Selgus Tamsalu 100 tamme pargi maastikuarhitektuuri võistluse võitja

Tamsalu 100 tamme pargi maastikuarhitektuuri võistluse võitis ideekavand märgusõnaga “Sõnasalud”, mille autorid on Eve Komp, Kristi Tuurmann ja Grete Veskiväli arhitektuuribüroost Allianss Arhitektid OÜ. Esimese preemia suurus on 3000 eurot.

Eesti Arhitektide Liidu ja Tamsalu valla esindajatest koosneva žürii hinnangul suudeti võidutöös 100 tamme pargi ideed läbivalt ja hästi edasi anda. Lahenduse järgi ümbritsevad tammesid eesti vanasõnu kandvad “vööd”, mis ühtlasi kaitsevad puid. Ka pargipinkidel asuvad vanasõnad on lihtne ja leidlik idee – need jutustavad Eesti lugu ning nendega saab siduda ka eesti keele põlistamise teema.

Peale selge loo olemasolu veenis žüriid võidutöös kogu ala tundlik maastikuline lahendus. See moodustab ümbritsevate aladega orgaanilise terviku ning tekitab pargi sees loomuliku gradatsiooni alates kontsentreeritumast avalikust ruumist väljaku, lava ja hoonega kuni pargi privaatsemate ja metsikumate osadeni. Arvestatud on ka maastikuprotsessiga, st nähakse ette pargi hoolduspõhimõtted (niitmisskeemid). Loomulike niiduaasade rajamine annab pargile väikelinna mastaapi ja optimeerib jooksvaid hoolduskulusid.

“Meil on hea meel, et Tamsalu vald ja Eesti Arhitektide Liit Eesti 100 tamme parkide rajamise algatusega on kaasa tulnud ja tänu neile on saamas teoks esinduspargi rajamine Tamsallu,” ütles Eesti 100 tamme parkide rajamise koordinaator Riina Soobik. “Hindame väga žürii valikut tugeva sõnumiga lahenduse välja valimisel. Loodame, et rajatavasse parki leiavad tee paljud Eesti inimesed ja ka külalised kaugemalt.”

Lisaks võidutööle valis žürii välja veel kaks preemiasaajat:

II preemia (2000 eurot) vääriliseks tunnistati töö märgusõnaga “Ridade vahel” (autorid Oskar Ivarson, Charlotte Sellbrandt, Cecilia Gärde, Martin Allik Rootsi maastikuarhitektuuribüroost Mareld),

III preemia (1000 eurot) läks kavandile märgusõnaga “Retro” (autorid Tiina Tuulik ja Terje Truumaa arhitektuuribüroost Järve & Tuulik OÜ). Võidutöid saab näha siin.

Avatud ideevõistluse eesmärk oli leida parim maastikuarhitektuurne lahendus Tamsalu 100 tamme pargile eesmärgiga koostada lahenduse alusel pargi rajamiseks ehitusprojekt.

Riigikantselei algatusel on Eesti Vabariigi 100. juubeliaastaks plaanis rajada üle Eesti 100 tamme tammikuid – need on pargid, alleed või tammesalud, kus igaühes kasvab sada tamme. Plaani kohaselt istutatakse igasse maakonda koolinoorte ja omavalitsuste koostöös vähemalt üks tammik. Enamikus maakondades on tammeparkide asukohad juba välja valitud. Parkide rajamise ja hilisema hoolduse eest seisavad hea kohalikud omavalitsused.

Tamsalu 100 tamme park on plaanis kujundada ja ehitada programmi esinduspargiks, see on ühtlasi esimene omataoliste seas. Tamsalu valiti esinduspargi kohana välja nii nimemaagia kui ka Eesti keskse asupaiga tõttu. Pargi rajab Tamsalu vald Riigikantselei toel.