Väärikasse ikka jõudnud Pärnumaa memmed ja taadid lustisid pidu

Pühapäeval Pärnu Vallikäärus peetud Pärnumaa eakate suvepeol „Meri, maa ja päike“ osales ühtekokku pooltuhat tantsijat, lauljat ja muusikut.

Pärnumaa eakate suvepidu Meri, maa ja päike Foto Urmas Saard
Pärnumaa eakate suvepidu “Meri, maa ja päike”. Foto: Urmas Saard

Suvepeo ellu kutsuja Sirje Osipovi kanda oli kontsertetenduse heaks kordaminekuks mitmekordne vastutus. Lisaks üldjuhi ülesannetele tegeles ta ühtlasi tantsuosade kokkuseadega. Muusikalise osa juht Priit Kask moodustas orkestri, milles ka ise mängis. Temaga samasse koosseisu kuulusid veel Õnnela Teearu, Esta Ruusmann ja Jüri Verlin. Suvepeo projektijuht Aire Koop, Rahvakultuuri keskuse rahvakultuurispetsialist ütles, et Vallikääru suurel sõõrikujulisel põrandal esines 26 eakate tantsurühma. Ühendkoor moodustati 16 laulukollektiivi liitmisel ja neil tuli ära õppida 13 uut laulu.

Suvepeo pealkiri „Meri, maa ja päike“ sisaldas kontserdi kolme osa alapealkirjasid. Esimeses blokis lauldi ja tantsiti merest ning merele. Nagu heal rahvapeol ikka, kaasati ka publik ühislauluks. Rahvas tõusis püsti, ühendati käed ja hääled, kui Helle Kullamaa pöördus publiku poole ja väekalt pääses kõlama “Läänemere lained”.

Teine blokk pühendati maa teemale. Tantsud ja lauludki olid kantud vanadest maaga seotud rahvakommetest. Tantsuelemendid sisaldasid talupoja tegevusi: käidi laadal ja talgutel; kedrati ja lasti värtnatel vuriseda.

Kolmanda bloki teemaks valiti Päike. Keskenduti põhiliselt Pärnule ja kuurordile. Tantse ja laule ilmestas suvine kergus ja väikene kuramaaž. Ühe keerulise harmooniaga laulu, Gennadi Podelski “Pärnu legend”, esitas Treimani trio.

Solistina laulis Maidu Maamees. Tema väga heas esituses võis publik kuulda laulu “Mis sina maamees merest tead?”

Kava paremaks jälgimiseks jutustas Koop nauditavalt rahulikul häälekõlal lühikesi vahetekste kasutades olulisemast. Kõikides blokkides vastavalt teemale tegi sõnalise meelelahutusena etteaste Feliks Kark, kes tõelise eestlase Aaduna saanud televaatajatele tuttavaks seriaalis ENSV.

Aire Koop Foto Urmas Saard
Aire Koop. Foto: Urmas Saard

Finišisse jõudis pidu Jakob Kaunissaare lauluga “Tule Pärnusse puhkama!”, kus kõik peol osalenud lauljad ja tantsijad, umbes 500 inimest, lauldes ja tantsides kokku said.

“Kes on andnud laulule oma väikese sõrme, sellelt võtab ta kogu südame, ega anna seda enam tagasi“ tsiteeris Koop lõputänu öeldes Gustav Ernesaksa. „Vaid ainult edasi ja edasi! Küllap juhtub sama ka siis, kui oma väikene sõrm anda tantsule. Kuidas muidu olnuks võimalik esitada nii kõnekaid näitajad nagu – Helje Peet 60 aastat, Elma Killing üle 50 aasta ja Kädi Pärnoja 47 aastat tantsujuhi ametis. Helle Kullamaa 57 aastat ja Iivi Kullam 51 aastat tegutsemas vokaalansamblijuhtidena,“ arutles Koop.

Edasi tänati järgemööda kollektiivide juhte ja kõiki neid, kellel ürituse käekäigus heast ideest peo õnnestumiseni oma roll oli täita.

Tagasiside tähtsale maakonna kultuurisündmusele on olnud hästi hea nii osalejate kui publiku poolelt. „Jääb loota, et kõigil jaguks tervist, jõudu ja piisavat motivatsiooni ikka edasi tantsida ja laulda,“ ütles Koop päevale tagasi vaadates.

Urmas Saard