Tartu on võidupüha paraadilinn

Tänavu korraldab Kaitseliit võidupüha paraadi Emajõe linnas, kus võib 22. ja 23. juunil näha sõdureid, relvi, sõjatehnikat ning nautida sõjaväeorkestrite muusikat.

Muinastule ja mälestustule ühendamise järel süttinud võidutuli 2017. aasta paraadilinnas Rakveres. Foto Urmas Saard
Muinastule ja mälestustule ühendamise järel süttinud võidutuli 2017. aasta paraadilinnas Rakveres. Foto: Urmas Saard

[pullquote]Igal aastal saab võidupüha paraadil presidendi süüdatav võidutuli oma jõu päev varem Pärnumaal Toris[/pullquote]Esmakordselt ei ole võidupüha paraadil Kaitseliidu üksused üles rivistatud mitte malevapõhiselt, vaid näidatakse Tartu, Põlva, Sakala, Valgamaa ja Võrumaa malevast koosneva Lõuna maakaitseringkonna erinevaid võimeid. Väljas on lahinggrupp koos oma allüksustega ning maakaitseüksused, mille koosseisus on kergjalaväekompanii, formeerimiskeskus ja korrakaitserühm.

Lisaks on rivis veel Naiskodukaitse, Noorte Kotkaste ja Kodutütarde kompaniid, valveüksuse rühm ning Kaitseliidu kooli ja küberkaitseüksuse liputoimkonnad. Eestist osalevad paraadil veel Abipolitseinike Kogu ja Päästeameti liputoimkonnad ning Vanglateenistuse ning Politsei- ja Piirivalveameti rühmad.

Välisüksustest on paraadile oodata Soomest, Poolast, Rootsist ja Ukrainast liputoimkondi ning Ameerika Ühendriikidest, Lätist, Leedust, Suurbritanniast ning Prantsusmaalt rühmasid.

Muusikat teevad Tallinna ja Jõgeva maleva ühendorkester, Pärnumaa maleva orkester, Kaitseliidu torupilliüksus ja Katseväe orkester.

Võidupüha sündmused Tartus saavad alguse juba 22. juuni õhtul kell 21.30 kui noorkotkad süütavad Tartu laulupeo raames tikkude või välgumihkli abita muinastule.

Igal aastal saab võidupüha paraadil presidendi süüdatav võidutuli oma jõu päev varem Pärnumaal Toris, Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus läidetavast mälestustulest, mille võidupüha maratoonarid seejärel Pärnu toovad. Pärnust liigub mälestustuli Tartusse – peatustega ajaloolistes kihelkonnakeskustes.

23. juuni hommikul kell 8.30 asetatakse pärjad Vabadussõja mälestusmärgi „Kalevipoeg“ jalamile. Samas ühendatakse mälestustuli ja muinastuli võidutuleks ning tuletoojatele antakse üle Võidutule medalid.

Kell 9.30 algab jumalateenistus Tartu Jaani kirikus.

Võidupüha paraadi rivistamine algab 23. juunil kell 10.30 Tartus Vabaduse puiesteel. Paraad algab kell 11.00 presidendi saabumisega.

Peale paraadi, kell 12.15 algab Poe tänava pargis maakaitsepäev, kus saab näha Kaitseliidu, Kaitseväe, Päästeameti, Vanglateenistuse ning Politsei- ja Piirivalveameti näituseid.

Urmas Saard