Üllatab Sindi mänguväljakute rohkus

Esmaspäeval lõpeb Sindi linnavalitsuse poolt välja kuulutatud hange Tihase tänava mänguväljaku atraktsioonide muretsemiseks ja siis peaks selguma ka kogu kompleksi lõplik maksumus.

Mirko Reiman, Sindi linnaaednik Foto Urmas Saard
Mirko Reiman, Sindi linnaaednik. Foto: Urmas Saard

Linnapea Marko Šorin ütles, et leidub kahtlejaid kelle meelest puudub piisavalt põhjendatud mõttekus laste mänguväljakute rajamiseks ühepere elamute piirkondades. Mõne üksiku arvaja arvates leiduvat igal õuel niigi liivakast, kiik ja õunapuu ronimiseks. „Üht-teist võib muidugi inimestel koduaias olla, aga küsimus polegi ainult asjades. Ennekõike on ühised mänguväljakud sotsiaalsete oskuste arendamiseks nii lastele kui nende vanematele – kogukonna ühendamise kohad.,“ selgitas Šorin.

Linnaaednik Mirko Reiman hoidis käes projektdokumentatsiooni mappi ja tutvustas plaani. Tänavalt väljakule vaates jääb paremat kätt puhta sõreda liivaga piiratud ala. Piirde servad on ääristatud plastikmaterjaliga, et teravad servad ei tekitaks vigastusi. Vasakut kätt jääb tunduvalt suurem lookleva äärisega sõõris veidi jämedama sõelmega liivaga. Reiman ütles, et euronõuded on väga rangelt ette kirjutatud. Seepärast pidi paigaldatavate atraktsioonide ala suurendama, et vastaks kõigile ohutusnõuetele.

Mängulinnak hakkab sarnanema noortekeskuse ees oleva Lastepargi rajatistega. Paigaldatakse ka paar pinki, prügikastid ja jalgratta hoidla. Muruseeme on tasandatud mullale maha külvatud. Kui hanke valik ei tekita vaidlustusi, saab mänguväljak loodetavasti juba järgmisel kuul valmis. Projekteerijateks olid arhitektid Marek Lind ja Raimo Klesment arhitektuuribüroost OÜ Pärnu Instituut. Samad mehed on kavandanud ka näiteks Lottemaad.

Linn planeeris mänguväljaku tarvis 12 000 eurot. Kuna mullu eraldati linnale 6 000 ja käesoleval aastal 15 000 eurot nn katuseraha, siis loodetakse täiendava rahaga veel ühe mänguväljaku ehitada. Linnavolikogu liige Kardo Kase tegi ettepaneku teha midagi dendroparki.

Tihase tänava mänguväljak ootab atraktsioonide paigaldamist Foto Urmas Saard
Tihase tänava mänguväljak ootab atraktsioonide paigaldamist. Foto: Urmas Saard

Kui palju üldse on praegu Sindis kasutusel olevaid mänguväljakuid, palliplatse, ka korrastatud ujumiskohti? Kohtade loetelu üllatas ja Külauudiste palvel tehtud põgus tutvus, mis küll ei hõlmanud kõike, veenis kuuldu paikapidavuses. Lisaks nimetatud loomisel olevale ja Lastepargi mänguväljakule on veel kenad ühise mängimise võimalustega kohad Supeluse tänava paneelelamute vahel, Pikal ja Tõela tänaval. Põdra tänaval on elanikud ise atraktsioone ehitanud. Oli nähva, et võibolla vajab tehtu pisut remonti või uuendamist. Ka Tõela tänaval teeb aeg oma närust tööd, mille vastu ei saa ja peab aega-ajalt remondi käsile võtma. Kiigud on veel kooli lähedal ja raekoja kõrval. Päris korralik külakiik asub lauluväljaku külje all. Esinduslik pallipõrand on korvpalli mängimiseks Sindi gümnaasiumi kõrval. Saab ka võrkpalli mängimiseks kasutada. Liivaga kaetud võrkpalliplats asub Linnuriigis, kus kohalike sõnul kogunetakse igal õhtul kaheksa paiku mängima. Võrku saab mängida ka raekoja lähedal Sõpruse pargis. Tuntuim liivaga võrguplats paikneb ujula alal. Samas kõrval ka korvpalli plats ja „mänguväljak“ suuremate musklitega meestele kehalisteks harjutusteks.

Üldse on korrastatud ujulaid vähemalt 6. Viirale paigaldas hiljuti linna kommunaalasutus uue riietevahetuskabiini. Linnapea pidas vajalikuks sinnagi veeohutust tagava varustuse paigaldamist. Mitte kõike ei jõua linn korras hoida. Inimesed teevad ka iseseisvalt heakorra nimel tööd ilma kiitust ja täiendavat hüvitist ootamata. Šorin tõi näiteks Viira ujula, mida samuti külastasime.

Pärnu maakonnas on täiesti ainulaadne ronimissein, millel teevad harjutusi Sindi noortekeskuse matkajad. Tenniseväljakuid on mujalgi, aga muidugi ka Sindis. Skatepark uueneb järjest uute moodulitega.

Urmas Saard