KÕRGE KOLESTEROOL OHUSTAB KA TERVISLIKE ELUVIISIDEGA NAISI

Arsti nõuanne

Kepikõnniga kõrge kolesterooli vastu astumas. Foto: Urmas Saard

Levib arusaam, nagu kõrge kolesterool oleks vaid keskealiste ülekaaluliste meeste probleem. Tegelikkuses on kolesterool üle normi aga pooltel eestlastest. Ka Kairet Pintman (51) ei osanud kahtlustada normist kõrgemat kolesterooli, mis tuli välja juhusliku tervisekontrolli käigus.

Ka viiekümnendates Kairet Pintman (pildil) ei osanud kahtlustada normist kõrgemat kolesterooli, mis tuli välja juhusliku tervisekontrolli käigus. Foto erakogust

“Olin varem kuulnud, et kõrge kolesterool kimbutab rohkem mehi. Eks selle tõttu ei osanud seda kahtlustadagi. Sest mees ma ju pole ning suurt ülekaalu samuti mitte – aga näed, ikka on kolesterool kõrge,” nentis Kairet.

Naine külastas jaanuaris SYNLABi, sest poeg kinkis Kairetile sünnipäevaks küpse naise tervisekontrolli paketi. “Mingeid sümptomeid, et tervis oleks korrast ära, mul kindlasti polnud. Kuid tervisekontrolli käigus selgus, et mu kolesteroolitase on 6,8 mmol/l, mis on korralikult üle normi (normaalne on kuni 5 mmol/l). See tulemus oli murettekitav. Kaks kuud hiljem tehtud analüüs näitas, et tase oli langenud 6,5 mmol/l-le, kuid kolesteroolitaseme normi saamiseks on veel pikk tee minna,” lausus Kairet.

Kairet, kes on hobiaednik ja jagab oma tegemisi ka sotsiaalmeedias, elas ka enne üsnagi tervislikku elu. Alates kõrgest kolesteroolitasemest teada saamisest on ta seadnud eesmärgiks toituda veelgi tervislikumalt, rohkem liikuda ja üleüldse panna tervisele rohkem rõhku.

Naine hakkas tarbima kolesterooli alandavaid toidulisandeid ja jälgib oma toitumist. “Püüan vähendada rasvade, suhkru ja nisujahu tarbimist. Olen soetanud glükoosimonitori, et jälgida, millised toidud mõjutavad minu glükoositaset. Näiteks olen märganud, et banaanid ja kartulid tõstavad seda kiiresti. Seetõttu püüan neid vältida. Ükski tervisemuutus ei ole universaalne, seega on oluline proovida ja katsetada, mis sobib just sinu kehaga,” tõi Kairet välja.

Igapäevaselt püüab naine teha vähemalt 10 000 sammu. Kodukontoris kasutab ta selleks seisulauda, mille all on jooksulint. “Minu tööpäevad on tihti nii tihedad, ei pruugi olla aega, et õues kõndida, kuid siis teen vähemalt kodus võimaluse liikumiseks. Kuna kevad on tulemas, saan oma sammud kätte aiatoimetusi tehes. See on ka paras stressimaandaja minu jaoks. Kõik eelmainitud tegevused on tihedalt seotud ja loovad minu jaoks tasakaalu,” sõnas naine.

Kuna Kaireti perekonnas on esinenud südame- ja veresoonkonnahaigusi, hakkas ta muret tundma ka lähedaste tervise pärast. “Kahjuks on minu suguvõsas olnud südamehaigusi, seega võib olla mul ka geneetiline eelsoodumus kõrgele kolesteroolile. Seetõttu käisime ema ja tütrega naistepäeval analüüse andmas. Koos on ju toredam tervem olla. Ema kolesterool oli isegi parem kui minul. Ka tütrel olid õnneks kõik näidud korras ja nende tulemused andsid mulle südamerahu,” selgitas Kairet.

Kõrge kolesterool endast kuidagi märku ei anna

SYNLAB Eesti laborarst dr Anneli Raave-Sepp (fotol) sõnas, et kõrgenenud kolesteroolitase võib, kuid ei pruugi alati kaasneda normist suurema kehakaaluga. “Seega on tegemist tõepoolest müüdiga, et kolesterool on kõrge vaid ülekaalulistel meestel. Kolesteroolitase võib olla üle normi ka saledatel ja pealtnäha tervetel inimestel ning kõrge kolesterool endast kuidagi märku ei anna.

Seetõttu nimetataksegi seda “vaikseks tapjaks”, sest suurenenud LDL-kolesterooli sisaldus, mida nimetatakse n-ö halvaks kolesterooliks, on üks peamisi veresoonkonna kahjustuse põhjustajaid ja kõrges kontsentratsioonis ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise ning sellega seotud müokardiinfarkti ja ajuinsuldi tekke riskifaktor,” selgitas dr Raave-Sepp.

Arsti sõnul võib naistel kolesteroolitase tõusta ka hormonaalsete muutuste tõttu: “Menopausi ajal langeb östrogeeni tase, mis mõjutab maksa kolesteroolitasakaalu. Lisaks aeglustub vanusega ainevahetus, mis võib soodustada kehakaalu tõusu ja mõjutada lipiidide ainevahetust negatiivselt”. Samuti mängib rolli geneetika, toitumine ja füüsiline aktiivsus.

Kõrget LDL-kolesterooli taset saab dr Raave-Sepa hinnangul efektiivselt mõjutada nii tervislike eluviiside kui ka ravimitega. Kui kolesteroolitase ei ole väga kõrge, on seda võimalik efektiivselt ka toitumise ja elustiili muutmisega reguleerida. “Kui eesmärk on kolesterooli langetada ilma ravimita, peaksid esimesed vereanalüüside tulemused peegeldama paranemist umbes kolme kuu möödudes, kuid täpne ajakava sõltub algtasemest ja elustiilimuutuste järjepidevusest,” lisas dr Raave-Sepp.

SYNLABi laboriarst soovitas kolesteroolitaset kontrollida paari aasta tagant alates 20. eluaastast. “Eriti oluline on seda kontrollida vähemalt kord aastas riskigruppi kuuluvatel kaasnevate haigustega inimestel, näiteks diabeetikutel või kõrge vererõhuga, südamehaiguste ja metaboolse sündroomiga inimestel,” pani dr Raave-Sepp südamele.

Allikas: Optimist Public

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap