Traditsiooniline lipu päeva tähistamine polnud Sindis mitte päris tavapärane

Traditsiooniline lipu päeva tähistamine Sindis toimus sinimustvalge lipu 135. aastapäeval mõningase erisusega võrreldes eelmiste aastatega. Erilisust rõhutas seegi, et Sindi gümnaasiumi direktor Ain Keerup pälvis lipuvilje edendamise eest haridusministri tänukirja.

Sindi gümnaasiumi liputoimkond koos kooli lipu ja direktor Ain Keerupiga sinimustvalge lipu 135. sünnipäeval koolimaja õuel. Foto Urmas Saard
Sindi gümnaasiumi liputoimkond koos kooli lipu ja direktor Ain Keerupiga sinimustvalge lipu 135. sünnipäeval koolimaja õuel. Foto: Urmas Saard

Kui varem on alustatud pidupäeva kogunemisega linna raekoja ees, siis täna marssisid Sindi gümnaasiumi õpilased ühes oma õpetajatega rivikorras koolimaja juurest linna sümboltorni alla. Esmakordselt sammus rongkäigu ees kolmeliikmeline kooli liputoimkond. Neiud kandsid 2,5 meetri pikkuseid sinimustvalgeid õlakuid. Sportliku ettevalmistusega 12. klassi õpilane Margit Viies kandis sinimustvalget esinduslippu, mis on tavalipust oluliselt raskem ja eeldab selle hoidjalt kindlasti paremat füüsilist võimekust. Teda saatsid ja abistasid 10. klassi õpilased Pilleriin Pihelgas ning Merili Tambu. Sama toimkond esindab Sindit ka Tallinna üldlaulupeo rongkäigus. Rongkäigu saabumist tervitasid lippude lehvitades Sindi lasteaia lapsed, naisliidu liikmed ja teised linnakodanikud. Marsihelidel võttis saabujaid vastu Pärnu Noorte puhkpilliorkester. Noored rivistusid lippudega auvalvesse ja Presidendi kella seierite asetumisel määratud ajale mängis orkester Rein Vendla juhatamisel Eesti hümni.

Raekoja rõdul tervitanud Tori vallavanem Lauri Luur tuletas meelde, et kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta. „Ega ma noorelt selle lause tähendust hästi ei mõistnud. Elasin mõnusat elu koos ema, isa ja õega. Peeti suguvõsa kokkutulekuid. Meenutati vanu lugusid ja see kõik oli nii iseenest mõistetav,” rääkis Luur lapsepõlve mälestustest. Aga ta jätkas täisealiseks saanud mõistmises: „Idenditeet, kuuluvustunne – need on inimese esmavajadused. Ilma idenditeedita me ei saa kujuneda täisväärtuslikeks kodanikeks. Ühtekuuluvus ei käi kaasas üksnes perekonnaga. See on ka midagi laiemat, mis võib meid ühendada klassiruumis ja koolis, aga ka üheks rahvaks ja riigiks. Idenditeedi puhul on olulised lood, legendid, sümbolid.” Täna keskendus Sindi lipu sümbolile.

Vallavanema järel jätkasid õpilased Merilin Haasma ja Braian Kulp. Mõtisklused teemal „Eesti lipp ja mina“ sündisid koostöös õpetaja Eneli Arusaare juhendamisel. Braianil on suur unistus saada näitlejaks, aga täna rääkisid lapsed sellest, mispärast on Eestimaa neile tähtis. „Siin on minu kodu, pere ja sõbrad,” kõlas selgel häälel üle väljaku. „Eestimaa on kõige parem koht, kus olla saab,” kõneldi kõige lihtsamas keeles. „Eesti lipp ütleb mulle, et olen oma kallil kodumaal,” lausus lapsesuu nii siira tõsidusega. „Eesti lipp tähendab minu jaoks kõike seda, mis Eestiga seotud.”

Pärnu abilinnapeal Marko Šorinil oli lipu seltsi liikmena täita mitu ülesannet korraga. Esmalt tuli ta naaberlinna tervitustega Sindi inimeste juurde. Ajaloohuvilisena tuletas ta meelde, et rahvusvärvide mõtte algatajaks peetakse maalikunstnik Johann Kölerit, kelle ettepanekul kõneldi esimesel üldlaulupeol eesti värvidest. „Meie lipp on rahulik ja soliidne, nagu ka selle maa rahvas – armastab rahu ja austab oma maa ajalugu ning esivanemaid,” kõneles Šorin. Veel rääkis kõneleja, et Sindi linnal, gümnaasiumil ja lasteaial on olnud silmapaistev roll lipuvilje edendamisel. „Sindi gümnaasiumi õpilaste ja koolijuhi erilist panust on märgatud ja tunnustatud juba aastaid ka kaugemal väljapool maakonna piire.”

Kuna varem loodetult ei osutunud võimalikuks Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi ministril või kellegil teisel selle riigiasutuse töötajatest Sinti tulla, siis volitati Mailis Repsi allkirjaga tänukirja üleandmine Šorinile, kui ühele olulist rolli täitvale lipu seltsi liikmele. Sindi gümnaasiumi direktorile Ain Keerupile määratud haridusministri tänukiri on tunnustus lipuvilje edendamise eest tema juhitavas koolis. Keerup ise ütles tänukirja vastu võttes, et selle koht ei ole tema kabinetis. „See on tunnustus kogu kooliperele, kellega koos on ühist asja veetud,” sõnas direktor. Varem on Sindi gümnaasiumit tunnustanud ka Riigikogu, kui 2014. aastal kingiti koostöös lipu seltsiga koolile sinimustvalge esindus- või paraadlipp. Samuti on Riigikogu esimees Ene Ergma võtnud oma kabinetis vastu Sindi gümnaasiumi lipuviljet kujundavaid õpilasi. Tori vallavalitsus premeeris tänasel päeval Sindi lipuviljes osalevaid innukaid noori reisiga Otepääle.

Pärast pidulikku lipu päeva tseremooniat marsiti pisut enam kui kilomeetri pikkusel teekonnal tagasi koolimaja õuele. Pärnu maantee serva kogunesid pisemad Sindi lasteaia lapsed, kelle samm jäänuks rongkäigu tempos püsimisele liialt lühikeseks. Lasteaia lapsi ja nende õpetajaid suunas lipu päeval osalema Sindi lasteaia muusikaõpetaja Ülle Ots, kes on samuti lipu seltsi liige.  Sarnaselt iseseisvuspäeva paraadiga marsiti nüüdki Julius Friedrich Seljamaa monumendist mööda.

Keskpäeval jätkus lipu päeva tähistamine Sindi gümnaasiumi kontserdiga linna seltsimajas, kus esinemisest ei jäänud kõrvale mitte ükski klass. Kontserti külastas Eesti lipu seltsi esimees Jüri Trei, kes leidis hiljem aega ka Sindi muuseumisse sisseastumiseks. Sindi muuseumil on sünnipäev lipu päevaga samal kuupäeval, aga ta jääb kestvalt 99 aastat nooremaks kui sinimustvalge lipp.

Urmas Saard

Samal teemal:

Pidulik lipurivistus Sindi linna raekoja ees 2018. a lipu päeval. Foto Urmas Saard

 

 

 

Sindi tähistab Eesti lipu 135. sünnipäeva

Eneli Arusaar saab  Eesti lipu seltsi juhatuse tänukirja Foto Urmas Saard

 

 

 

Eneli Arusaar: proov, proov, proov – nüüd on kõik möödas ja hing rahul

Trivimi Velliste, Jüri Trei ja Anne Adams Eesti lipu päeval Sindi gümnaasiumi juures Foto Urmas  Saard

 

 

 

Anne Adams ja sinimustvalged värvid panid lipu päeva Sindi särama

Sindis laulis ja jutustas isamaalisi lugusid Kait Tamra Foto Urmas Saard

 

 

 

Rein Ariko: lipp suurendab meie ühtekuuluvustunnet

Lipu päeva pidu Sindi gümnaasiumi õuel Foto Urmas Saard

 

 

 

Lipu päeva tähistamine Sindis

Jaan Roosnurmel oli Sindis tähistataval lipu päeval ühes tema isa Jaan Roosnurme lipp aastast 1929 Foto Urmas Saard

 

 

 

Pärnu maavanem tänas Sindi rahvast lipu päeva tähistamise eest oma kodulinnas