LOOMADE KAITSEKS POLE EESTIS VAREM NII PALJU ALLKIRJU KOGUTUD

Puurikanad. Foto: Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad esitab täna, 18. jaanuari hommikul kell 10 Riigikogule ajaloo suurima digiallkirjade arvuga petitsiooni kanade puurispidamise keelustamiseks Eestis.

Nähtamatud Loomad paljastas möödunud sügisel seninägematud julmused Eesti puurikanalatest ja algatas koos sellega petitsiooni kanade puurispidamise seadusega keelustamiseks. Petitsioon pälvis tohutu toetuse, kogudes üle tuhande allkirja juba esimese tunniga. Kokku liitus petitsiooniga lausa 21 421 toetajat üle Eesti, kuid mis on siiski pisut alla kolmandiku mullu augustis lõppenud allkirjade kogumisele automaksu kehtestamise vastu. Tookordseks tulemuseks kujunes Eestis enneolematu 65 565 digitaalselt tõendatud allkirja.

Täna hommikul kell 10 kogunetakse Riigikogu ette, et ühekordse visuaalse etteastega väljendada oma sõnumit ja anda seejärel ajalooline petitsioon üle Riigikogu esimees Lauri Hussarile menetlusse võtmiseks.

Nähtamatute Loomade asutaja ja tegevjuht Kristina Mering, kellel on olnud kandev roll varasemalt ka karusloomafarmide keelustamises, kommenteerib algatust: „See on tugev avalik tahteavaldus, mis juhib tähelepanu tungivale vajadusele parandada põllumajandusloomade heaolu. Tänane ühiskond on väga valmis muutusteks selles sektoris.“

Riigikogu loomakaitse toetusrühm, kuhu kuuluvad Anastassia Kovalenko-Kõlvart, Helmen Kütt, Tanel Kiik, Andrei Korobeinik, Ester Karuse, Vadim Belobrovtsev, Mario Kadastik, Zuzu Izmailova ja Tiit Maran, toetab igati kanade puurispidamise keelustamist Eestis. „Loomad ja linnud tunnevad valu, stressi ja muid emotsioone sarnaselt inimestega ning kui inimene seda valu ja piina põhjustab, peab inimene ka selle eest vastutama,“ ütleb loomakaitse toetusrühma esimees Anastassia Kovalenko-Kõlvart.

Kanade puurispidamise keelustamine on seadusega vastu võetud juba Saksamaal, Austrias, Taanis, Luksemburgis, Tšehhis, Slovakkias, Šveitsis ja Belgia regioon Wallonias.

Ka teiste Euroopa riikide, sh Läti, Leedu, Poola ja Soome munaturul on toimumas suured muutused puuridest loobumise suunal. Kuna hulgaliselt üle-euroopalisi gigantseid toidutootjaid ja jaekette on võtnud vastu otsuse loobuda lähiaastatel puurikanade munadest, siis jääb munatööstusel üle vaid kohaneda muutuvate oludega ja leida võimalus üleminekuks vabapidamissüsteemidele.

KU päevatoimetaja