Jaan-Ivo Lukas on teinud Külauudistele kaastööd
üle kuue aasta

Jaan-Ivo Lukas oma Jõgeva kesklinnas asuvas büroos koos Külauudiste tänukirjaga. Raamaturiiulist paistavad väljaanded, mida mees on koostanud, toimetanud ja/või välja andnud. Foto: Elina Allas
Jaan-Ivo Lukas oma Jõgeva kesklinnas asuvas büroos koos Külauudiste tänukirjaga. Raamaturiiulist paistavad väljaanded, mida mees on koostanud, toimetanud ja/või välja andnud. Foto: Elina Allas

Jõgeval elav Jaan-Ivo Lukas (52) on Külauudistele kaastööd teinud juba peaaegu selle loomisest saati ehk nüüdseks juba üle kuue aasta. Tänavu aasta alguses tunnustas Külauudiste portaali haldav MTÜ Eesti Kodanikuajakirjanduse Selts usinat Jõgeval elavat kodanikuajakirjanikku tänukirja ja magusate meenetega.

Jaan Lukase sõnul teeb ta hea meelega kodanikuajakirjanikuna Külauudistele kaastöid, kuna portaal sümpatiseerib teda oma kuvandiga, mille läbivaks jooneks on tema jaoks kodulähedus.

“Erinevate inimeste kodupaikades toimuvad sündmused, rõõmud ja mured jõuavad avalikkuseni,” toob Lukas välja oma kirjutamise põhjuse. “Sellisest kirjutamisest saab positiivse laengu ja usutavasti on uudiseid ja lugusid ka mõnus lugeda. Kirjutama ajendab seegi, et minu ajakirjanduslikus tutvusringkonnas on Külauudistel mitmeid püsilugejaid ja portaali austajaid, kes alati heameelega infot jagavad, oma toimetamistest teada annavad.”

[pullquote]“Kui omakandi inimestest ja nende tegudest märku ei anna, võib see kergesti tegemata jääda. Ja kui naljaga pooleks öelda, siis omakandi inimeste ja nende tegude kiitmine on sedavõrd oluline tegevus, et seda ei saa teiste hooleks jätta.”[/pullquote] Lukas toob välja, et regulaarselt varustavad teda infoga Külauudiste jaoks Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse juhatuse esimees Liia Lust ja aseesimees Pille Tutt, ühtlasi on Jõgevamaa rahvakultuurispetsialist; Jõgeva maavanem Viktor Svjatõšev;  Jõgevamaa omavalitsuste liidu juhatuse esimees ja Jõgeva vallavanem Enn Kurg;  Jõgeva vallavolikogu esimees, spordiajakirjanik Tiit Lääne; Saare vallavanem Hannes Soosaar; Torma vallavolikogu esimees Ülvi Nool ja vallavanem Triin Pärsim; heategevuse edendajad Eckard Klug ja Luule Väin Sadala kandist; Mustvee kultuurikeskuse ja raamatukogu eestvedaja Laidi Zalekešina; Pala vallavanem Jozsef Weinrauch ja Anna Haava nimelise Pala kooli direktor Malle Weinrauch; Kasepää vallavolikogu esimees Aivar Anijago ja vallavanem Jüri Vooder, Jõgeva linnavolikogu liige ja Tartumaal asuva Laeva vallavanem Aare Olgo; külaelu eestvedajad Viljandimaal Kuhjavere külas ning teatrifestivalide korraldajad Urve ja Romeo Mukk ja paljud teised.

Oma kogukonna ja piirkonna info levitamist peab Lukas igati tähtsaks. “Kui omakandi inimestest ja nende tegudest märku ei anna, võib see kergesti tegemata jääda,” leiab ta. “Ja kui naljaga pooleks öelda, siis omakandi inimeste ja nende tegude kiitmine on sedavõrd oluline tegevus, et seda ei saa teiste hooleks jätta.”

Jaan Lukas elab praegu küll Jõgeval, kuid sündinud on ta Tartus ja selle linnaga on tal ka sidemed säilinud. 1988. aastal lõpetas ta Tartu riikliku ülikooli ajaloo erialal. Ajaloohuvi kõrval hakkas arenema ka ajakirjandushuvi ning nii sai Lukasest teaduskonna pressisekretär. Ta tegi kaastöid toonasele Edasile, Noorte Häälele ja Sädemele. Ülikoolis kuulas ta eriprogrammi alusel žurnalistikatudengitele mõeldud loenguid ja tegi arvestuse ühes ajakirjanduse õppeaines.

Pärast ülikooli asus Lukas tööle toonase Jõgeva rajooni ajalehe Punalipp toimetusse. Praegu teeb ta ajakirjandusele kaastöid OÜ Jaan-Ivo Lukas Meediabüroo kaudu.

“Lihtsas keeles öelduna olen vabakutseline, kes teeb kaastöid erinevatele ajalehtedele, aeg-ajalt ka raadiosaadetele,” sõnab Lukas. “Olen olnud mõnegi raamatu koostaja ja kaasautor, organiseerinud kalendrite, voldikute ja teiste trükiste  väljaandmist.”

Ajakirjandusvallas tegutsemine on Lukasele ühtaegu ka hobiks. Kuid veel meeldib talle lugeda, ennekõike elulooraamatuid, käsitlusi poliitikast ja filosoofiast, aga ka kirjandust ajakirjandusest. Ta vaatab huviga erinevaid telekanaleid ja viimasel ajal on tal tekkinud hasart otsida Vikerraadio ja ETV internetiarhiivist aastakümnetevanuseid saateid.

“Mõneti tundub lausa uskumatu näiteks minna nutilelefoni kaudu internetti ja kuulata, mida rääkis kümneid aastaid tagasi esimene Eesti Raadio reporter Felix Moor,” räägib mees. “Hiljuti leidsin Vikerraadio saate, mis kõneleb Jõgeva rajooni põllumajandusest kuuekümnendate aastate algul.”

Elina Allas