Paikusel avati kauaoodatud toidupood

Paikuse rahvas on pidanud leppima ilma kaupluseta 2016. aasta oktoobrist saadik, kuid eile keskpäeval avati alevi keskel uus Coopi Konsumi kaubahall, mille 700 ruutmeetri suurusel müügipinnal jätkub ruumi 3000 erineva nimetusega kauba jaoks.

Paikuse kaubahalli avamisel pakuti Elleni firma valmistatud torti. Foto Urmas Saard
Paikuse kaubahalli avamisel pakuti Elleni firma valmistatud torti. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Ainus, mille üle ta kurtis, et kaubahall nii paksult rahvast täis[/pullquote]Uudistajaid takseeris uue hoone juures juba mitu tundi enne avamistunni saabumist. Vahetult enne uste avamist võis uste taga olla vähemalt sadakond inimest kui mitte rohkemgi. Müügisaal oli kaunistatud Coopi kirjadega õhupallidega ja neid täideti külalistele jagamiseks aina juurde. Täpselt kell 13.00 avanesid laiad uksed ja ilma piduliku lindilõikamiseta olid kõik oodatud sisenema. Sissevoolaval rahvahulgal ei näinud lõppu tulevatki. Enamik suundus müügisaali, aga paljud peatusid vasakut kätt asunud kondiitritoodete laua ääres, kus jagati maitsvaid koogilõike ja pakuti kohvi, samuti viinamarju, banaane, pirne. Ka müügisaalis lõiguti Elleni Pagariäride suurt torti.

Hoonel on ruumikust küllaga: nii põrandapinda riiulite vahel jalutamiseks kui ka kõrgust, et jätkuks piisaval hulgal õhku hingamiseks. Õhku oli avamise päeval võibolla kõige rohkem tarvis, sest inimesi sagis tõepoolest määratul hulgal. Nii jäi kohe alguses mõnigi tähtis asi märkamata, millele Pärnu Postimehe reporter Kristo Niglas tähelepanu juhtis. „Kas nägid, et kõige esimese ostu teinud ostja kinkis ostu kassapidajale ja lubas tšeki mälestuseks ära raamida?” Ei pannud tähele, aga tänud märkajale. Kristolt kuulsin sedagi, et sealsamas Paikusel rauda taguv Jaan Kukk kinkinud kauplusejuhatajale tähtsa sündmuse puhuks enda sepistatud suure naela. Seegi oluline üleandmine jäi nägemata, kuna jõudsin kohale ilmselt liiga hilja. Aga vaadata ja imetleda oli selletagi rohkem kui küllaga.

Kingitusi ei teinud mitte ainult ostjad. Esimestele ostjatele ulatati kaupluse poolt samuti kinkekotike näppude vahele. Kassasid on kolm.

Olen kindlasti tulevane klient

Jäi silma, et väga palju uudistajaid tuli kohale Sindist. Kui varem käis Paikuse rahvas sagedasti Sindi linna kaupluseid külastamas, siis eile oli kõik vastupidi. Tuldi ka Pärnust. Eve ütles, et töötab merel ja elab Pärnus, aga nüüd tuli spetsiaalselt Paikusele uut kaubahalli kaema. Tema käis teisel korrusel Tuuli juures, kus asub ilusalong, juuksur, solaarium. Eve kiitis nähtut ja lubas hakata kohe esimesest päevast alates Tuuli alaliseks kliendiks. Järgmisena vestlusesse sattunud Teele lausus, et pole ilusalongi omanik, aga kiitis samuti Paikusel avanenud uut võimalust. „Olen kindlasti tulevane klient. Tuuli on noor juuksur ja selle ajaga väga palju õppinud.”

Seadsin siis isegi sammud teisele korrusele, mida juhtumisi otsekui kokkulepitult nõnda palju kiidetakse. Pikas koridoris enne ilusalongini jõudmist põikasin sisse uksest, millel kiri „Epp Ustav, näohooldused, ripsmed & kulmud, maniküür / pediküür, depilatsioon”. Väga lahke teenindaja avas minu saabudes vahuveini pudeli ja täitis klaasid. Pikalt kahevestlust pidada ei saanud, sest juba piilus uksevahelt Sindi Vovka ja teisedki külastajad olid sisenemas. Kindlasti soovitan ka oma naisel uue kaubahalli teisele korrusele minna.

Elleni Pagariärid on tuntud oma headuses ja küllap seepärast võeti sealgi kiiresti järjekorda. Aga kasutati ka suurepärast võimalust pärast müügisaalis vongelnud ülipikas järjekorras seismist jalga puhata.

Ringiga tagasi müügisaali jõudes nägin, et Sillaküla mees Heldor Käärats oli järjekorras seismisega jõudnud juba päris kassa lähedale. Korv kenasti kaupa täis ja polnud üldsegi kiitvate hinnangutega kitsi. Ainus, mille üle ta kurtis, et kaubahall nii paksult rahvast täis. „Paljud ei hakka seepärast kohe suuri oste tegema ja tulevad kindlasti hiljem tagasi, kui veidi lahedamaks läheb,” selgitas kõrges eas spordimees Heldor, kes enamiku elupäevi Paikusega jaganud.

Mitte kuidagi ei või jätta mainimata suure valikuga lillemüüki, mis asub kohe peaukse kõrval. Avamist ootab apteek, mille ruumes töömehed eile veel hoolsalt askeldasid.

Omanäolise välispidise väljanägemisega ja sisemise lahendusega hoone projekteeris Indrek Niitla, kes on siinkandis varemgi sarnaseid uhkeid kaubanduspindasid kavandanud. Coop Eesti keskühistu kommunikatsioonijuhi Martin Miido ütluse kohaselt nemad tüüpprojekti põhjal oma poode ei ehitata. Kõik rajatakse omanäolistena. Poe avamiseks pidi omanik küsima pangalt 1,65 miljonit laenuraha.

Urmas Saard