resort Hotel, Apartments & SPA peakokk. Foto Urmas Saard

[pullquote]toidulaual asuvad aukohal moodsate nüansidega ja puhtad põhjamaised maitsed[/pullquote]Uksele tuli vastu hotelli turundusjuht Kadi Elmeste, valmis järjekordsele uudistajale tutvumistuuri tegema. Tema ilmest võis lugeda teatavat üllatust, kui soovisin alustada peakokast. Vaatamata kiiretele toimingutele leidis Sten Märtin hetkeks aega pliidi äärest kõrvale astuda ja tugeva mehe käepigistusega tervitada. Heasüdamlik naeratus ei lubanud kahelda tema toitude headuses. Minu arvamist kinnitasid Elmeste sõnad: „Sten on noor ja tubli peakokk, kelle kutsusime välismaalt koju tagasi. Tema eelistuseks on kohalik tooraine. Näiteks on talle olulised Mätiku talu piimatooted.”

Sten alustas seitsmeteistkümneselt a’la carte kokana. Tänase Pärnu uusima restorani peakoka enda sõnul polnud talle küsimuseks tollel ajal igal nädalal bussiga Tartus koolis käies Haapsallu tööle sõita, sest hindas saadud kokkamise kogumusi sedavõrd kõrgeks.

Elmeste teadis lisada, et kümnest aastast pool aega on ta töötanud kokana Skandinaavias, muuhulgas omandanud väärtuslikke kogemusi ka Oslo Michelini tärni Maaemo restoranis. Seal nähtud saaliteenistusest tõi ta uuendust Pärnussegi. Siinses Wasa Resort restoranis tuuakse esimene tervitussuupiste külalistele ise lauda.

Hotelli aias jalutades vaatasime peakoka ürdiaeda: metsmaasikad, füüsal, belargoonia söödavad õied ja teised taimed. Kõike näpuotsaga, aga ilmselt ikka parasjagu, sest uue restorani toidulaual asuvad aukohal moodsate nüansidega ja puhtad põhjamaised maitsed.

Toitude valmistamise oskus omab hotelli majandamisel kahtlematult ülitähtsat rolli. Saadud maitseelamused peavad sulanduma teenindusvilje, maja arhitektuuri, sisekujunduse ja kõige selle juurde kuuluva hubasusega.

Wasa Resort koosneb pärast uusehituse valmimist kahest eraldi tegutsevast majutusasutusest, millel sama omanik. Wasa ajalugu sai alguse veidi enam kui 80 aastat tagasi – täpsemalt aastast 1938, sest aasta varem Stockholmi ja Pärnu vahel alguse saanud laevaühendus paisutas voodikohtade nõudluse Rannahotelli võimalustest palju suuremaks. Lihtsa välisilme – funktsionalistliku ning modernistliku kuurortarhitektuuri eeskuju arvestavalt loodud kahekorruseline 40 toaga võõrastemaja Wasa avati 1938. aasta jaanikuul. Nõukogude võim tegi asutuse sanatooriumiks, mis hiljem muutus taastusravikeskuseks. Nüüd ootab vana hoone uuendamist, millega tahetakse tuleval aastal algust teha. Hoone juurde kuulub kinnine aed, mille ilust enamik pärnakaid eriti midagi ei teagi. Seepärast kutsus Elmeste sedagi põgusalt vaatama. Peene joaga vett purskava basseini ääres on kaunis valge skulptuur, mille kunstilisele väärtusele annab skulptor Rait Pärg fotosid vaadates kiitva hinnangu. Praegu kipuvad lopsaka põõsa oksad seda küll pisut varjama, aga küllap peatselt jõutakse ka sellega tegeleda. Aia merepoolses servas kasvab hiiglasuur pappel, mille ümbermõõt üle nelja meetri.

Wasa hotelli vana hoone uusehitusepoolne akendeta ja usteta suur välisein on kaetud maalinguga, mille tegi kunstnik Krõõt Kukkur ja kes panustas ka uute hoonete kujundusse.

» kujundatud ühtse stiilitunnetusega

Wasa hotelli laiendamiseks korraldati arhitektuurivõistlus. Tunamullu märtsis tegi kuueliikmeline žürii kuue esitatud töö seast oma valiku ja nimetas üksmeelselt KOKO arhitektide nägemuse võidutööks. Arhitektuuri on loonud Liis Uustal ja sisearhitektuuri Kadri Kaldam. Põhiplaanilt koosneb tervik 56 hotellitoaga liigendatult pikast tänavaäärsest kolmekorruselisest hoonest ning kinnisel õuel asuvatest väikestest majadest, milles kokku 18 külaliskorterit. Viimaste eeliseks on eraldatud sissepääsud, oma kööginurk, terrass või rõdu. Suures majas puuduvad pikad igavad koridorid. Teekond oma toani kulgeb mööda nurgelisi pöördeid, mis teeb liikumise huvitavaks ja tekitab ootuse põnevust. Toad on kujundatud ühtse stiilitunnetusega. Elmeste vedas vertikaalsete joonte kohal näpuga ja näitas peamist kujundit ruumi erinevatel pindadel. Üldse saab korraga majutada kuni paarsada inimest. Uuel hotellil on 140-kohaline restoran.

Tänavaäärse hoone teisel ja kolmandal korrusel asuvad väikesed raamatukogud. Esimesed Pärnu teemalised raamatud kinkis 26. juunil Pärnu linnapea Romek Kosenkranius. Raamatukogu täiendavad teisedki külalised. Elmeste tõi tänulikult näiteks kolima asunud proua Õie, kes kinkis samuti raamatuid.

Suplemise bassein on kolmest küljest klaaspindadega ümbritsetud, mis tekitab väga avara ruumi tunde ja muudab ka hoovil asuvate majakeste vahe hoopis läbipaistvamaks. Veemõnude juurde kuuluvad muidugi erinevat tüüpi saunad.

Ringiga uuesti suures vestibüülis viibides osundas Elmeste Islandi samblast valmistatud rohelisele seinale, mida puudutada siiski ei soovitata. Islandi samblast valmistatud roheline sein elustab ruumi ning muudab interjööri ebatavaliselt efektseks.

Ehitaja oli Eston Ehitus ja arendust rahastas erakapitalil põhinev OÜ Suvituse Maja.

Wasa Resort Hotel, Apartments & SPA vastab Helmeste sõnul neljatärni hotelli nõuetele, aga vastava sertifikaadi taotlust pole seni veel esitatud.

Urmas Saard