Homme, 8. juunil kell 15 avatakse Tartu Ülikooli Akadeemilises Spordiklubis keskkonnasõbralik jõusaal tudengitele. Tegemist on Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) tudengite energia- ja ressursisäästukonkursi Negavatt möödunud aasta kolmanda koha saavutanud projektiga, mis nüüd täies mahus ellu viiakse.
Spordiklubisse on paigaldatud kümme elektrit tootvat jalgratast, mis on tudengitele kasutamiseks tasuta. „Ühe rattaga toodetud energiaga saab põlema panna 20-LED lampi, sellest piisab omakorda mitme kahetoalise korteri valgustamiseks“, selgitab rataste funktsiooni projekti üks eestvedajatest ja TÜ tudeng Märt Roosaar. „Jõusaalis plaanime energia ära kasutada valgustuseks.“
KIKi juhatuse liikme Lauri Tammiste sõnul on hea meel näha, et Negavati ideed saavad järjekordselt teoks. „Loodame, et nähes ja kasutades uusi keskkonnasõbralikke jalgrattaid, hakkavad tudengitel peas idanema uued nutikad energia- või ressursisäästumõtted, millega ise tulevikus konkursile tulla.“
Keskkonnasõbraliku jõusaali jalgrataste prototüüpidega oli võimalik tutvuda ka möödunud aasta Arvamusfestivalil. Pilte toimunust näeb siit.
Lisaks Negavati keskkonnasõbraliku jõusaali meeskonnale on Tartu Ülikool tudengid teistegi innovaatiliste ja jätkusuutlike võiduideedega silma paistnud. Möödunud hooaja võitis projekt „Võta kraanist!“, kes paigutas Tartu Ülikooli hoonetesse kõrged kraanid, millest on mugav pudelisse joogivett võtta. Sellel hooajal sai esikoha meeskond „Karbiketrajad“, kes töötlevad pipetiotsikute karbid ümber 3D-printerite niidiks.
Tudengite energia- ja ressurssisäästu konkursi Negavatt eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Eesmärk, et ideedest sündinud projektide rakendamisel hakkavad inimesed säästma enam energiat ja ressursse. Konkursi korraldab KIK koostöös Keskkonnaministeeriumiga.