TALLINN TAASTAB ÜHTSET EESTIKEELSET ÜLDHARIDUSKOOLIDE VÕRGUSTIKKU, MIS KADUS VENE OKUPATSIOONI TINGIMUSTES

Päevatoimetaja

Alates 2025. aasta sügisest alustavad viis Tallinna eestikeelsele õppele üleminevat kooli klassidega, kus õppetöö toimub eesti keele emakeele tasemel. Nendesse
 klassidesse toimub ülelinnaline vastuvõtt, mis tähendab, et lapsi nendesse klassidesse automaatselt ei suunata. Otsuse lapse sellesse klassi õppima viimise kohta teevad vanemad.

Abilinnapea Aleksei Jašini sõnul on eestikeelsele haridusele ülemineku lõppsihtmärk 2030. aastal ühtne eestikeelne kool, kus eri emakeelega lapsed valdavad eesti keelt kõrgel tasemel ja õpivad üheskoos. Selle eesmärgi saavutamine nõuab Tallinnas suurt tööd, kuid esimesed kindlad sammud on tehtud. „Meie eesmärk on tagada eesti keelt emakeelena kõnelevatele lastele parim võimalik haridus kodulähedases keskkonnas. Need klassid on mõeldud laiemalt nii eesti emakeelega, kakskeelsetele kui ka muu emakeelega lastele, kes valdavad eesti keelt väga heal tasemel” sõnas Jašin. „Tallinna eesmärk on tagada kõigile lastele võrdsed võimalused hariduses sõltumata nende kodusest keelest. Viis väljavalitud ülemineku kooli on valmis pakkuma kvaliteetset eestikeelset õpet emakeele tasemel juba järgmisest õppeaastast. Need koolid näevad vaeva, et kogu koolikeskkond sobiks läbivalt eesti emakeelega lastele,“ lisas Jašin.

Ülelinnaline vastuvõtt klassidesse, kus lapsed saavad õppida eesti keelt emakeelena, toimub järgmistes munitsipaalkoolides: Tähesaju Gümnaasium (kuni 1. septembrini 2025 Lasnamäe Vene Gümnaasium), Tallinna Läänemere Gümnaasium, Tõnismäe Reaalkool, Mustamäe Humanitaargümnaasium ja Tallinna Mahtra Põhikool.

Erinevatel koolidel on oma unikaalsed tugevused. Näiteks Tallinna Tõnismäe Reaalkool on üle kahe sajandi pakkunud kõrgel tasemel haridust, paistes silma tugeva reaalainete suunitluse ja kaasaegse õpikeskkonnaga. Mustamäe Humanitaargümnaasium toetab õpilaste arengut keelekümblusprogrammi ja gümnaasiumiastmes pakutava laia võõrkeelte valikuga, sealhulgas inglise, saksa ja prantsuse keelega. Tallinna Läänemere Gümnaasium on tunnustatud kvaliteetse hariduse ja varase keelekümblusprogrammi eest, mis arendab õpilaste keeleoskust ja edendab kultuuridevahelist suhtlust, ning pälvinud riikliku kvaliteediauhinna “Keelekümblusasutus 2019”. Tähesaju Gümnaasium toetab õpilasi mitmekeelses keskkonnas, pakkudes individuaalset lähenemist ning võimalust õppida gümnaasiumiastmes võõrkeeli nagu inglise, saksa, prantsuse, soome ja jaapani keel. Tallinna Mahtra Põhikoolis avatakse esimene klass Montessori metoodika alusel.

Lapsevanemaid kutsutakse üles tutvuma koolide ja avatavate klassidega ning registreerima lapsi vastavatesse klassidesse. Info vastuvõtutingimuste ja vastuvõtmisega seotud tähtaegade kohta leiab iga kooli kodulehelt. Tänaseks on avatud registreerimine Mustamäe Humanitaargümnaasiumis, Tõnismäe Reaalkoolis ja Läänemere Gümnaasiumis. Tähesaju Gümnaasiumis algab vastuvõtt veebruari alguses. Registreerimine Mahtra Põhikooli Montessori klassi on tänaseks läbi. Registreerimisele järgnevad katsed, mis on mõeldud eelkõige laste eesti keele taseme kindlaks tegemiseks.

Ülelinnaline vastuvõtt tagab, et nende koolide esimestesse klassidesse saavad kandideerida ka lapsed, kelle jaoks need ei ole elukohajärgsed koolid. Sellega luuakse peredele võimalus valida eestikeelne õpikeskkond sõltumata nende elukohast.

Samal teemal:

KODANIKULIIKUMINE: EESTI KOOL PEAB JÄÄMA EESTI KEELE KODUKS

KELLEKS VÄÄNATAKSE EESTI LAPSI?

Share via
Copy link
Powered by Social Snap