ESIMENE INVESTFEST TÄITIS VÕRU FESTARI SAALI SUURE HULGA HUVILISTEGA

Esimene InvestFEST meelitas kohale sadakond investeerimishuvilist noort. Foto: Andeli Pall

Päevatoimetaja

Reedel täitus Võru Festari maja investeerimishuviliste noortega, sest aset leidis Võrumaa Arenduskeskuse ja Võru HUUBi koostööna sündinud esimene noortele suunatud investeerimiskonverents InvestFEST.

Eelkõige 13–26-aastastele mõeldud konverents tõi kohale sadakond osalejat, kellele jagasid teadmisi Eesti investeerimismaastiku tuntud tegijad, teiste seas blogija ja rahatarkuse edendaja Rahakratt.

Konverentsi ellukutsumise taga on soov tuua rahatarkuse ja investeerimisalased teadmised ka väljapoole pealinna. „Kõikidel, eriti noortel, ei ole võimalik sõita Tallinnasse investeerimisüritustele ning tihtipeale on sellised üritused tänapäeval juba ka üsna krõbeda piletihinnaga. Aga ka siinsed noored vajavad samalaadseid üritusi,“ sõnas InvestFESTi üks korraldajaid, Võrumaa Arenduskeskuse noorte ettevõtlikkuse spetsialist Kadi Kaur.

Parksepa keskkooli 12. klassis käiv Brent Piigli saabus konverentsile lootusega kuulda rohkem investeerimisvõimalustest, vähem tähtis ei olnud päeva jooksul laval üles astunud mainekad esinejad. „Võrus varem sellist üritust toimunud ei ole, samas on see teema noorte seas väga aktuaalne. Minu ootused ongi vaadata ning kuulata, mida kaasahaaravad esinejad räägivad,“ sõnas Piigli päeva alguse kohta. Noormehele endale pakkus huvi krüptovaluuta.

Saal täitus rahvaga

Rahast, krüptovaluutast ja investeerimisest huvitatud noori kogunes Festarisse arvukalt ning euro- ja dollarimotiivides dekoreeritud saal täitus kiiresti. Publiku hulgas tehtud küsitlus näitas, et paljud noored on iseseisvalt investeerimisega juba alustanud, kuid otsisid juurde inspiratsiooni ja uusi vaatenurki.

Päeva avas rahatarkuse koolitaja ja mentor, naistele suunatud rahatarkuse kogukonna Pre-rich Klubi eestvedaja Ilona Tint. Ta jagas investeerimise baasteadmisi, tegi ülevaate portfellist ja viis läbi ka mängulise live-tehingu, et näidata, kuidas käib aktsiate ostmine ning müümine tegelikult. „Kas Kagu-Eestis investeerimise alal midagi teha saab, kas teie asukoht mõjutab seda?

Ilona Tint jagas investeerimise baasteadmisi, teegi ülevaate portfellist ja viis läbi live-tehingu. Foto: Andeli Pall

Ei, igal pool saab ägedaid asju teha!” rõhutas Põlvas elav Tint. Ta rääkis, et hakkas investeerimisega tegelema pärast läbipõlemist, et võtta oma elu taas kontrolli alla. „Täna võin öelda, et olen kalendrivaba, ma olen saanud tagasi oma tervise ning oma elu juhin mina ise.“

Aktsiast, indeksfondist, riskist, liitintressidest rääkimise kõrval tutvustas ta ka aktsiate ostu-müügitehingut Eesti Coop panga ning Leedu Siauliu Bankas panga näitel. „Mulle meeldib investeerimine töövahendina, aga analüüse teha mitte. Ma olen selles mõttes väga laisk investor, et tahan miinimumvaevaga maksimaalset tootlust kätte saada,“ tõdes Tint.

Swedbanki finantshariduse valdkonnajuht ja Eesti suurima rahatarkuse grupi Kogumispäevik üks eestvedaja Grete Koho innustas noori erisuguste säästmisnippidega tegema targemaid finantsotsuseid. „Säästmise juures on oluline, et sul tekiks mingigi harjumus raha üldse kõrvale panna,“ toonitas ta.

Grete Koho nügis ja suunas noori tervislikumale rahateele. Foto: Andeli Pall

Lisaks motiveerivatele kõnelejatele sai Festari majas tutvuda eksponentide alaga. kood/Võru laua juures oli võimalik oma mõtlemisteravust näidata veebimängu läbides, Swedbanki alal räägiti panga erisugustest investeerimisvõimalustest ning Eurodesk andis ülevaate Euroopa Liidu poolsetest võimalustest, mis aitavad noortel Euroopat näha ning kogeda. Ka said noored küsida küsimusi Rõuge noortekeskuses toimetavalt Põhja-Makedoonia vabatahtlikult. Oma tegevusi tutvustas Võrumaa Arenduskeskus ning Võru HUUB.

Investeerimises ei toimu asjad loogiliselt

„Kui te arvate, et raha paigutamine ja investeerimine on tegevus, mis toimub loogiliselt, on välja kalkuleeritav, siis kahjuks on see vale. See on esimene mõte, mis ma tahan teie peadesse panna – tulevik ei ole väljaarvutatav,“ lausus pärastlõunal lavale astunud tunnustatud Eesti majandusekspert ja finantsanalüütik Peeter Koppel. „Investeerimine on teadus ja kunst koos – kui annet ei ole, siis teadusega väga kaugele ei pruugi jõuda.

Peeter Koppel rääkis krüptovaluutade võimalustest ja riskidest. Foto: Andeli Pall

Aktsiaturg on koht, kus kannatlikud võtavad kannatamatutelt raha ära, head asjad sünnivad pikema aja jooksul,“ tõdes ta. Koppel soovitas neil, kes soovivad investeerimisega tegelema hakata, end kurssi viia esmalt ka investori manifestiga. „Mida viielisem oled, seda rohkem saad vastu pükse. Investeerimisel on distsipliin tähtsam kui geniaalsus. Seetõttu võib kolmeline tegelane olla väga edukas.“

Ettevõtja, saatejuht ja podcasti „Blondcast“ looja, Äripäeva aasta investor 2023 tiitli omanik Katri Teller julgustas võtma vastutust oma elu ja finantsilise vabaduse eest, samuti jagas ta lihtsaid ja praktilisi samme noorena investeerimise alustamiseks. „Lapsepõlves mul ei olnud oma kodu, me kolisime iga aasta ühest kohast teise.

Katri Teller julgustas võtma vastutust oma elu ja finantsilise vabaduse eest. Foto: Andeli Pall

Ma usun, et see jättis minu ellu jälje: parem elu on võimalik, ma pean paremaks saama,“ rääkis Teller. Tema sõnutsi ei ole tänapäeval probleem investeerimisega alustades informatsiooni puudus, vaid edu aluseks on mõtteviis. „Peeter rääkis eelnevalt ka kannatlikkusest, minul seda ei ole. Kui tahaksin enda nooremale minale midagi öelda, siis seda, et ole kannatlikum.“ Ta tõi näite aastakümnete tagusest ajast, mil ostis tehnoloogiaettevõtte Apple´i aktsiaid ning kui need ühel hetkel väärtust kaotama hakkasid, müüs kõik korraga maha. „Praegu on need 82 korda tõusnud. See kogemus minu kannatamatusest on mul teravalt meeles. Nüüd alati mõtlen, mis on minu pikaajaline strateegia, et vältida selliseid juhtumisi,“ tõdes Teller.

Alusta väiksemate summadega

Võru esimese InvestFESTi lõpetas tuvimaski taha peitunud investor ja Eesti populaarseima rahablogi autor Rahakratt. Ta rääkis humoorikas võtmes oma tegemistest ning teekonnast esimese miljonini, samuti andis mitmeid vajaminevaid nippe. Näiteks soovitas ta täiesti tavalist asja: teha tabel, kuhu panna kirja oma tulud ja kulud. Ka rõhutas ta mitme erineva sissetuleku tähtsust, sest kui ühega midagi juhtub, jääb teine alles.

Rahakratt rääkis oma teekonnast esimese miljonini. Foto: Andeli Pall

Algajatel soovitas ta investeerimist alustada näiteks 50 euroga – rahasumma ei ole piisavalt suur, et jääks vaeseks, samas annab põrumise korral hea õppetunni. „Kui 2015. aastal alustasin, ostsin ühe Tallinna kaubamaja aktsia. Teadmine, et sul on aktsia ja sa saad dividende, teeb sind enesekindlaks,“ sõnas ta. „Esimesel aastal sain investeerimisega pangakontole 11 eurot, aga eelnevad aastad olin teeninud null eurot. See 11 eurot tundus ikka väga palju parem.“

Päeva lõpetuseks andis ta noortele veel mõned soovitused: kui teenid rohkem raha, hakka investeerima, mitte rohkem kulutama; mõtle hoolikalt, miks sa tahad rikkaks saada; enne luksusauto ostmist veendu, et muud baasvajadused on kaetud; heaks eluks ei pea olema miljonär; ära jää koolitajate ja raamatute lõksu; kui võtad midagi liiga suurelt ette, on ka suur tõenäosus läbi kukkuda.

InvestFEST tuleb taas

Võru HUUBi tegevjuhi ning InvestFESTi ühe korraldaja Emil Aništšenko sõnutsi möödus konverents hästi. „Lavaline kujundus oli väga hea, esinejad andsid väärtuslikku infot, noori tuli piisavalt. Oli väga hea näha, et noored ei istunud telefonis, vaid teemad ning esinejad pakkusid neile huvi,“ sõnas Aništšenko ning lisas, et InvestFEST on plaanis korraldada tulevalgi aastal.

Ka Parksepa keskkooli õpilane Brent Piigli jäi üritusega rahule. „Paljud esinejad tõid välja seda, mida igapäevaselt ehk ei mõtle. Katri Teller rääkis enesekindlusest ning sellest, kuidas see tuleb ajaga, samuti vaba aja olemasolust. Ma usun, et see aitab väga palju kaasa, kui soovitakse investeerimise valdkonnas edukalt tegutseda.“

Võru InvestFEST on Võru HUUBi ja Võrumaa Arenduskeskuse koostöös korraldatud festival, mis toimus projekti „Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored“ raames ning mida toetatakse EL meetmest „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond“.

Samal teemal:

Investeerimiskoolitus Pärnu Koidula gümnaasiumis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap