Tänasest algab Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ poolt välja kuulutatud käsitöötoodete konkurss teemal „Mõtsa poolõ“.
Konkursiga soovitakse laiendada valikut käsitöötoodetest, mis on inspiratsiooni saanud metsast, kannavad endas Vana-Võromaa eripära, on praktilise väärtusega või pakuvad lihtsalt rõõmu. Konkurss lõpeb 30. aprillil, võidutööd selguvad 4. mail.
Eestlased ja võrokesed nende hulgas hoiavad oma hinges ikka metsa poole. Hallidest aegadest peale on mets maarahvast toitnud ja katnud, vajadusel peitnud ja kaitsnud.
Vanemal ajal on mets tähendanud kõike seda, mis jääb kodu või talu piiridest väljapoole, ehk siis on pisut salapärane, üsna ettearvamatu ja vahel ka ohtlik maailm. Kui inimese kohta mainiti, et tä om sääne ladvaga mõtsa poolõ, siis oli ta ilmselgelt oma kogukonnast teistmoodi mõtlemisega. Tänapäeval on selline mõtsa poolõ mõtlemine üsna hinnas. Nüüd küll öeldakse, et see on „kastist välja“ mõtlemine. Igatahes võib see viia uute avastusteni, kui kokku saavad eelmiste põlvede elutarkus, käsitööoskused ja teistmoodi mõtlemine.
Mets annab ainest käsitöös mustrite loomiseks, värvide valikuks ja muidugi leiab metsast materjali esemete loomiseks.
Käesolev aasta on Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu poolt nimetatud käsitöö meeste aastaks. Tootekonkursiga tahetakse seda teemat toetada ja julgustada käsitöömeistreid oma loomingut näitama. Tarvitades puud ja muud metsavara asjapäraselt ja mõistlikult, tehakse austava kummarduse oma metsale.
Konkursile oodatakse töid, mida ei ole varasemalt avaldatud või juba müügiks toodetud. Oluline on läbi mõelda ka pakend, sest konkursi edukalt läbinud toodetele avanevad müügivõimalused Vana-Võromaa e-poes UmaPuut, laatadel, muuseumipoodides või suvepoodides üle Vana-Võromaa.
Konkursi täpsemad tingimused ja täiendavad lisamaterjalid on avaldatud MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü facebooki lehel: https://www.facebook.com/vanavoromaahandycraft
Konkursi tunnuspildi on loonud kunstnik Epp Margna.
Varasemalt on toimunud uue toote konkursid suitsusauna ning „Aigu om!” teemadel. Konkursside tulemusena on sündinud ligi poolsada erinevat uut toodet, millest paarkümmend on jõudnud ka huviliste ostjateni.
Konkurssi aitab läbi viia Eesti Rahvakultuuri Keskuse toetus Vana-Võromaa pärimuskultuuri meetmest. Käsitöövõrgustiku arendustööle annab hoogu Vana-Võromaa arendusprojektide toetus.
KU päevatoimetaja