Seto Folk läheb üle piiri!

IMGP1206

Kauni Värska lahe ja Õrsava järve kaldal, sügavate männimetsade keskel kohtuvad 27.-28. juunil folk- ja autorimuusika tipptegijad eheda seto pärandkultuuriga ja ületavad piirid … igasugused piirid.

Kohe pärast jaanipäeva, 27.-28. juunil Värskas toimuva Seto Folgi teemaks on “Üle piiri”. Piiripealsel festivalil astuvad üles armastatud esinejad Venemaalt, Lätist, Setomaalt ja Eesti põnevamatest paikadest. Festivali teeb erakordseks matkaprogramm, mis viib külastajad Eesti parimatesse seenemetsadesse ja lodjaga Pihkva järvele.

27. juuni toob Värskasse üle Eesti armastatud ansambli Kõrsikud. Reede õhtu naelaks on Peterburist pärit ülipopulaarne ja kaasahaarav ansambel Otava Yo . 28. juuni õhtul kaigub Zetode vägi taas üle koduküla ning laupäeva õhtu lõpetab pauguga ülemaailmselt tuntud Läti torupilli ja trummi ansambel Auli. Setod lähevad teinekord oma temperamentsuses ka üle piiri ja just nii juhtub ka sellel suursündmusel – külastajaid ootavad ekstreemsed varahommikused ja öised erikontsertid, kus kaovad piirid päeva ja öö vahel ning tekkivast sünergiast sünnib midagi hoopis uut ja erilist. Seto Folgi külastajaid rõõmustavad veel Triinu Taul Bänd, Klapp, Epifolium, Setomaa parimad leelokoorid ja pillimehed ning paljud teised. Programm täieneb pidevalt, värskeid uudiseid saab lugeda Seto Folgi Facebooki lehelt. 

Kontserdid toimuvad pealaval, muuseumilaval, lodjal, Saatse muuseumis ja päikseloojangul Õrsava järve kaldal. Sisekontserditeks on loodud õdus õhkkond muuseumi rehe all. Avatud on ka tõeline seto kirmaseplats, mis laseb igal hetkel pealava melust puhata ja väiksemas seltskonnas vestelda, laulda või tantsida.

Lisaks muusikale on kavas mitmekülgne õpitubade programm, kus arhailises talumuuseumi keskkonnas saab meistrite juhendamisel õppida traditsioonilisi käsitöövõtteid, UNESCO maailmapärandi nimistusse kantud seto leelot, pärimustantse, Värska uut rahvuslikku spordiala slackline´i ja palju muud.

Matka- ja loodushuvilisi ootavad RMK ja orienteerumisklubi PEKO korraldatud retked piirkonna põnevamatesse paikadesse. Toimuvad nii jalgsi- kui jalgrattamatkad parimatesse seene- ja marjametsadesse ning kultuuri ja ajalugu tutvustavad retked Värska lähiümbruses.

Värska on ajalooliselt tuntud kui Pihkva kaubalotjade maabumiskoht. Seto Folk toob lodja Värskasse tagasi! Nii reedel kui laupäeval toimuvad looduslodja retked ning lodjakontserdid Värska lahel ja Pihkva järvel. Lodjal esinevad erinevad artistid Seto Folgi programmist. Õrsava järvel seilavad viikingilaev Turm ja ajaloolised lootsikud. Seto Talumuuseumi hoovis toimuvad Rändava Lodjakoja käsitöötoad: puutöö- ja paadiehituskoda, sepikoda, köiekoda ja tõrvakoda. Kõik soovijad saavad vanaaegsete tööriistade abil meisterdada ja traditsioonilisi töövõtteid proovida.

Folgile on oodatud kogu pere. Avatud on lasteala põnevate õpitubade, mängude ja tegevustega. Toimuvad lastematkad, muinasjututuba seto lugudega ja laste laulumängude õpituba. Õhtusel ajal on avatud lastehoid.

Seto Folk läheb see aasta tõesti üle piiri! Saatse eriretk viib 27. juunil folgilised koos kohaliku giidiga viisavabalt läbi Venemaa Eesti kõige kaugemasse kagunurka, kus külalisi ootab üks Eesti kaunimaid muuseume, kontsertprogramm ning kohalikud elanikud seto söökide ja juttudega. Eriretkest saab osa võtta ainult etteregistreerimisel ja kohtade arv on piiratud. Muuseumi õuel ootab külastajaid eriline kontsert – Setomaa Saatse nulka on külla tulnud muusik Silver Sepp ja luuletaja Kristiina Ehin, kellele astuvad arhailise seto lauluga vastu Meel Valk ja Marika Keerpalu.

Seto Folk on sündmus, mis ületab piirid uue ja vana, seto ja eesti ning folgi ja pärimuse vahel. See on festival, kus arhailise seto leelo kõrval astuvad üles tänase Eesti tuntuimad ja armastatuimad esinejad. See on festival, kus laadaplatsil kauplevad kohalikud meistrid eheda käsitööga, süüa saab seto toitu ja juua koduõlut ning ehk käia ka suitsusaunas. See on festival, mis astub sammu üle riigi- ja rahvuspiiride, üle maa ja vee piiride, üle muusika- ja folgipiiride ning kutsub külalisi üles sedasama tegema.  Täpsem info: setofolk.verska.ee