Aleksandr Sei, Südameapteegi proviisor. Foto: Südameapteek
Sageli seisavad inimesed silmitsi tervisemuredega, mis võivad neile endile tunduda piinlikud. Häbelikkus või hirm hinnangute ees takistab apteekrilt abi küsimist just neil juhtudel, kus abi kõige rohkem vajatakse. Ometigi on apteekrid alati valmis pakkuma asjatundlikku nõu ja praktilisi lahendusi ning seda anonüümselt. Südameapteegi proviisor Aleksandr Sei toob välja viis tervisemure, mida inimesed sageli apteekrilt küsida ei julge.
Apteeker on esmatasandi meditsiini professionaal, kes on sageli esimene inimene, kelle poole saab delikaatse murega pöörduda. “Meil on teadmised ja oskused, et anda esmane nõuanne või suunata inimene tervisemurega vajadusel arsti juurde edasi. Samuti kehtib apteekidele diskreetsuskohustus,” kinnitas Sei.
Ta tõi välja, et see teadmine on eriti oluline väiksemates kohtades, kus inimesed võivad tunda apteekrit isiklikult. “Tegelikkuses võivad apteekide kliendid olla kindlad, et apteekrid on professionaalsed meditsiinivaldkonna töötajad, kes keskenduvad tervisemure lahendamisele ja nõu andmisele,” lisas Sei ja tõi välja tervisemured, mille puhul inimesed sageli piinlikkust tunnevad.
Seedehäired
Seedeprobleemid võivad avalduda mitmel erineval viisil, alates aeg-ajalt tekkivast kõhupuhitusest ja kõhulahtisusest kuni kroonilise kõhukinnisuse või ärritunud soole sündroomini. “Apteegist saab sageli leevendust nii kergemate kui ägedamate kõhuprobleemide korral. Kõhukinnisuse puhul on saadaval kiudainelisandid ja lühiajaliseks kasutamiseks mõeldud soolte tööd soodustavad ravimid. Kõhupuhituse ja gaaside korral aitavad simetikooni sisaldavad preparaadid või taimeteed, näiteks kummeli- või apteegitillitee,” tõi proviisor välja.
Ta lisas, et kõrvetiste puhul aitavad mao ülihappesust vähendavad ravimid ning maopõletiku korral saab abi maokaitset pakkuvatest preparaatitest. Samuti on seedeprobleemide puhul tihti abi probiootikumidest, mis aitavad taastada soolestiku mikrofloora tasakaalu. Kui sümptomid püsivad või ägenevad, on soovitatav konsulteerida arstiga, kuid esmase leevenduse ja nõu kõhumure puhul saab apteekri sõnul sageli ka apteegist.
Intiimpiirkonna probleemid
“Paljud naised ja mehed tunnevad piinlikkust, kui tegemist on intiimpiirkonna tervisega. Sage mure on sügelus, voolus, ebameeldiv lõhn või hoopis kuivus. Kuigi intiimpiirkonna probleemide põhjuseks võivad olla liiga tugevad puhastusvahendid või tasakaalust väljas pH tase, võib ebamugavust intiimpiirkonnas tekitada ka kandidoos, bakteriaalne vaginoos või hoopis sugulisel teel levivad haigused,” lausus apteeker. Kuigi kergema seeninfektsiooni ja bakteriaalse vaginoosi raviks või ennetuseks on apteegis saadaval erinevaid preparaate, tuleb sümptomite püsimisel või ägenemisel pöörduda kindlasti arsti vastuvõtule.
Jala- ja küüneseen
Jala- ja küüne seeninfektsioonide puhul pöördutakse Sei sõnul apteeki sageli siis, kui olukord on juba tõsine. “See võib endast märku anda mitmel moel: nahk muutub kuivaks ja ketendavaks, varvaste vahelises piirkonnas tekib sügelus või punetus ning küüned võivad muutuda kollakaks, pakseneda või hakata pudenema. Ravi hõlmab tavaliselt seenevastaseid kreeme, lahuseid või spreisid, mida kantakse otse kahjustatud piirkonnale. Küüneseene puhul võib olla vajalik pikaajalisem ravi, sealhulgas spetsiaalsete lakkide või vajadusel suukaudsete ravimite kasutamine. Oluline on ka raviperioodil desinfitseerida jalanõusid ja jälgida hügieeni, et vältida haiguse kordumist või levikut. Apteeker aitab valida ka õige toote ning annab nõu, kuidas ravi tõhusalt läbi viia,” selgitas Sei.
Raseduse vältimine ja SOS-pill
SOS-pilli küsimine võib paljudele tunduda piinlik, sest sellega võivad kaasneda hirmud, et neid kritiseeritakse või antakse hinnanguid. “Tegelikkuses on SOS-pill hädaabivahend, mida kasutatakse soovimatu raseduse vältimiseks pärast kaitsmata vahekorda või rasestumisvastase vahendi ebaõnnestumist. See on tõhus, kui seda võtta võimalikult kiiresti – ideaalis esimese 12 tunni jooksul, kuid maksimaalselt 72–120 tunni jooksul sõltuvalt preparaadist. SOS-pill on mõeldud ühekordseks kasutamiseks ning ei asenda regulaarseid rasestumisvastaseid vahendeid. Apteekrid on valmis pakkuma selle kohta konfidentsiaalset nõu ja selgitama õiget kasutamist ilma hinnanguteta,” kinnitas Südameapteegi proviisor.
Vaimse tervise mured
Aina rohkem inimesi kogeb vaimse tervise muresid, ärevust ja probleeme unega, kuid ei tea, et ka apteekrid saavad vaimse pinge korral esmast leevendust pakkuda. “Kerge ärevuse ja unetuse korral soovitame alguses looduslikke preparaate, näiteks melatoniini, lavendli ekstrakti või palderjani sisaldavaid toidulisandeid, samuti võib vahel abi olla rahustavast taimeteest. Kui mure püsib, suuname inimese murega spetsialisti juurde. Samuti selgitame närvisüsteemi ravimite kasutamist ja võimalikke kõrvaltoimeid,” kinnitas Sei.
Apteeker lisas lõpetuseks, et tervisemured ei peaks olema tabu. Ning kui apteegis koha peal tundub mure jagamine liiga suur, saab anonüümselt helistada ka apteegi nõuandeliinile või kasutada veebivestluse võimalust. Ka ravimeid saab soovi korral tellida apteeki kohale tulemata kasutades näiteks 1h kullerteenust Harjumaal, millega saab kiirelt koju tellida ka retseptiravimeid.
Allikas: Optimist Public