Rõuges õpetatakse lõnga värvima… seentega

lõngaproovid Loodusmuuseumi näituselt

Selle nädala lõpuni Võrumaal Rõuges toimuval seenenädalal õpetatakse värvima lõngu seentega. Kübarakandjatega värvides saab ilusaid punaseid, pruune, beeže, sinakaid ja halle toone.

Tekstiilikunstnik Airi Gailiti sõnul saab seentega värvida isegi paremini kui paljude taimedega.

„Näiteks meie metsades palju levinud verkjas vöödik on suurepärane värviseen. Sellega saab tugevat punast, aga ka oranžikat. Lisaks saab jalgadest ka kollast värvi“, kirjeldab kunstnik üht oma lemmikut.  Tõmmuriisika kupatusveest sai ta kätte hallikaid toone. Harilikust põdramokast saab aga sinist.

„Seentega on põnev katsetada,“ on tekstiilikunstnik kindel.

Kui vanad ja ussitanud seened söögitegemiseks ei kõlba, siis värvimiseks on need küll väga head. Veelgi enam – mida vanem ja koledam on seen, seda paremini eraldub temast värvaine. Ka on head värviandjad külmunud seened. Muidugi peab seentega värvida soovija metsas hoolikas korjaja olema – saja grammi lõnga kohta kulub pool kuni kolm kilo seeni.

Värvitoon ei sõltu ainult seente hulgast vaid ka  peitsist, mida kasutatakse. Peitsimine suurendab värvi kinnitumist lõngale, parandab pesu- ja valguskindlust. Erinevaid peitsaineid kasutades saad ühe seeneliigiga värvida mitu värvi. Seeni tuleb keeta umbes tund aega. Seejärel tuleb varem peitsitud lõng kasta märjaks ja pista jahtunud värvileende. Lahuse temperatuuri tõsta aeglaselt 90°-ni ja hoida nii tund aega.

Taimedega värvimine on vana juba aastatuhandeid, aga seentega hakati värvima alles ligi nelikümmend aastad tagasi. Ameeriklane Miriam Rice avaldas 1974. aastal raamatu „Proovigem seentega värvida” (“Let’s Try Mushrooms for Color”), millele kuus aastat hiljem järgnes juba mahukam trükis “Seentega värvimine”. Samal aastal pandi USAs üles ka esimene seentega värvitud tekstiilide näitus.  Ajapikku jõudis seentega värvimise oskus ka Euroopasse ja Eestisse.

 Airi Gailit õpetab huvilistele seentega värvimist Rõuge rahvamajas sel laupäeval. Samas on üleval ka tema poolt seentega värvitud lõngadest valmistatud vaipade ja kangaste näitus.

 Seeneretked jätkuvad Rõuges nädala lõpuni. Rahvamajas on huvilistele välja pandud enam kui 60 liiki seeni. Samuti keedab meisterkokk Angelica Uudeküll uhke seeneroa ning pühapäeval toimub seenehoidiste degusteerimine ja konkurss.

 Seenepäevi korraldab Viitina loodushariduskeskus, täpsema kava leiab www.viitinalhk.ee kodulehelt.