Politsei hoiatab taaskord aktiivsete raha väljapetjate eest

Lõuna-Eestis ja mujalgi liiguvad aastast aastasse ringi inimesed, kes raha teenimise eesmärgil otsivad heauskseid, kellelt erinevatel moodustel eurosid välja petta. Näiteks on viimase ajal petuskeemiks enda tutvustamine Kiievi Stockmanni esindajana ning tutvumiseks pakendis kauba kinkimine ning peale seda hoopis kütuse jaoks raha küsimine. Samuti liigutakse ukselt uksele, pakkudes väidetavat pankrotivara soodsa hinnaga. Niimoodi õnnestus petturitel saada Põlvamaal ühe eaka inimese käest 95 eurot, pakendis oli aga lubatud kvaliteetsete jopede asemele neli vana riideeset. Võrumaal tegutsesid petturid kahekesi ning riiete näitamise eesmärgil tuppa saades varastati samuti eakalt naiselt rahakotist 100 eurot. Erineva kauba pakkujaid on nähtud ka teistes maakondades ning kaupluste juures ja tänavatel, ringi liigutakse Läti numbrimärkidega autodega.

Kuigi teemast on palju räägitud ja hoiatatud, on taaskord aktuaalne rõhutada, et ukselt uksele kauba pakkujatesse tuleb suhtuda ettevaatlikkusega. Seda tõde tuleks kindlasti üle rääkida ka oma eakatele sugulastele ja tuttavatele, sest just üksinda elavad eakad on petturitele ja varastele heaks sihtgrupiks. Vene keelt rääkivad erineva kauba pakkujad on piisavalt osavad psühholoogid, pannes inimese uskuma, et tal on hädasti vaja näiteks nelja jopet, mootorsaage, mobiiltelefoni või muud sellist „ülisoodsa“ hinnaga.

Ettevaatlik tasub olla ka seetõttu, et nö kingituste nime all asjade pakkumine ja pärast näiteks kütuse jaoks raha küsimine ei ole pettus, vaid raha annetamine ning selleni viimise eest ei saa politsei kedagi karistada. Seega jääb inimene ära annetatud rahast lihtsalt ilma ning vastu saadud kaup ei pruugi olla kaugeltki oma hinda väärt. Kui kauba pakkumise ajal aga pannakse heauske isiku kodust midagi pihta, on tegemist juba vargusega. Võõraste oma tuppa laskmisel tuleb üksikutel inimestel olla ettevaatlik, jutud saab vajadusel ära aetud ka uksel. Kindlasti tuleb veenduda kauba sobivuses, sest hiljem ei ole tundmatu müüja puhul kaebustega kuhugi pöörduda.

Politsei meenutab sedagi, et varaste käest turuhinnast odavamalt kuritegelikul teel saadud esemete ostmine soodustab kuritegevust. Pakutav kaup võib olla lihtsalt ülisoodsalt või tasuta saadud, kuid võib olla ka varastatud. Päritolu ostja enamasti ei tea.

Politseile tasuks igal juhul teada anda, kui tänavatel ja ukse taga on hakatud aktiivselt tülitama ja kaupa pakkuma, samuti on sellised kelmid enamasti mobiilsed ning liiguvad täna ühes, homme juba teises maakonnas. Võru politsei näiteks karistas kaubanduskeskuse juures kaupa müünud isikuid väärteo korras ilma loata kauplemise eest. Selliste kauplejate karistamiseks on politseile vajalik ka inimese tunnistus, ainult anonüümsest teatest on protokolli koostamiseks vähe.

Madis Soekarusk
politseikapten
Võru politseijaoskonna juht

Share via
Copy link
Powered by Social Snap