‎Sänna Kultuurimõisas avas uksed Sänna Mõisapood

Sänna Mõisapood. Foto: Sänna Kultuurimõis
Mis on kogukonna pood? See on kogukonnaliikmete poolt ellu kutsutud pood, mille tegevusest saadav tulu kasutatakse Sänna Kultuurimõisa kui Kagu-Eesti inimestele mõeldud kogukonnakeskuse elushoidmiseks ja arendamiseks. Poes ei ole palgatud eraldi müüjaid ega abilisi, vaid kogu tegevus toimub vabatahtlikult vabatahtlikega, kel on soovi, aega ja võimalusi panustada.

Poest saadav tulu aitab Sänna Kultuurimõisal muretseda talve küttepuud, maksta elektrimaksud või näiteks viia edasi teenuskeskuse arendamist. Sänna Kultuurimõisa teenuskeskus sisaldab endas järgmisi tegevusi/võimalusi:

Pood
Sänna Mõisapoest saab osta nii kohalikku kui ka välismaist mahekaupa. Mõte on pakkuda tooteid kogukonnalt kogukonnale, s.t. et eriti oodatud on poodi riiulitele erinevaid Kagu-Eesti tooted. Seni kõige populaarsemad tooted poes ongi olnud meie maakonna tublide naiste toodang nagu Kaire Uderi seebid (astelpajuseep on esikohal), Urvaste naiste kama ja Kairi Koemetsa UMA MEKI märgiga küpsised.

Nagu öeldud saab lisaks kohalikule toodangule ka välismaist ökokaupa osta. Siiani on erilist populaarsust üles näidanud kõiksugu jõupulbrid nagu toorkakao, macu-macu, spirulina, vanilje jne., aga muidugi ka mahe(toor)šokolaadid, šokolaadikreemid, limonaadid jne. Lisaks saab osta hambapastat, kreeme, šampoone ja paljusid teisi naturaalseid (rohelise savi baasil olevaid) hügieenitarbeid. Ehitusmaterjalide osakonnas on olemas kohupiimavärvi segud ja naturaalsed pigmendid (hetkel 15 erinevat tooni); saviukumaja savi, kitti, linaõlivärvi jne. Pood on keskendunud säästvale renoveerimisele, kus lisaks tarvikutele võimalus osta õpetlikke raamatuid ja saada mõisa renoveerimise kogemustest head nõu. Kaupa tellitakse poodi vastavalt külastajate soovidele ja vajadustele.

Raamatukogu
Hetkel on raamatukogu renoveerimine lõppjärgus (PRIA 3.2). On toimunud imelised muudatused: endisesse raamatukogu ruumi tuleb lugemissaal kirjandusega, mida saab koha peal lugeda ja kaasa laenutada. Juurde tuleb palju põnevat kirjandust kogukondliku/jätkusuutliku eluviisi, ökoelu, “mahehariduse” kuid ka kunsti ja kultuuri kohta. Lugemissaalis on mugav pehme mööbel ja kaasaegne tehnika, ja just selline ajalehtede/ajakirjade valik, mis sind huvitab.

Nagu kõikidest teistest renoveeritud ruumidest, koorus raamatukogu põrandate alt välja ilus vana põrandalaud ja seintelt ajaloolised maalingud. Kõik seinad on värvitud kohupiimavärvidega (naturaalsete pigmentidega; maalingud ikka vaatajaile imetlemiseks jäetud) ja põrandad üle võõbatud linaõliga. Lugemissaali kõrvale platseerub lasteraamatukogu tuba. Seal on lastel mõnus rahulikult raamatuid sirvida, joonistada, muinasjutte kuulata jne. Samas ruumis hakkab toimuma ka lühiajaline lastehoid Kultuurimõisa õpitubade/ürituste ajal. Lastetoa kõrval on pisikene köök ning järgneb kaugtöökeskus/noortetuba. Kaugtöökeskuses on 3 arvutit (koos muu vaja mineva tehnikaga nagu koopiamasin, skänner jne), kus saab päevasel ajal tööd teha, õhtul muutub ruum noortetoaks, kus olemas võimalused just noortele meeldivate ajaveetmise lisadega.

Pesumaja ja duširuum
Lisaks saab teenuskeskuse väisamise ajal anda pessu oma must pesu, 1 EUR, standardpesuvahendiks looduslikud pesupähklid (hinna sees) (olemas ka kuivati 2 EUR, ) ning käia ise duši alt läbi (1 EUR). Soovi korral hakkab majas tegutsema ka juuksur jne.

Teenuskeskuse sisseseadmist toetab EAS. Erilised tänusõnad Kadri Kangrole, Maria Moserile ja Rõuge Vallavalitsusele.

Allikas: Hendrik Noor, Sänna Kultuurimõis