5. detsembril viidi Võru maakonna käsitöö ja talutoodang 22. korda Toompea lossi, kus kahel päeval toimus jõulueelne käsitöö ja talutoodangu näitus-müük.
Traditsioon sai alguse 23 aastat tagasi ning seni on jäänud ära vaid üks näitus-müük. Mitmendat korda toimus näitusmüük lisaks Riigikogu hoonele ka nii-nimetatud “superministeeriumis” ehk ministeeriumite ühishoones.
Võrumaa Arenduskeskuse juhatuse liikme Tiit Tootsi sõnul pakub näitusmüük Võru maakonna käsitöölistele ja toidutootjatele ainulaadset platvormi, et enda kaupa müüa tutvustada. Riigikogu liikmete jaoks on see aga Tootsi arvates suurepärane võimalus osta endale võrumaiseid jõulukingitusi.
Näitus-müügi kuulutas avatuks Riigikogu esimees Lauri Hussar. Võrumaa juurtega Hussar viitas oma tervituskõnes, et traditsiooni hoitakse elus edaspidigi ning kolme aasta pärast täitub sel juba veerand sajandit. “Te toote meile lume ja te toote ka jõulumeeleolu,” sõnas ta lisades, et tema arvates on just Võru maakonnas enim jõulutunnet.
Näitus-müügist vähemoluliseks ei pidanud ta ka Võru maakonna kohalike omavalitsuste esindajate ringreisi Tallinnas: “Mul on väga hea meel, et koos käsitööga tulevad siia Riigikogusse alati ka Võrumaa omavalitsusjuhid, et riigikogu liikmetega arutada ja leida lahendusi Võru maakonna arenguks,” ütles Hussar.
Lisaks sellele, et kõigil riigikogu liikmetel ja ministeeriumite töötajatel on kokku kolme päeva jooksul võimalik soetada Võru maakonna erinevaid tooteid, said kõik riigikogu 101 liiget Võru maakonna käsitöölistelt ja toidutootjatelt kingituseks meepurgi.
Pikaajaline traditsioon on ajas muutunud
Ettevõtmisest 19 korral osa võtnud Jaanus Mark ütles, et kuigi näitus-müügi formaat on jäänud paljuski samaks on seda aastate jooksul jõudsalt edasi arendatud.
Marki sõnul võeti esimesel korral kaasa vaid kohalikku käsitööd: “Meenub esimene kord, kui Riigikogus Võrumaa käsitöönäitus-müügi traditsioonile alguse panime. Enam kui paarkümmend aastat tagasi olime kohal vaid Rõuge valla käsitöömeistrite toodanguga ning toidukraami polnud kaasas üldse.”
See aga muutus kiiresti ning järgmisel korral oli juba valik mitmekesisem ning kaasati kõiki maakonna omavalitsusi. “Kui tänast pilti vaadata, siis on erinevus algusaastatega väga suur. Põnevad käsitöötooted ja mõnusad maitseelamused küll purgis, kotis või pudelis on seadustetemplis toimetava rahva iga-aastased lemmikud, “ nendib Jaanus Mark.
Käsitöö, hoidiste ja talutoodangu kogumist vedasid eest Võrumaa Arenduskeskus, Toiduvõrgustik Uma Mekk, Seto Käsitüü Kogo, Vana-Võromaa Käsitüü ja Seto Küük.
KU päevatoimetaja