Ansambel U: tähistab 15. sünnipäeva

16. oktoobril tähistab Eesti aktiivseim nüüdismuusika ansambel U: kontserdiga sarjas URR (U: Rahvusringhäälingus) oma 15. sünnipäeva. Kuigi ansambel loodi 2002. a lõpus, astus U: üles oma esimese täiskavaga täpselt 15 aastat tagasi, 16. oktoobril 2003 festivalil NYYD, mida ansambel peab oma tõeliseks sünnipäevaks.

U Pranstusmaal, august 2018 Foto Ninh Lê Quan
U: Pranstusmaal, august 2018. Foto: Ninh Lê Quan

[pullquote]Kavas:
Muusikaline tervitus
Tatjana Kozlova-Johannes „Circles” (2004 )
John Cage „Child of Tree” (1975)
Ivan Fedele „Immagini da Escher” (2005)[/pullquote]Viis aastat tagasi, tähistamaks oma 10. tegevusaastat, käivitas U: koostöös Klassikaraadioga kontserdisarja URR, mis kandis toona alapealkirja „10 aastat vastupanu”. Vastupanu all pidas U: silmas eelkõige mitte kaasa minna mugavusega, seada endale pidevalt uusi väljakutseid, mitte teha allahindlusi sisu ja kvaliteedi suhtes. Sarja üheks eesmärgiks on tõsta üldist teadlikkust nüüdismuusikast, kasvatada nö kultuurikihti selles vallas. Igal kontserdil on kindel teema, mis tutvustab erinevaid tahkusid nüüdismuusikast. Sarja jooksul on esmaesitlusele toodud mitmeid maailmas tunnustatud heliloojate väärt-teoseid, mis senini Eestis kõlanud ei olnud. Lisaks kõlavale muusikale tutvustavad Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes teoste ja teemade tausta, kontsertidest toimuvad otseülekanded Klassikaraadio eetris. Käesolev kontsert on sarjas järjekorralt kahekümnes.

Viimase viie aasta jooksul on U: tegevus aina hoogustunud. Lisaks kontsertidele Eestis (kontserdisarjad URR ja avalike töötubade sari Residentuu:r, traditsioonilised vana-aasta kontserdid, osalemine Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sügisfestivalil jpm), on U: esinenud väärikatel festivalidel välismaal: Nordic Music Days (Helsinki), Nuova Consonanza (Rooma), Third Practice (Richmond, USA), Biennale di Musica Venezia (Itaalia), Virtuosi of XXI Century (Recife, Brasiilia), Dark Music Days (Island), Musiktheatertage Wien (Viin), Le Bruit de la Musique (Saint-Silvain-sous-Toulx, Prantsusmaa). Tähelapanu on köitnud U: innovaatilised projektid „Publikuorkester” ning virtuaalreaalsust kasutav projekt „Vaata enda ümber, vaata enda sisse”.

Et U:-l ideed otsa saaks, pole hetkel ette näha.

Käesolev kontsert teeb mõningase läbilõike ansambli ajaloost ning erinevatest tahkudest, millega U: tegeleb.

„URR-20: Ansambel U: 15 juubel!“
T 16.10, kell 19:00
Eesti Raadio 1. stuudio (Kreutzwaldi 14, Tallinn)
Otseülekannde Klassikaraadios
Pilet: 5/3 EUR kohapeal