Ants Uustalu õpetab Rosma koolis mahetoitu valmistama

Kokk Ants Uustalu ja kondiiter Kertu Lukas alustamas mahetoidu valmistamist Rosma koolis. Foto: Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus
Põlva külje all Rosma koolis korraldatakse täna, 17. oktoobril mahetoidu päev, kus Ööbiku gastronoomiatalu kokk Ants Uustalu ja kondiiter Kertu Lukas õpetavad koolilapsi ning huvilisi vanemaid mahetoitu valmistama. Johannese Kool ja Lasteaed Rosmal viib mahetoidu päeva läbi koostöös Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskusega, et tõsta õpilaste, õpetajate ja vanemate teadlikkust mahetoidu eelistest.

Päeva teemaks on „Mahetoidu pidulaud“, mis läheb hästi kokku Ants Uustalu toiduvalmistamise põhimõtetega. Eesti Kulinaaria Instituudi liige ja Raplamaal tegutseva Ööbiku gastronoomiatalu peremees Ants Uustalu on veendunud, et süüa tuleb teha naudingu ning armastusega, mitte võtta seda kui kohustust. Ta hindab kõrge kvaliteediga head Eestimaist toorainet, puhtaid ja maalähedasi maitseid ning klassikalisi kulinaarseid võtteid. „Maitseainete ega ka kulinaarsete võtetega ei tohiks maskeerida tooraine enda maitset!“ lisab Uustalu.

Mahetoidu päeval Rosma koolis jagunevad õpilased koos õpetajatega mitmesse gruppi: ühed valmistavad salateid, teised põhirooga, kolmandad magustoitu (vt täpset menüüd allpool). Kaasa löövad ka huvilised vanemad ning pärast ühist pidusööki toimub mahetoidu teemaline juturing, kuhu on kutsutud ka kohalikke mahetootjaid. Kõik huvilised on oodatud.

Enne talve toimub kokku kolm mahetoidu päeva Eestimaa erinevates koolides, et tõsta inimeste teadlikkust mahetoidu eelistest nii tervisele kui keskkonnale. Mahetoidu päevi koolides korraldavad Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus ja Harju Mahetootjate Ühing koostöös koolidega, toetab Põllumajandusministeerium turuarendustoetuse raames.

Mahetoidu järjest laiem levik võimaldab seda pakkuda ka suurele tarbijaskonnale mõeldud toitlustusasutustes, nt koolide, lasteaedade, haiglate ja hoolekandeasutuste sööklates. Mitmes Euroopa riigis on riiklikul (nt Rootsi, Taani) või omavalitsuste (nt Kopenhaagen, Malmö, Helsingi) tasandil seatud eesmärgid mahetoidu kasutuselevõtu suurendamiseks koolide ja lasteaedade toitlustuses. Ka Eesti lasteasutused on hakanud mahetoidu peale mõtlema. Juba leidub mitmeid lasteaedu ja koole, kus mahetoitu vähemal või suuremal määral kasutatakse. Peamine murekoht on mahetoidu kallim hind ja vähene kättesaadavus. Kogemused aga näitavad, et nendest probleemidest on võimalik hea tahtmise korral üle saada.

Johannese Kool ja Lasteaed Rosmal, mis viljeleb Põlva külje all juba 22 aastat waldorfpedagoogikat, on teel mahetoidu kasutamise suunas. Organisatsioonil on selja taga aastane kogemus kasutada oma köögis võimalikult palju mahedat ja lähiümbruskonnast pärit tooteid. Mahetoit haakub väga hästi Rosma kooliga, sest nii waldorfpedagoogika kui ka mahepõllumajanduse lähtekohaks on antroposoofiline maailmakäsitlus.

Rosma Haridusseltsi juhatuse esimehe ja mahetaluniku Tiina Länkuri sõnul võeti uuenenud menüü lasteaias sedavõrd hästi vastu, et lapsed hakkasid rohkem sööma. Paraku sundis see haridusseltsi tõstma sügisest ka toiduraha. „Koolis ollakse samuti juba rohkete salatitega harjutud ja seal annavad õpilased kokkadele rohkem tagasisidet, mis on neile mokka mööda ja mis mitte,“ rääkis Länkur. „Vanemad väljendavad oma tunnustust sellega, et tellivad ka endale köögist lõunasöögi ning samuti tellitakse kooke, leiba ja muud toitu koju.“

Rosma koolis tegeleb toitlustamisega OÜ Alternatura, mida tuntakse rohkem nime all Kolme Sõsara Hõrgutised. Üks sõsaratest, ettevõtte juhatuse liige Kerti Vissel ütles, et nende sisseostetavast toormest on mahe suur osa köögiviljast ja jahudest. Kui suure protsendi mahetooted Rosma koolisöögist moodustavad, ei osanud ta öelda, kuid arvestades, et koolikokad pakuvad lastele väga palju köögiviljatoite, on maheda osakaal üsnagi suur. Peamiseks probleemiks pidas Kerti mahetoodete puhul eelkõige nende kallist hinda.

MTÜ Rosma Haridusselts korraldab Johannese Kooli ja Lasteaia Rosmal tegevust. Mõlemad asuvad Põlva võrupoolse külje all Rosma külas Päkamäe kõrval. Koha vaimu on kujundanud siia 19. sajandil rajatud külakool, kus 1885. aastal sündinud Eesti kooliuuendaja Johannes Käis ning 1990. aastast tegutsev waldorfkool. Johannese Koolis Rosmal õpib täna 54 õpilast ja waldorflasteaias käib 28 last. Rosma Haridusselts on Kagu-Eesti piirkonnaülene haridusasutus, mis pakub valikuvõimalust hariduses kokku 11 omavalitsusest pärit peredele.

Waldorfharidust kirjeldatakse kui hetkel suurimat ülemaailmset sõltumatute koolide liikumist. Euroopas ja maailmas on 65 riigis ligikaudu 1000 waldorfkooli ning 2000 koolieelse hariduse asutust. 100-aastase traditsiooniga waldorfpedagoogikat viljeletakse Eestis juba 22 aastat. Kaks vanimat waldorfkooli on Johannese Kool Rosmal ja Tartu Waldorfgümnaasium. Eestis tegutseb seitse waldorfkooli ja üheksa waldorflasteaeda, mitmel pool Eestis kaaluvad vanemad uusi algatusi. Kõik waldorfkoolid on loodud lastevanemate initsiatiivil ja tegutsevad kodanikualgatuse korras.

Loe lähemalt mahepõllumajanduse kohta www.maheklubi.ee

Mahetoidu päeva menüü 17. oktoobril Johannese Koolis ja Lasteaias Rosmal:

Ahjupeedi tomatisalat juustuga
Õuna-porgandisalat pohladega
Värskekapsa-pirnisalat
Mahedad köögiviljad sidrunivees

***
Lambakints, Hasselbacki kartulid, rosmariinikastmega
Karlssoni lihapallid, tomatikastme ja porgandi kaalika tambiga

***
Õuna-kohupiima krõbedik
Puuviljapallid šokolaadiga
Vaarika-maasika-mustika meesmuuti

Mahl, piim, marjasmuuti, vesi

Info:
Merit Mikk, Ökoloogiliste Tehnoloogiate Keskus
tel 503 9802, e-post: merit.mikk@gmail.com
www.maheklubi.ee

Tiina Länkur, MTÜ Rosma Haridusseltsi juhatuse esimees ja mahetalunik
tel 521 0297, e-post oyfio@hot.ee
www.rosma.edu.ee

Kerti Vissel, Kolme Sõsara Hõrgutised
tel 565 60504, e-post kerti@setomaa.ee

Share via
Copy link
Powered by Social Snap