
XVI üleriigiline võistumängimine. Foto: Taavi Bergmann / Eesti-Pärimusmuusika Keskus
Päevatoimetaja
Reedel, 11. aprillil toimub Viljandi Pärimusmuusika Aidas juba 17. üleriigiline võistumängimine, kus lavale astub ligi viiskümmend noort pärimusmuusikut üle Eesti. Päeva jooksul saab kuulda mitmesuguseid pille, omanäolisi etteasteid ning kogeda noorte esituses ehedat pärimusmuusikat.
Võistumängimisel osalevad 7–19-aastased noored, kes tegelevad pärimusmuusikaga muusika- ja huvikoolides või eraõpetajate juhendamisel. Iga osaleja esitab kaks eriilmelist eesti pärimusmuusika pillilugu, millest üks on seotud esitaja kodukandi või isikliku looga.
„See on üks aasta oodatumaid hetki nii õpilasele kui ka õpetajale,“ sõnas Eesti Pärimusmuusika Keskuse programmi- ja haridusvaldkonna juht Margit Kuhi. „Võistumängimine on oluline kohtumispaik, kus tuuakse välja õppeaasta jooksul valminud viljad. Noored saavad end soolopillimängijana proovile panna ning õpetajad kogemusi jagada ning näha kolleegide ja õpilaste arengut. Suure perekonnana elame kõigile kaasa,” kinnitas Kuhi.
Korraldustiimi liige ja Eesti Pärimusmuusika Keskuse noortevaldkonna projektijuht Lee Taul lisas: „Ootame rõõmsaid jällenägemisi ja noorte omanäolisi esitusi. Loodan, et paljusid osalejaid kohtame ka edaspidi – lavadel, ansamblites ja muusikuteed jätkamas.“
Osalejad on jagatud kaheksa pillirühma vahel vanusegruppidesse või tasemeklassidesse. Rühmadeks on kandled, lõõtspillid, näppepillid, pärimuslikud puhkpillid, poogenpillid, laul, avatud klass ja pärimuslik omalooming. Avatud klassi kuuluvad kõik pillid, millel oma rühm puudub. Omaloomingu kategoorias esitatakse kaks lugu või laulu, mis on osaleja enda loodud, soovituslikult rahvaluuletekstile. Kuna mitmed mängijad osalevad mitmes kategoorias, kõlab laval rohkem esitusi kui on osalejaid.
Võistumängimine algab kell 10.30 ning kulmineerub autasustamisega kell 17.00. Esitusi hindab kuueliikmeline žürii koosseisus Andres Rass, Ants Johanson, Helle Suurlaht, Kristi Kool, Liina Põld ja Raivo Sildoja. Žürii pöörab tähelepanu mängija traditsioonitunnetusele, isikupärasele lähenemisele ja meisterlikkusele.
Grand prix’ võitjat ootab Eesti Kultuurkapitali 750-eurone rahaline preemia ning esinemisvõimalus Viljandi pärimusmuusika festivali avakontserdil.
Üritus on tasuta ja avatud kõikidele muusikasõpradele. Päevakava ja lisainfo on leitav Eesti Pärimusmuusika Keskuse kodulehel.