Esimene eestikeelne raamat, millest peaks kasu olema patsientidele, arstidele, juristidele ja teistele.
Foto: Urmas Saard / Külauudised
Päevatoimetaja
Alates 1. novembrist 2024 kehtib Eestis tervishoiuteenuseosutaja kohustuslik vastutuskindlustus ehk patsiendikindlustus. Tänaseks on kindlustuslepingu sõlminud 527 asutust, kelle puhul saavad patsiendid kindlad olla, et kui ravi käigus peaks juhtuma välditav tervisekahju, saab selle eest kindlustuselt hüvitist küsida.
Terviseameti tervishoiuteenuste osakonna juhataja Külli Friedemann tänab kõiki neid asutusi, kes on novembri alguseks kohustusliku vastutuskindlustuse lepingu juba sõlminud ja ei jää ootama viimase hetkeni. „Selline teadlik ja ennetav tegutsemine aitab tagada turvalisuse ja usaldusväärsuse kõigile osapooltele. Seni tuli patsientidel hüvitise saamiseks läbi käia üsna koormav tee, mis võis tähendada ka kohtusse pöördumist. Aga need 527 asutust, kel on leping juba olemas, tagavad selle, et kui tervishoiuteenuse osutamise käigus peakski tekkima kahju, on hüvitise saamine võimalikult kiire ja lihtne,“ selgitas Friedemann.
Kõik tervishoiuteenuse osutamiseks antud tegevusload peavad olema kindlustusega kaetud hiljemalt 1. detsembriks 2024. Tänase ehk 4. novembri pärastlõunase seisuga puudub kindlustuskate veel 1206 asutusel, kelle jaoks see on kohustuslik.
Friedemann ütleb, et kui tervishoiuteenuse osutaja ei ole novembri jooksul vastutuskindlustuse lepingut sõlminud, siis ei ole tal lubatud pärast 1. detsembrit tervishoiuteenuseid osutada. „Seega on oluline tagada, et kõik asutused oleksid tähtajaks vastutuskindlustusega kaetud. Terviseamet tuletab nõuet kindlasti meelde ning näeme, et kindlustuslepinguid tuleb iga tunniga juurde,“ rääkis Friedemann.
Kel soovi, saab juba praegu Terviseameti registrist järele vaadata, kas patsienti huvitaval tervishoiuteenuse osutajal on kindlustusleping olemas või mitte. Kõige lihtsam on seda teha tegevuslubade otsingu kaudu, kus muu info kõrval kuvatakse ka kindlustuslepingu kehtivus. https://medre.tehik.ee/search/licenses
Hiljuti on ilmunud ka raamat „Patsiendikindlustus”. Kommenteeritud väljaande autorid on professor Janno Lahe, Olavi-Jüri Luik (PhD), Kadi Saluste ja Martti Merila. Kommentaarid annavad laialdase ülevaate praktilistest juhtumitest, millal tervishoiuteenuse osutajad võivad vastutada patsiendile tekkinud kahju eest. Nimetatu annab võimaluse enda analoogseid riske maandada.
Tegemist on kindlasti esimese sellise eestikeelse raamatuga. See peaks olema kasulik nii patsientidele, arstidele, juristidele jne.