Sadala kooli uhkuseks on raamatud ajakirjanduslegendi Valdo Pandi kogust

Valdo Pandile kuulunud raamatud Sadala koolis.
Valdo Pandile kuulunud raamatud Sadala koolis.

21. jaanuaril oli legendaarse raadio- ja teleajakirjaniku Valdo Pandi  (21. jaanuar 1928 Valgjärve vald -30. juuli 1976 Tallinn) 90. sünniaastapäev. Aastail 1938-1941 õppis Pant Jõgevamaal Jõgeva vallas paiknevas Sadala algkoolis. Eesti ringhäälingumuuseum on sellele koolile kinkinud väärika osa Valdo Pandi raamatukogust.

Õpetaja Angela Saksing märkis, et Sadala koolis on olemas V. Pandi arhiiv, mille Eesti Rahvusringhäälingu muuseum annetas neile 2001. aastal. Sinna kuulub 148 raamatut: osa neist on reisiraamatud, osa kuuluvad kirjandusklassika valdkonda (näiteks Balzac, Tolstoi).

Kunagise Eesti Televisiooni programmidirektori, Eesti Rahvusringhäälingu muuseumi looja Voldemar Lindströmi sõnul pärinevad raamatud Valdo Pandi töötoast.

„Otsustasime need Sadala koolile kinkida pärast seda, kui Valdo Pandi lesk Elsa Pant haigestus ja pidi korteri maha müüma,” lausus ta.

Angela Saksing ütles, et Sadala koolil on olemas koopia Valdo Pandile antud kiituskirjast kooli lõpetamise puhul. Samuti on ta õppetulemused kirja pandud ka õppenõukogu protokolliraamatusse

„Kindlasti on tulevane teletäht ka mõne kooli arhiivis oleva pildi peal. Tema äratundmine on veel ees,” ütles koduloohuviline õpetaja.

Saksingu sõnul räägitakse Valdo Pandist viienda klassi kodulootundides. Muulhulgas tutvustakse tööd „Elamud Sadalas”, mille Pant koolipoisina koostas.

Valdo Pandi 90. sünniaastapäeva tähistakse ka Mustvees, sest tulevane teletäht õppis 1935-1938 sealses algkoolis ja 1941-1943 Mustvee gümnaasiumi humanitaarharus.

Teleajakirjanikuna sai Valdo Pant ennekõike tuntuks viis aastat kestnud teise maailmasõja teemalise saatega „Täna 25 aastat tagasi”, samuti laululupeo reportaažidega, mälumängude juhtimisega ja üldse peaaegu kõigega, mis teležurnalistikasse mahub.

Jaan Lukas

Valdo Pant annetuskiri