Pane kirja oma talgud ja saada talgulugu

Talgupäev Saaremaal Valjala vallas Jööri külamuuseumis. Foto: Teeme Ära
Maikuu esimesel laupäeval, 7. mail 2011 toimub kõikjal üle Eesti taas ühine Teeme Ära talgupäev. Eile toimus Rotermanni soolalaos Teeme Ära talgupäeva avalöök, kus kuulutati avatuks talgute registreerimine ja tutvustati talguettevalmistusi. Ühtlasi sai alguse Eesti Rahva Muuseumiga koos korraldatav esimene üleriigiline talgulugude kogumise veebiretk, mis kestab kaks kuud.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liige Tarmo Tüür ütles, et iga kogukond, ühendus või aktiivne kodanik saab ise otsustada, mis vajab ärategemist ning milleks teisi inimesi kaasa kutsuda. „Tuginedes eelmise aasta heale kogemusele toimub talgupäev ka tänavu nö vabal teemal, korraldada võib nii töö- kui mõttetalguid,“ selgitas Tüür. Ta lisas, et tänavuse talgupäeva korralduses on siiski mitmeid uuendusi, et aidata kaasa kodanikualgatuse ja vabatahtliku tegevuse hoogustamisele.

Tüür rõhutas, et Teeme Ära talgupäev ei ole enam kaugeltki ühekordne kampaania. „Maikuu esimesel laupäeval üle Eesti peetav talgupäev võiks jäädagi kindlaks traditsiooniks, kus igal aastal kokku tullakse ja oma kogukonna heaks midagi ühiselt ära tehakse,“ sõnas Tüür. „Talgupäeva tänavuses kommunikatsioonis puudutame süga-vamaid väärtusi ja rõhutame, et talgud on olnud loomulik osa meie elulaadist. Seepärast toovad nii talgupäeva tunnuslause kui reklaamid välja neid elulisi väärtusi, mida inimesed talgutelt on leidnud.“

Eilsest algas talgute kirjapanek, talgulisi kutsutakse registreeruma 11. aprillist, sest selleks ajaks on suur osa talguid juba kirjas. Huvilised saavad end aga talguveebis registreerida ka varem, kui leiavad endale sobiva talgukoha. 2010. aasta talgupäeval korraldati üle Eesti 1130 talgut, millel osales 31 299 inimest (kokku 2,27% Eesti elanikest). 80% mullustest talgutest toimus maapiirkonnas, ülejäänud korraldati linnades.

Üheks tänavuseks uuenduseks on talgulugude kogumine koostöös Eesti Rahva Muuseumiga. ERMi teadussekretär Agnes Aljas märkis, et talgufolkloor on põnev ja väärtuslik osa nii meie kaugmast kui lähemast ajaloost. „Kutsume üles kõiki kirjutama ja jagama oma talgulugusid ning jutustama, miks on talgutel osaletud, mida on talgutel tehtud ja mida leitud,“ ütles Aljas. Talgulugude kogumise veebiretkele oodatakse väga osalema koole – õpilased võiksid koguda talgulugusid vanematelt ja vanavanematelt.

Talgulugusid saab sisestada 13. maini Teeme Ära veebilehel www.teemeara.ee spetsiaalses aknas, sealsamas saab ka teiste lugusid vaadata. Kogutud talgulood jõuavad Eesti Rahva Muuseumi arhiivi, põnevaks uurimiseks teaduritele ning osaks tulevastele näitustele. Veebiretkest saab lähemalt lugeda siit: http://www.teemeara.ee/talgulood/talgulugude-kogumine

Talgupäeva korraldavadEestimaa Looduse Fond, Eesti Külaliikumine Kodukant, Eesti Muinsuskaitse Ümarlaud, Teeme Ära Minu Eesti, Vabatahtliku Tegevuse Arenduskeskus, Vabaühenduste Liit EMSL. Partneritena löövad kaasa Kodanikuühiskonna Sihtkapital, EMT, Swedbank, Coca-Cola HBC Eesti, Dorpat, Nordic Hotels, Fraktal jt.

Täpsem info: www.teemeara.ee

One thought on “Pane kirja oma talgud ja saada talgulugu”

  1. Tulemas on Teeme ära ja minu arvamus sellest on selline:Talgute tegelik
    mõte seisneb selles,et noor pere saaks omale kodu ilma pangalaenuta.

    Talgud ei tähenda vaid koristustöid !!!
    Talgute peamine mõte seisneb selles,et talgute abil saab
    kodupangalaenuta…
    Juba vanast ajast saati on talguid peetud majade ehitamiseks.
    Külarahvas tuli kokku ja ehitas noorele perele talu.

    Just nimelt talgute mõte seisneb selles,et noor pere saaks omale kodu
    ilma pangalaenuta.
    Näiteks,talgute abil ehitatakse savi või põhumaju,nonde
    ehitusmaterjalidele kulub vaid 1000 eurot.

    Kuidas ehitada ilma pangalaenuta?
    http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2011/03/kuidas-ehitada-ilma-
    pangalaenuta.html

    Plussenergia maja hind ligikaudu 30 000 krooni
    Plussenergia maja hind ligikaudu 30 000 krooni(kolmkümmend tuhat
    krooni)
    Mida tähendab plussenergia maja?
    Plussenergia maja tähendab, et omanik võib hoone poolt toodetud energia
    ülejäägi energiavõrku tagasi müüa, ehk hoone ekspluateerimise käigus
    tekib kulu asemel tulu-maakeeli,küte ja elekter on
    tasuta…http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2010/03/plussenergia-maja-
    hind-ligikaudu-30-000_31.html

    Kuidas saab kõige odavamalt plussenenergia maja ja kõige tervislikuma
    maja?
    Kõikse odavamalt ökomaja-plussenergia maja saab siis kui:
    1.Ehitada põhumaja
    2.ja sellele paigaldada ise ehitatud elektrituuliku
    3.ja ise ehitatud päikesepaneelid
    4.ja ise ehitatud maasoojuspumba:
    http://elektritsaabtasuta.blogspot.com/2010/03/kuidas-saab-koige-
    odavamalt_31.html

    Recycled Houses

    http://www.youtube.com/watch?v=a9JkPk0CIo4&feature=related

Kommenteerimine on suletud.