Mõnusate mõtete mess ootab viimaseid registreerijaid

Üks väike Jõgevamaa küla, kelle tunnuslauseks on Jõgevamaa jõhvikas ootab positiivselt mõtlevaid ja maailma muuta soovivaid vahvaid inimesi Mõnusate Mõtete Messile, mis toimub 4. augustil 2012 Juula külas. Osaleda soovivatel seltsidel ja organisatsioonidel on aga registreerumisega aega veel vaid selle pühapäeva, 15. juulini. Loomulikult on oodatud kõik niisama kuulamis- ja kaasamõtlemishuvilised.

Tegemist on vabaõhuüritusega, kus mitmed seltsid üle Eesti astuvad oma boksiga üles, tutvustavad oma tegemisi ja näitavad oma tooteid-teenuseid. Kõik kohaletulijad osalevad maa- ja külaelu puudutavates teematubades: külanoore kükitamise koht, kesk-ea-rõõmud, penskarite teemaja ja maailmalõpu ennetamise tuba. Toimub hingega asjade oksjon, mille tulu läheb Tabivere hooldekodule. Oksjonile oodatakse igalt seltsilt midagi isetehtut.

„Otsime just selliseid heas mõttes kiiksuga seltse, kes millegi tavatu ja uudse ettevõtmise on ellukutsunud või omanäolise toote-teenuse loonud. Oodatud on näiteks sotsiaalse ettevõtlusega tegelejad, kes saavad demonstreerida kuidas ja millega nad oma piirkonna sotsiaalseid probleeme leevendada püüavad; oodatud on kogukonnateenuste pakkujad, kes saavad oma tooteid ning teenuseid reklaamida ning anda teistele häid ideid ka oma kodukohas sarnaste omatuluteenimisviiside käivitamiseks; oodatud on külaseltsid, kes midagi vahvat on loonud küla kultuuri- ja seltsielu rikastamiseks: oma küla raha, oma pallimäng, oma „firmatoit“; oodatud on kindlasti ka õpi- ja töötubade pakkujad, miks mitte koolituste pakkujad, käsitöömeistrid,“ selgitab Juula külavanem Eneli Kaasik.

„Samuti võiks reklaamida oma hästitoimivaid suurüritusi: kellel laat, kellel spordiüritus, kellel looduhariduslikud matkad. Lühidalt võiks letile panna kõike, mis on vahva ja mida teil oleks teistele näidata-tutvustada- müüa,“ lisab ta. Küsimusele, millest selline idee tuleb, antakse selgitus, et Juula külas käibki pidev mõttetöö elu paremaks muutmise nimel. „Mõttetöö tulemusena löövad silmad särama ja valmib jalgratas! Siis aga- oh üllatust- avastame- see on juba leiutatud! Järelikult on keegi sellele probleemile samuti mõtelnud. Iga kord ei ole ju vaja jalgratast leiutada, vaid võiks saada rohkem kokku selliste maailma-parandajatega ning jagada oma mõtteid.“

Teematubadest tulnud headest mõtetest ja lahendusteedest koostatakse aga augusti jooksul Mõnusate Mõtete memorandum, mis saadetakse kõigile osalenud seltsidele, kohalikku ajakirjandusse ning omavalitsusse. „Oma elu rikastamiseks ja suurte asjade ellukutsumiseks ei ole kuigi palju vaja: piisab heast tahtest, käputäiest ühes suunas mõtlevatest inimestest ja elu ongi värvilisem. Messilt kojunaasnu pagasis peaks seega olema paras ports häid mõtteid, lisadoos entusiasmi, mõned flaierid, mõned uudistooted, mõned uute sõprade aadressid ning uute koostööpartnerite andmed,“ selgitab külavanem lõpetuseks, miks on üritus oma silmaga väärt kaemist.

Kõik Eesti küla-, kultuuri- ja käsitööseltsid peavad osalemissoovist teada andma aadressil eneli.pyhvel@kliinikum.ee

Täpsem informatsioon ja ajakava: www.juula.ee

 

2 thoughts on “Mõnusate mõtete mess ootab viimaseid registreerijaid”

 1. Minu arvates eesti rahvuse püsimajäämine ja kosumine sõltub Ökokülade loomisest ja nende elujõulisusest.
  Hästi ilus ja südamlikus esituses ülevaade erinevatest maailma ökoküladest – mudelitest, mis on tõeliselt näidanud jätkusuutliku elu võimalikkust:
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MtNjZaXDGqM
  Põgus ülevaade ökoküladest:
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2011/11/pogus-ulevaade-okokuladest.html
  Siin on Gaia Hariduse uus rahvusvaheline õppekava. Gaia Haridus on ökokülade ja seeläbi jätkusuutlikult elava maailma loomise programm, mille on loonud ülemaailmne ökokülade võrgustik GEN. Selle kohta võiks öelda, et tegemist on ühe versiooniga juhendist, kuidas luua Uut maailma, mis on loodussõbralik, teineteisesõbralik, majanduslikult õiglane ja sotsiaalselt arvestav.
  http://www.green-shopping.co.uk/books/ebooks/free-ebooks/gaia-education-ecovillage-design-education-curriculum.html

  Kibuts (heebrea קִיבּוּץ) on alates 20. sajandi algusest Iisraelis levinud vabatahtlik ühismajandi vorm, kus kogu vara oli ühine ja tulud jagati võrdselt.
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2012/03/kibuts-heebrea-on-alates-20.html

  Naftavarud on lõpukorral ja arvatakse, et aastaks 2030 on põllumajandus, nii nagu meie seda teame, läbi. Aga sinnamaani jätkavad kütuse ja toidu hinnad kiiret tõusu.Tuleb vaadata üle oma võimalused ja hakata ise toitu kasvatama. Ja proovida kasvatada masinate abita, liikuda permakultuuri poole.http://www.virkus.com/aiandus/potipollumajandus-on-tagasi/

  Inimeste loodud tehisühiskond on kauge normaalsusest.
  Inimeste loodud tehisühiskond on nii kaugele ära liikunud loodusest, et igasugust NORMAALSET eksistentsi nimetatakse meie ajal kas alternatiiviks, ökoks või mahedaks. Tegelikult on see kõik lihtsalt NORMAALNE elu, nagu inimeste elu peakski olema.

  Inimese ideaalne elukeskkond on looduse rüpes:
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.ie/2012/06/inimese-ideaalne-elukeskkond-on-looduse.html

  Elagu ühistupõhine haridus ja majandus:
  Ühistuliikumine kui demokraatia alus…
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.ie/2012/06/elagu-uhistupohine-haridus-ja-majandus.html

  Minu visioon Eesti tulevikust.
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.ie/2012/06/minu-visioon-eesti-tulevikust.html

  Mina näen ökokülades võimalust tagada inimestele esmavajadused s.o. ühiste pingutuste abil teha sedasi,et ei peaks ostma elektrit ega kütust ega süüa ja maksma üüri elamuaseme eest.
  Oluliseimad punktid Ökokülas:
  1.KÜLA ENERGIASÕLTUMATUS.Näiteks:
  The achievement of self-sufficiency in energy is one of the most important objectives for Damanhur.
  Today, the Federation is self-sufficient in 70% of water supplies for bathrooms, thanks to solar panel installations; 35% of electricity supplies from photo-voltaic installations and small hydro-electric turbines; 90% of supplies for heating with wood, obtained from looking after the woods. In addition, 35% of Damanhurians use bio-diesel cars (there is a supply pump on the territory of the Federation) and 40% have cars that run on methane or liquid gas.
  http://www.damanhur.org/index.php/sustainability/1263-a-sustainable-eco-society
  A sustainable eco-society
  2.MASINAÜHISTUD PÄÄSTAKSID EESTI KÜLA:
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2010/10/pollumehed-masinauhistud-paastaksid.html

  http://www.e24.ee/?id=321196

  Taani põllumeeste edu tagavad ühistud
  http://www.maaleht.ee/news/misc/aastapollumees/taani-pollumeeste-edu-tagavad-uhistud.d?id=60458160

  Taluliit aitab uusi ühistuid luua

  http://www.maaleht.ee/news/maamajandus/maamajandusuudised/taluliit-aitab-uusi-uhistuid-luua.d?id=63926135

  3.ENERGIASÕLTUMATU TALU:
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2011/02/future-farm-concept.html

  4.Iga üksikisik energiasõltumatuks:
  http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2011/12/iga-uksikisik-energiasoltumatuks-igal.html

  Eesti põllumajandus ja suur osa kaubandusest põhines 30ndatel aastatel ühistulisel ettevõtlusvormil.

  http://et.wikipedia.org/wiki/%C3%9Chistu

  Bioneer – Kogukondlik majandus põhineb usaldusel
  http://www.bioneer.ee/eluviis/okokogukonnad/aid-12165/Kogukondlik-majandus-p%C3%B5hineb-usaldusel#reply
  Lilleoru ökokogukond kutsub külla
  http://www.bioneer.ee/bioneer/kohalik/aid-8092/Lilleoru-%C3%B6kokogukond-kutsub-k%C3%BClla
  Kogukonna jõud
  http://www.bioneer.ee/eluviis/okokogukonnad/aid-8564/Kogukonna-j%C3%B5ud#reply
  Põhjamaade ökokülade kohtumine Eestis
  http://www.bioneer.ee/eluviis/okokogukonnad/aid-7420/P%C3%B5hjamaade-%C3%B6kok%C3%BClade-kohtumine-Eestis

  Üks õige Eesti küla oleks Taara-Maausu keskne Ökoküla.Kuid paraku ma ei tea veel ühtegi sellist…
  Mõningaid Taara-Maausu põhimõtteid :”Mees ei ole naise omand ja naine ei ole mehe omand,lapsed ei ole vanemate omand ja vanemad ei ole laste omand”. Kas tuleb tuttav ette? Eestlaste käitumist iseloomustab ju levinud ütlus:”Mees on perekonna pea aga naine on kael mis seda pöörab”.-see on ju puhas Taara-Maausk.

  Multifilmis “Naksitrallid” kõlas väga ilusasti üks lause mis kätkeb endas Taara-Maausu tõdesid:
  “Paljud hädad sellest algavadki,et eemaldutakse loodusest ja hakatakse jändama tablettidega”.

  Selleks,et mõista Taara-Maausku tuleks lugeda Tao usku ja tunnetada Tai-Chid,Feng Shuid,
  Chi-Gungi jpms. vana Hiina kultuuri tarkusi.

Kommenteerimine on suletud.