KADRINAS LÄHEB KUUMAKS: TOIMUB UUDISTEROHKE SAUNAKONVERENTS

Kadrina alevikus sai ka tänav hiljuti sauna järgi nime. Foto: Kadrina Kultuurikoda

Sauna-aasta 2023 saunapealinn Kadrina korraldab laupäeval, 16. septembril rahvamajas saunakonverentsi. Kõlavad ettekanded sauna-aastast, saunast ja tervisest ning saunast kirjanduses. Esilinastub film “Vihaga, kuid vihata” saunapealinna 65-aastase sauna ajaloost.

Kadrinas 22. tegevusaastat tähistav Neeruti Selts koos Viru Instituudiga on korraldamas järjekordset koduloolist konverentsi, seekord saunateemalist. “Mis on ka igati loogiline, sest saunapealinnaks kuulutatud Kadrina oli üks kohti Eestimaal, kus tähistati 1. jaanuaril avalikult saunaloitsu lausudes ülemaalise sauna-aasta 2023 algust,” räägib Neeruti seltsi esinaine ja konverentsi peakorraldaja Tiiu Uusküla.

Uusküla lisab, et tänavusel sauna-aastal on toimunud sadu sündmusi üle Eestimaa, aga 16. septembril kell 12 Kadrina rahvamajas algav saunakonverents on sauna-aasta esimene konverents neis raamides. Vaba pääsuga ja kõigile huvilistele tasuta pärimuskonverents kannab pealkirja „Saun läbi aegade”.

Ministri vaade aastale

Konverentsi modereerib sauna-aasta idee autor, Maalehe ajakirjanik Rein Sikk, kes on Jõhvi saunasõprade poolt kuulutatud kogunisti saunaministriks. „Toon oma ettekandes välja parajama patsahkami säravaid ja olulisi fakte Kadrina Saunaklubi tegevusest, tänu millele jõudsime Eestis enneolematu sauna-aastani, mille esimeseks saunapealinnaks sai Kadrina,” mainib Sikk, kelle sulest on peagi ilmumas raamat „Sauna vägi, 365 küsimust ja vastust”.

Kadrina 65. sünnipäev 2022. aastal. Saunas sai käia ka pildil olevas kunagises tuletõrjeautos. Foto: Kadrina Kultuurikoda

„Ma loodan, et mu ettekandest on kasu iga Eestimaa piirkonna elanikele, kes soovivad oma seltsitegevusega maailma parandada, suisa mõnd üle-eestilist aktsiooni käivitada,” mainib Sikk sauna-aastat puudutavat ülesastet kokku seades.

Kirjandusest terviseni

Sauna ja tervise teemadel peatub konverentsil perearst Ene Lehtla. „Mu teemaks on üldiselt sauna ja soojuse mõjust tervisele, lühidalt organsüsteemide kaupa ja millal oleks mõistlik ennast usaldada ja sellest loobuda,” tutvustab saunasõbrast doktor.

Päeva kolmas ettekanne viib raamatute radadele ja kannab pealkirja „Saun eesti kirjanduses”. „Sauna käsitlusi leidub erinevates kirjandusžanrites, kuid tema olemus, funktsioon ja roll võivad olla erinevad ja ajas muutuvad,” tutvustab ettekande autor Kadrina valla raamatukogu peaspetsialist Tiiu Kaare. Ettekannet illustreerib raamatunäitus saunateemalistest raamatutest.

Sauna lugu kinolinal

Konverentsipäeva üheks oodatuimaks sündmuseks on Marko Raumani filmi „Vihaga, kuid vihata” esilinastus. „See on umbes tunni aja pikkune dokumentaalfilm Kadrina sauna loost. Film algab Kadrina sauna 65. aastapäeva jäädvustustega ning lõpeb sauna-aasta avamisega,” mainib ajalootudengist Rauman. Ta on varem oma filmis „Suvi 1991” jäädvustanud pöördelisi aegu ja filmis “Muutuste tuultes” Kadrina Keskkooli 120-aastast ajalugu.

Umbes kahe tunni pikkune Kadrina saunakonverents lõpeb kohvilauas sauna-aasta teemal muljetades.

SIIT saab konverentsi vaadata ka ülekandena kodust lahkumata!

Saunapealinna Kadrina sauna koos saunamuuseumiga saavad huvilised külastada saunapäeviti ehk siis pühapäeviti, naised kell 14-18 ja mehed kell 18.30-20. Lisainfo https://www.facebook.com/kadrina.saunaklubi.

Sauna-aasta ametlik kodulehekülg on https://sauna2023.ee/ .
FB: Pärimuskonverentsi: Saun läbi aegade

KU päevatoimetaja

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga