Fotogalerii
Rahvusvaheline seltskond – leedukad, eestlased ja sõbrad Hong Kongist – Elektrenai kultuurikeskuses.
Foto: Urmas Saard / Külauudised
Urmas Saard, reporter
Piia Karro-Selg, Külauudiste kirjasaatja
Aprillikuu esimesel neljal päeval külastasid Vievise kultuurikeskuse direktori Audrone Stepankeviciute kutsel Leedu noortekeskuseid MTÜ Selts Raeküla juhatuse liige/kogukonnakeskuse Raeküla Vanakool juhataja Piia Karro-Selg ning töötaja Marina Mesipuu-Rhun, kellega oli kaasas keskuse pikaajaline vabatahtlik ja ühtlasi Külauudiste portaali reporter Urmas Saard. Eesmärgiks kogemuste vahetamine ja võimalike koostöövormide leidmine töös noortega.
Pärnakate visiidiga liitus ka samal ajal Balti riike külastanud Hong Kongist pärit Joan Wong, Y’s Men International Aasia Vaikse ookeani piirkonna president. Õppekäiku toetati Erasmus+ projektiga (Erasmus+ and European Solidarity Corps) ja Pärnu linnvalitsuse poolt. Esmaspäeval toimus esimene kohtumine Elektrenai kultuurikeskuses. Elektrenai vallas toimetab alates 2018. aastast noortega tegelev mittetulundusühing, kelle sihtrühmaks on noored vanuses 14 kuni 29 eluaastat. „Meie eesmärgiks on avalike huvide rahuldamine noortega töötamise, vabahariduse, sotsiaal-, kultuuri-, sotsiaalabi ja vaba aja tegevusega,” selgitati kohtumise peaettekandes. Noortekeskusega samas hoones tegutseb ka noortetuba, kus siis saavad koolipäeva järgselt kokku kuni 13-aastased. Kui Eesti mõistes on tegemist sama sihtgrupiga ehk noortega, nagu selgus, siis Leedus jaguneb noortetöö väga konkreetselt kahe erineva vanusegrupi vahel.
Päev jätkus visiidiga Vievise kooli õues, vanas algklasside hoones tegutseva järjekordse noortekeskusega. Seal üllatas Vanakooli keskuse juhatajat vast kõige enam nn krokside kast, mis sisaldas hulgim erinevas suuruses vahetusjalatseid. “Väga hea mote,” avaldas arvamus Vanakooli juhataja Piia, kes pidas ideed koju kaasa võtmise vääriliseks ja kindlasti ka rakendamiseks. Nimelt on enamasti noortekates, sh Vanakoolis, kombeks, et noored võtavad õuejalatsid jalast ja jooksevad keskuses ringi sokkis. Vievise näitel on igati mõistlik ka Vanakooli noortekas varustada vabaajajalatsitega, mida kerge jalga pista ja samas ka lihtne hooldada.
Vievise külastamine jätkus juba kohaliku kultuurikeskuse külastamisega, mis polnud reisisellidele üldse mitte võõras paik, kuna viimased kümme aastat on kahe keskuse erinevad koostööprojektid toonud pärnakaid korduvalt Vievisesse ja samas leedukaid ka Pärnu. Kultuurikeskuses uudistati just tegevusi, mida pakutakse kohalikele lastele ja noortele. Muide, samas hoones tegutseb ka kohalik raamatukogu, mis võimaldab noortel huvitegevuse ja kooliks vajalikku õppetööd tihti ühildada.
Teine õppereisi päev algas visiidiga Trakai noortekeskusesse, mis analoogselt juba Elektrenais kogetuga oli mõeldud vaid 14 – 29aastastele noortele. Pärnakaid üllatas enim selle keskuse suurus. Pigem võiks rääkida väiksusest – nimelt oli tegemist vast kuni 24m2 toaga, kuhu pidavat õhtuti mahtuma teinekord isegi üle kolmekümne noore!!! Trakais tegutsevad noorsootöötajad võtsid pärnakad “sleppi” ja sõit jätkus Lentvario noortekeskusse. See oli nüüd küll üks värvikirev paik. Vestlustest noorsootöötajatega selgus, et lisaks värvikirevale keskkonnale kohtab paigas vägagi kirevat seltskonda – hulgim erinevatesse riskirühmadesse sattunuid – (eks)narkomaane ja muudes sõltuvustes siplejaid, kodutuid ja õpiraskustesse sattunuid jne. Pärnakad tundsid end väga koduselt – noorte regamine käib nagu Vanakooli keskuseski ehk lihtsalt märkmikusse, reeglidki seinal tundusid sarnased. Lisaks sarnased ja noori köitvad tegevused – ühiskokkamised, matkad väljaspool keskust, erinevad turniirid jne. Kokkuvõtteks oli tegemist keskusega, kellega tundus väga põnev tulevikus koostööd teha – ohtralt väljakutseid ja reaalne abi päris abivajajatele.
Vilnius. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Teise päeva teine pool jätkus juba Vilniuses, kus esmalt külastati Leedu rahvakultuuri keskust, milles asub ka muuseum. Nii tutvustaski kohalik spetsialist, kuidas kaasatakse Leedus muuseume õpikeskkonnana. Seejärel siirdus õpigrupp juba Gediminase väljaku äärsesse Leedu rahvusmuuseumi, et taas kogeda, kuidas leedukat kaasavad muuseume õpikeskkonnana ka noorsootöös. Midagi väga sarnast toimub ka Eestis noortekeskuste, raamatukogude, teatrite ja erinevate mäluasutuste vahel, kus on eriprojektid ja -programmid, et erinevate osapoolte koostöös motiveerida noori oma silmaringi laiendama just kooli ja noortekeskuse keskkonnast kaugemaltki.
Vievise kultuurikeskuse juhataja viis külalised ka väga huvitavasse paika, mida tuntakse kui Inglite mäge. Eelkõige on tegemist keskkonnaga, kus meeldib peredel ja sõpruskondadel veeta aega värskes õhus ja mõnusalt jalutada. Paik on väga omanäoline, kuhu on erinevate toetajate abil paigaldatud väga eriilmelisi inglite skulptuure. Just sellel mäel jalutades ilmnes kõige selgemalt leedukate kristlik taust. On ju tegemist Balti rahvastest vast kõige kristlikuma rahvaga.
Marina Mesipuu-Rhun ja Piia Karro-Selg külas Leedu ametlikul rahvuslikul jõuluvanal, kodanikunimega Arvydas Bagdonas. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Õppereisi teine õhtu lõppes Vilniuse eeslinnas, kus toimus kohtumine Leedu ametliku rahvusliku jõuluvanaga – Lietuvos Vyriausiasis Senelis Kalėda, kelle kodanikunimi on Arvydas Bagdonas. Tegelikult on Arvydase näol tegemist professionaalse kunstnikuga, kes on Leedus tuntud ka kultuuri-, haridus- ja sotsiaaltöö metseenina. Tema mahukaimaks projektiks on jätkuvalt Skemai sotsiaalkeskuse (Leedu kirde piirkonnas) toetamine mitte just väga kaugel Läti piirist. Noorsootööga seob Arvydast paarikümne aastane kuulumine rahvusvahelisse noorteorganisatsiooni YMCA ridadesse.
Reisi neljandal päeval, koduteele asudes, jätkus reisiseltskonnal omavahelisi jagamisi veel palju, sest lühikese ajaga kogeti nii mitmekesist programmi. Nüüd jääb vaid üle leida häädele praktikatele rakendus nii Vanakooli keskuse noortekas kui ka Pärnus ja Eestis laiemalt.
Leedu õppekäik kujunes kogukonnakeskus Raeküla Vanakool meeskonnale Erasmus+ esimese akrediteeringu aasta noorsootöötajate õpirännete kokkuvõtvaks sündmuseks. Enne Leedut olid kogukonnakeskuse meeskonnad külastanud veel Norra ja Taani noorsootööga tegelevaid asutusi. Samas seisavad juunis-juulis veel ees kaks rahvusvahelist noortevahetust Pärnus Raeküla Vanakoolis, millest ühest võtavad osa ka eestlaste Leedu õppereisi ette valmistanud Vievise kultuurikeskuse noored.