
Eurod täiskasvanute varjupaigale. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Päevatoimetaja
Pärnu linn hakkab rohkem kui kolm ööd kalendriaastas täiskasvanute varjupaiga teenuseid kasutavatelt inimestelt alates 1. juunist tasu võtma, et motiveerida neid kiiremini iseseisvat elu alustama.
Tasu suurus sõltub inimese rahvastikuregistrisse kantud elukohast. Kui selleks on Pärnu linn, on tasu suuruseks neli eurot ööbimiskorra eest.
Selleks, et abivajaja ei jääks rahapuuduse tõttu teenuseta, teeb omavalitsus kindlaks, kui palju on inimene ise võimeline teenuse eest tasuma ning kas ja kui suur osa teenuse maksumusest tuleb omavalitsusel võtta enda kanda. Kui Pärnu linna või mõnesse tema osavalda sisse kirjutatud varjupaiga kasutajal sissetulek puudub või on ainsaks sissetulekuks toimetulekutoetus, siis ta tasu maksma ei pea.
Sissetulekut omava varjupaiga elaniku tasu suuruse arvestamisel hakatakse võtma arvesse kohtutäituri kinnipidamisi ja kulutusi hädavajalike kaupade või teenuste saamiseks (retseptiravimid, abivahendid, visiiditasu jms). Kui inimese sissetulek on piisav, tuleb tal ööbimiskorra eest tasuda kuni neli eurot arvestusega, et ühe kuu esmavajaduste katmiseks jääb talle kätte vähemalt toimetulekupiiri suurune summa.
Väljaspool Pärnu linna või tema osavaldasid elav varjupaiga kasutaja hakkab tasuma iga ööbimiskorra eest üheksa eurot. Kui tal ööbimise eest tasumiseks raha pole, lepitakse teenuse eest tasumine kokku tema elukohajärgse omavalitsusega. Tasuta osutatakse varjupaigateenust vältimatu abina neile, kes sattuvad varjupaika lühiajaliselt ja viibivad seal vähem kui kolm päeva aastas.
Varjupaik peaks olema abivajajale ajutine peatumiskoht, kuniks ta kõrvaltoe abil omale taas elukoha leiab. Pärnu linn pakub kõrvaltoeks nii sotsiaalnõustamist, ajutisi elamispindu ja tugiisikut kui ka lisatoetusena makstavat elukoha vahetusega kaasnevate kulude kompenseerimist kuni 500 eurot aastas. Viimastel aastatel on varjupaigas alaliselt peatuvate inimeste arv pea kahekordistunud, kuid huvi soodsate munitsipaalelupindade saamiseks on leige.
Varjupaigateenuse eest võetakse tasu ka paljudes teistes omavalitsustes, näiteks Tallinnas, Viljandis, Haapsalus, Türil, Jõgeval, Tartus, Kuressaares, Rakveres ja Jõgeval.
Samal teemal:
TÄISKASVANUTE VARJUPAIGA TEENUSED OSADELE INIMESTELE TASULISEKS
PÄRNU TÄISKASVANUTE VARJUPAIK AVATUD KA TORI VALLA ELANIKELE