ÜLEVAADE ÕPILASJUTUVESTJATE TEISEST ÕPIKOJAST SAUGAS

Fotogalerii

Grete Marie ja Kenneth Ülejõe koolist. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Tänavu jaanuarist kuni aprillini aset leidvas „Jutuvada” õpikojas kohtuvad Pärnumaa jutuvestjad. Omavahel jagatakse lugusid, kogemusi, nippe ja mõtteid. Teist korda koguneti reedel, 10. märtsil, Tori valla Sauga noortekeskuse suurde saali.

Tori valla noortest osalesid Teyana, Mariite-Marleen (Sauga põhikooli 3a) ning Grete Marie (Ülejõe 7b) ja Loviisa (Ülejõe 5d). Väljapoolt Torit olid kohal Adeele ja Kenneth Ülejõe koolist ning sama õppeasutuse õpetaja-jutuvestja Anneli ning muidugi kogu ettevõtmise eestvedaja muinasjututaat Jaak. Jutustajate kutsel ühines jutuka seltskonnaga tagasihoidlikus vaatleja staatuses Urmas Külauudistest. Esimeses õpikojas osalesid vaid Teyana ja Mariite, teised olid uued tulijad.

Eriilmelised jutuvestjad pakuvad meelelahutust, põnevust ja mõtlemisainet eri tausta ja vanusega inimestele

„Jutuvestmine on ajast aega olnud väärt viis teavet vahetada, mäletada, fantaasiarikkalt elada, suhelda. See on traditsiooniliselt oluline folkloorne nähtus, mis tänapäeval pahatihti unarusse jääb. Lugusid saab vesta nii sõna, keha, muusika kui mõttega – seda kõike „Jutuvada” teha proovibki,” selgitas Jaak Känd. „Eriilmelised jutuvestjad pakuvad meelelahutust, põnevust ja mõtlemisainet eri tausta ja vanusega inimestele läbi jutukontserdite ja jutuvestmistundide. „Jutuvada” on kogupere õpikoda!”

Hakatuseks istuti
jutuvestjate ringi. Loviisa ja Adeele Ülejõe koolist, õpetaja-jutuvestja Anneli, muinasjututaat Jaak, Grete Marie ja Kenneth Ülejõe koolist ning Teyana ja Mariite-Marleen Sauga põhikoolist.
Foto: Urmas Saard / Külauudised

Et üksteisega tuttavaks saada, jaguneti esmalt paaridesse. Igaüks pidi end partnerile kolme lausega tutvustama. Siis vahetati paarilisi ja seejärel pidi rääkima oma uuest sõbrast, kelle enesetutvustust äsja kuuldi. Kohtumise jätkudes koguneti suurde juturingi ja kõik jutustasid viimati kuuldud lugu: ehk siis rääkisid oma uue sõbra sõbrast. Nalja kui palju, sest Kenneth luuletas pool juttu Anneli kohta juurde. Sai selgeks, et jutuvestjale on oluline ka kuulamisoskus!

„Koos me suudame”

Kõik jutuvestjad olid kaasa võtnud loo teemal „Koos me suudame”, mis on on tänavuse rahvusvahelise jutuvestjate päeva (20. märts) pealkiri. Grete Marie, Adeele, Loviisa, Kenneth ja Anneli rääkisid Eesti kohalugusid ja muinasjutte, Teyana ja Mariite-Marleen jutustasid aga loetud lemmikraamatuist.

Muinasjututaat Jaak Känd. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Vahelduseks pikale istumisele mängiti keha virgutamiseks ühiselt tutvumisringmängu „Tere, Toomas! Tere, Tõnu!“

Kõneldi ja arutleti peatselt läheneva rahvusvahelise jutuvestmsipäeva üle (20. märts) ja Sauga jutuvestjad rõõmustasid, et koos muinasjututaat Jaaguga saavad nad tollel päeval koolikaaslastele lugusid pajatada.

Ülejõe kooli õpilased rääkisid kavatsusest korraldada nn „jutupesasid“ klassiti maikuus toimuva üleriigilise jutufestivali „Ööbikuööd“ raames. See festival toimub juba kolmandat korda ja tänavuseks teemaks valiti „Kuulamise aeg“.

Urmas Saard