
Reinhold Omel, XVII üleriigilise võistumängimise võitja.
Foto: Silver Tõnisson / Eesti Pärimusmuusika Keskus
Päevatoimetaja
Reedel, 11. aprillil toimus Viljandi Pärimusmuusika Aidas 17. korda üleriigiline võistumängimine. Grand prix’ noppis torupillimängija, Susanna Viktoria Mõtsmehe juhendatav Heino Elleri Muusikakooli õpilane Reinhold Omel, kes tunnistati parimaks ka pärimuslike puhkpillide IV mängurühmas.

Ühispilt Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimunud XVII üleriigiliselt võistumängimiselt. Foto: Silver Tõnisson / Eesti Pärimusmuusika Keskus
Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja Tarmo Noormaa hinnangul muutub meie noor pärimusmuusikute põlvkond iga aastaga järjest tugevamaks. “Mul on kolm rõõmu, mida ma täna tundsin. Esimene on rõõm esivanematelt meile pärandatud muusika üle – see esteetiline nauding, mis ma teie mängust sain, see oli nii võimas! Teiseks: nii karismaatilised, enesekindlad, traditsiooniteadlikud, juurtetunnetusega noored muusikud – nii uhke tunne oli teid laval näha. Kolmandaks, kui Eesti Pärimusmuusika Keskuse juhataja – see Ait on ju tegelikult loodud pärimusmuusikute koduks. Kõik pärimusmuusikud peaksid ennast tundma siin nagu tuleksid koju tagasi. Ja mina tunnengi, et nüüd on kõik lapsed koju tulnud. Mul on nii hea meel teid siin näha,” avaldas Noormaa autasustamisel.
Žürii esimehe, kultuurikorraldaja ja pärimusmuusika uurija Ants Johansoni sõnul on võistumängimisel kuuldu põhjal pärimusmuusika tulevik täiesti jalustrabav. “Kui sellises vanuses pillimehed mängivad niimoodi – mida nad siis teevad kümne aasta pärast, kahekümne aasta pärast,” mõtiskles Johanson ning lisas, et võistumängimisel sai kuulda rohkem pärimusmuusikat kui Viljandi pärimusmuusika festivalil või Viru Folgil. “Me kuuleme seal mitmesugust pärimusmuusikat, aga täna kuulsime eesti pärimusmuusikat ning omaloomingut, sellel põhjal, nii et see oli tõeline selline siirup või kvintessents või tõmmis pärimusmuusikast, mida me siin kuulsime,” märkis Johanson ning avaldas žürii nimel tänu osalejate vanematele ja juhendajatele nende suure panuse ja silmapaistva järjekindluse eest.
Võistumängimisel osalesid 7–19-aastased muusika- ja huvikoolides või eraõpetajate juhendamisel õppivad noored. Esitati kaks eriilmelist eesti pärimusmuusika pillilugu, millest üks oli seotud esitaja kodukandi või isikliku kokkupuutega. Mõõtu võttis 49 osalejat ning näha sai 53 etteastet, kuna võistelda oli võimalik mitmes mängurühmas.
Koolidest ja huviringidest olid esindatud Cyrillus Kreegi nimeline Haapsalu Muusikakool, Heino Elleri Muusikakool (Tartu), Karksi-Nuia Muusikakool, Olustvere Põhikooli muusikaring, Paide Gümnaasium, Pärnu Muusikakool, Põlva Muusikakool, Püha Miikaeli Kool (Tallinn), Sindi Muusikakool, Tabasalu Muusika- ja Kunstikool, Tallinna Huvikeskus Kullo, Tallinna Muusika- ja Balletikool, Tõrva Muusikakool, Valga Muusikakool, Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakool (Tallinn), Viljandi Muusikakool ja Võru Muusikakool. Enim osalejaid saabus Haapsalust, Viljandist ja Karksi-Nuiast.

Reinhold Omel võtab vastu Grand prix’, mille võitis Viljandi Pärimusmuusika XVII üleriigilisel võistumängimisel. Foto: Silver Tõnisson / Eesti Pärimusmuusika Keskus
Esitusi hindas žürii koosseisus Andres Rass, Ants Johanson, Helle Suurlaht, Kristi Kool, Liina Põld ja Raivo Sildoja. Tähelepanu pöörati mängija traditsioonitunnetusele, isikupärasele lähenemisele ja meisterlikkusele. Peaauhinna võitja sai Eesti Kultuurkapitali 750-eurose rahalise preemia ning esinemiskutse Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdile. Samuti määras žürii TÜ Viljandi kultuuriakadeemia stuudioauhinna, milleks on 6 tundi salvestusaega helistuudios, grand prix’ võitjale Reinhold Omelile.
Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldab üleriigilist võistumängimist alates 2009. aastast. Lisaks sellele korraldab keskus ka konkursse Noor Pärimusbänd ning Vabariigi Pillimees.
Preemiad

Reinhold Omel mängib Viljandi Pärimusmuusika Aidas toimuval XVII üleriigilisel võistumängimisel torupilli. Foto Silver Tõnisson Eesti Pärimusmuusika Keskus
GRAND PRIX: Reinhold Omel, Heino Elleri Muusikakool, juhendaja Susanna Viktoria Mõtsmees.
KANDLED I mängurühma PARIM: Siim Ako Soolo, Sindi Muusikakool, juhendaja Elo Kalda.
KANDLED III mängurühma PARIM: Silina Liht, Tabasalu Muusika- ja Kunstikool, juhendaja Leanne Barbo.
KANDLED IV mängurühma PARIM: Herta Ida Udikas, Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakool, juhendaja Tuule Kann.
KANDLED eripreemia julge ja veenva mängu eest: Adeele Nigulas, Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakool, juhendaja Ella Maidre.
KANDLED eripreemia kaasahaarava esituse eest: Ramon Gustav Morna, Vanalinna Hariduskolleegiumi Muusikakool, juhendaja Tuule Kann.
POOGENPILLID II mängurühma PARIM: Jakob Visla, C. Kreegi nim Haapsalu Muusikakool, juhendaja Ingrid Arro.
POOGENPILLID III mängurühma PARIM: Isabel Palu, Suure-Jaani Muusikakool, juhendaja Kelly Veinberg.
POOGENPILLID IV mängurühma PARIM: Pihla Põld, juhendaja Kelly Veinberg.
POOGENPILLID eripreemia julge ja voolava mängu eest: Klara Mägi, Viljandi Muusikakool, juhendaja Kelly Veinberg.
POOGENPILLID eripreemia Tantsulise “Kalamehe” esituse eest: Piibe Põld, Viljandi Muusikakool, juhendaja Kelly Veinberg.
POOGENPILLID eripreemia üllatusi pakkuva mängu eest: Bibi Loore Pilipenko, Paide Gümnaasium, juhendaja Tiina Kivimäe.
NÄPPEPILLID IV mängurühma PARIM: Kaisa Helena Jalak, Heino Elleri Muusikakool, juhendaja Villu Talsi.
AVATUD KLASS II mängurühma PARIM: Kaisa Kusmin, C. Kreegi nim. Haapsalu Muusikakool, juhendaja Kail Visla.
AVATUD KLASS III mängurühma PARIM: Isabel Palu, Suure-Jaani Muusikakool, juhendaja Kelly Veinberg.
AVATUD KLASS eripreemia väljakutsuva seade veenva esituse eest: Sandra Lõoke, Olustvere Põhikooli muusikaring, juhendaja Kalev Saarva.
KARMOŠKAD II mängurühma PARIM: Aurel Geodor Aunis, juhendaja Margus Põldsepp.
LÕÕTSPILLID II mängurühma PARIM: Brait Pärnik, Karksi-Nuia Muusikakool, juhendaja Rasmus Kadaja.
LÕÕTSPILLID III mängurühma PARIM: Juhan Koppel, Karksi-Nuia Muusikakool, juhendajad Rasmus Kadaja ja Margus Põldsepp.
LÕÕTSPILLID IV mängurühma PARIM: Vihur Põld, Viljandi Muusikakool, juhendaja Kert Krüsban.
LÕÕTSPILLID eripreemia julge pealehakkamise eest: Johannes Omel, Põlva Muusikakooli pärimusmuusika osakond Moostes, juhendaja Kert Krüsban.
LÕÕTSPILLID eripreemia kaasakiskuva esituse eest: Mirtel Muga, juhendaja Tarmo Kivisilla.
LÕÕTSPILLID eripreemia omanäolise ja stiilse esituse eest: Helir Hoop, Võru Muusikakool, juhendaja Toomas Ojasaar.
LÕÕTSPILLID eripreemia stiilipuhta mängu eest: Keijo Susi, Karksi-Nuia Muusikakool, juhendaja Rasmus Kadaja.
PÄRIMUSLIKUD PUHKPILLID III mängurühma PARIM: Doris Tammik, C. Kreegi nim. Haapsalu Muusikakool, juhendaja Kail Visla.
PÄRIMUSLIKUD PUHKPILLID IV mängurühma PARIM: Reinhold Omel, Heino Elleri Muusikakool, juhendaja Susanna Viktoria Mõtsmees.
OMALOOMING IV mängurühma PARIM: Kaisa Helena Jalak, Heino Elleri Muusikakool, juhendaja Susanna-Viktoria Mõtsmees.
Viru Folgi eripreemia ja kutse esinemiseks Viru Folgi noorteleval: Kaisa Helena Jalak ning perekond Põld.