Tarvo Sõmer: Kultuurielu oleneb kohalike eestvedajate mõtteerksusest

Tarvo Sõmer. Foto: Rakvere teater
Tarvo Sõmer. Foto: Rakvere teater

Laupäeval Kuremaal MTÜ Marlau eestvedamisel  toimuval Jõgeva valla päeval selgitatakse läbi võistluste välja piirkonna sportlikuim küla, peetakse laata „Kohalik ja naturaalne“ ja  esinevad mitmed kultuuritegijad. Eredaid elamusi oma lauluga pakub Grete Klein. Jõgeva valla päeva juhib Rakvere teatri tippnäitleja ja teleseriaalide staar Tarvo Sõmer, kes enne sündmust andis intervjuu Külauudistele.

Rakverelasena läbite Jõgeva valda kui mööda Piibe maateed Tartu suunas sõidate. Milline on teie teadmistepagas aga sellest paikkonnast ja kuivõrd põhjalikult tuleb vallapäeva juhtimiseks ette valmistuda?

Sõites Tartu suunas olen möödunud tõesti Jõgeva valla looduskaunitest ja kultuuriloolistest paikadest: Vaimastverest, Paduverest, Kuristast, Kassinurmest jne.  Ja kui sõidame külalisetendusele siis kogu Rakvere teatri trupiga külastame sageli mõnda teeäärde jäävat toitlustusettevõtet.

Arvestades kiiret elutempot on põhjalikumad ettevalmistused Jõgeva valla päeva juhtimiseks toimunud paar päeva enne sündmust. Loen Jõgeva vallast jutustavaid raamatuid, kogun andmeid ja fakte ka internetist.

Kui erinev on rahvaürituse juhtimine ühes või teises paigas?

Paljugi sõltub kohapealsest olukorrast, inimeste meeleolust, kaasalöömist tahtest. Kui kuskil kipub midagi toppama jääma, tuleb oma ergutuste ja julgustamisega kaasa aidata. Ikka peab midagi tagataskus olema.

Mida maapiirkonna kultuurielust üldse arvate?

Paljudes paikades on inimesi väheseks jäänud. Ja sinna ei kutsuta tavaliselt enam ka teatreid külalisetendustele. Mitmeski alevikus ja külas on aga silmapaistvalt  ergas kultuuri- ja seltsielu. Eks kõik oleneb kohalikest eestvedajatest, nende mõtteerksusest.

Milliseid  Jõgeva kandiga seotud märgusõnasid veel teate?

„Kuulsast kartulisorti „Jõgeva kollane“, Jõgeval mõõdetud külmarekordit, mille puhul Piibe maanteel on külmasammas, Kuremaal toimuvat motomatkajate kokkutulekut Jõgevatreff. Jõgeval  ja selle ümbruses on kultuurihuviline rahvas. Kui Rakvere teater Jõgeva kultuurikeskusesse mängima tuleb, on saal tavaliselt ikka rahvarohke.

Kuidas reageerite, kui teiega hakatakse valla päeval suhtlema kui konstaabel ja nüüdse turvafirma juhi Priit Torimiga või uurija Tiit Marveliga ( Tarvo Sõmeri rollid seriaalides Õnne 13 ja Kättemaksukontor)?

Sellega olen ma harjunud. Vahel on nii, et mõni laps kõnetab mind kui Tiit Marvelit ja kesk- või vanemaealine inimene kui Priit Torimit. Oleneb, mida keegi telerist vaatab. Eks näitleja peab igast olukorrast välja tulema.

Kas kavatsete osta ka midagi laadalt?

Ma olen tänavu juhtinud Avinurmes Tünnilaata ja Kundas Sõbralaata. Ostmisväärset on Kuremaal kindlasti. Iseasi, kas laadal ringi vaatamiseks aega jätkub. Ühe tiiru püüan aga enne sündmuse avamist ära teha, et vaadata mida müüakse.

intervjueeris Jaan Lukas