Tori laadal võis toetada koduvallast pärit naislenduri mälestuspingi valmimist

Tori valla VII suvefestivali “Tori ööd ja päevad” kolmas päev algas aleviku keskväljakul suvelaadaga.

Tori laadal annetati Eesti esimese kutselise naislenduri Elvy Kalepi mälestustepingi valmistamiseks Foto Urmas Saard
Tori laadal annetati Eesti esimese kutselise naislenduri Elvy Kalepi mälestustepingi valmistamiseks. Foto: Urmas Saard

Tori aleviku keskväljaku rohumaa on sedavõrd suur, et üheaegselt mahub sellele ka mitu erineva sisuga suurüritust. Tori hobusekasvanduse karikas 2017 teise etapi treeningvõistlused üksnes täiendasid kesksuvise laadapäeva melu. Pealava ja meelelahutuskava puudumine ei vähendanud laada headust. Sai rahulikumalt kaubakoormate vahel jalutada, kauplejatega mokalaata pidada, hinnata jookide ja proovipalukeste häädust. Kaks noormeest tegid siiski toitlustamise telkide juures pisut ka muusikat. Üks tõmbas karmoškat, teine silitas poognaga viiulikeeli. Keda huvitas tõsisem kontsert, pidi ootama õhtu saabumist. Otse Tori põrgus tähistatakse Tori segakoori 150. aastapäeva öölaulupeoga.

Chillipipraga juust oli jõudnud laadaletile otse Hollandist. Uudishimu sundis näksima. Alateadlik ettevaatlikus manitses proovima linnunoka otsa suurust tükikest. Esmasel proovimisel maitset ei tundnudki, hetk hiljem hakkas suus pisut tulitama ja järgmisel momendil põletas killuke juustu juba tervet suud. Ootamatu kogemus tekitas soovi rüübet peale võtta. Kõrval telgis kauples Haapsalu naine kodus valmistatud kalja ja õllega. Tema tuli Torisse Mihkli laadalt. Proovisin magusamaitselist õlut. Sellega peab samuti ettevaatlik olema, muigas lahke müüja.

Raskest puidust valmistatud pikk aialaud ja pingid mõjusid kindlust tekitavalt. Selle ääres võinuks kauemgi istuda ja suuremas koguses ostetud juustule karastavat jooki kõrvale rüübata. Aiamööbli meistrid on Tori omad mehed. Lahked pealegi. Lubasid ostu korral kauba tasuta kasvõi teise Eestimaa otsa toimetada.

Teisest Eestimaa otsast tulid Tori laadale setu mehed, kes kiitsid oma soolapekki ja suitsuliha ja eeskujulikult villitud-sildistatud kesvamärjukest. Oma kaubaga olid kohal ka lätlased. Kauplejaid oli palju ja kõigi juures ei jõudnud muidugi seisatada.

Pikemalt jäin peatuma Tori naisseltsingu „Lained“ esinaise Helju Rohtsaluga vesteldes. Naisseltsing on võtnud nõuks jäädvustada koduvallast pärit esimese kutselise naislenduri Elvy Kalepi mälestus mälestustepingiga. Kalep sündis 1899. a 26. juunil Taalis, suri 15. augustil 1989 Ameerikas, Lake Worth’is. Põhjalikumalt on Kalepist kirjutatud ajakirja Kultuur ja Elu 2002. a numbris. Rohtsalu rääkis, et pingi valmistamiseks vajaliku rahakorjandusega tegid nad algust tänavu 8. märtsil. Seltsing korraldas rahvamajas teeõhtu. Rohtsalu sõnul soovitakse mälestuspink paigaldada Elvy Kalepi 120. sünniaastapäevaks Tori valla sotsiaalmaja ette, sest lenduri elu lõppes võõrsil elades samuti sotsiaalmajas. Pink peaks tema arvates meenutama mõneti lennumasinat. Pingi maksumuse teadasaamiseks pole veel hinnapakkumist küsitud, aga arvatakse, et 500 eurot võib küll ära kuluda. Laadapäeval korraldas seltsing loterii müügi. Sellest saadav tulu läheb samuti pingi fondi. Võita võis tervisliku teepaki ja muud kasulikku. Loterii peaauhinnaks oli Tori hoidiste minimessi perenaise põll.

Urmas Saard