Fotod ja video
Kadrid – Sindi gümnaasiumi õpetaja Eneli Arusaare õpilased – Sindis Raudtee tänava maja juures.
Foto: Urmas Saard / Külauudised
Päevatoimetaja
Sindi gümnaasiumis on olnud kauakestvalt au sees eestlaste vanad ja rikkalike tavadega tähtpäevad. Sindi gümnaasiumi õpetaja Eneli Arusaare õpilased üllatasid taas oma ootamatu külastusega mitmeid lahkeid Sindi kodusid.
Meid külastasid Kadrid. Video: Urmas Saard / Külauudised
Rahvakalendri järgi on kadripäevgi eestlastel väga rikkaliku kombestikuga tähtpäev, mis peab tagama eelkõige karjaõnne. Nii on see juba sadakond aastat olnud kadride ehk kadrisantide jooksmise aeg kui maskeeringute varjus kogutakse andeid.
19. sajandil palusid kadrid rohkem villu ja näputööks vajalikku, vähem toiduaineid. Mida aeg edasi läks, seda enam hakati eelistama komme ja teisi maiustusi, aga muidugi ka raha. Ringi rändasid peamiselt naised või naisteks riietunud.
16. sajandi lõpuks kujunes kadripäevast naiste välistööde lõpuaeg, tuli alustada tubaste ketrus- ja käsitöödega. Selleks jäi kadripäev mitmeks sajandiks. 17. sajandi kirjades viidatakse kadripäevale kui lammaste patrooni Katariina austamise ja teenimise päevale. Kindlasti nii sulasidki kaks kommet ühte ja sügistööde pühast sai püha Katariina päev.
Samal teemal: