Möödunud nädalavahetusel Viljandimaal Suure-Jaani vallas Kuhjaveres toimunud Külateatrite festivalil pani rohkearvulist publikut mõtlema ja naerma nii Eesti klassika kui ka tänapäevased näitemängud, kus pilamist leidis nõukogudelik lähiminevik ja kapitalistlik tänapäev. Külauudistele rääkis teatrifestivalist Kuhjavere Külaseltsi juhatuse esimees, külavanem Romeo Mukk (RM) ja külaseltsi juhatuse liige Urve Mukk (UM).
Milline oli teatrifestivali üldine meeleolu, missugused etendused tekitasid enim elavust?
UM: Telkide alla kogunenud publik ja näitetruppide liikmed on alati väga sõbralik ja positiivne vaatajaskond. Tullakse ju ka teistelt õppima ja isekeskis suhtlema. Paljudele on see tuttavatega kohtumise paik. Publikut ei jätnud külmaks ükski lugu. Publiku lemmikutena tekitasid enim elevust Avinurme suveteatri, Võhma Rassijate, Jõesuu, Surju, Mädara, Sulbi ja Krabi külateatrite teasted. Paljud tulid ekstra vaatama lasteetendusi.
Kuidas võeti vastu uustulnukate etteasted?
UM: Esmakordselt Kuhjavere lavalaudadel esinenud truppide esinemist vaadati suure huviga. Festivali avaski Läänemaalt Piirsalu näitering juhendaja Aino Viilupi seatud „Kõik määgiks” etendusega. Üllatajaks sai Jõhvi vallast esinema tulnud duo Lia Kangur ja Tiia Linnard, kes lavastasid lühinäidendi „Agitbrigaadi eeskava ”Pilv pükstes””, tuues esile vaatenurki nõukogude naise elust, mida teiste truppide poolt pole kajastatud. Kolmas esmakordne festivalil osaleja oli Viljandimaa Pärsti Mõisa Teater, kes etendas Enn Vetemaa ja Erki Aule loodud „Limonaadi Etsi”. Paljudele tulid nõukogudeaegse asjaajamise situatsioonid ja asjaajamised tuttavad ette ja kutsusid esile naerupahvakuid.
Kuivõrd oli etendustes teraseid mõtteid nii Eestimaa mineviku kui tänapäeva kohta?
Romeo Mukk :„Kui mängitakse Lutsu, Kitzbergi või Mälku, ikka saab paralleele tõmmata tänapäevaga, eriti inimsuhetes ja väärtushinnangutes. Krabi külateatri juhendaja Marje Mürgi võrukeelne lugu „Jahilkäük” pildus pärle iga osaleja tekstis: „Mida kõike ei tee eestlane selle nimel, et telekasse pääseda. Laseb end päälinna vedada ja lolliks ka veel teha. Aga teleelu pole pooltki nii ilus kui pealtnäha paistab“.
Kes seekord näitlejatele soovitusi ja tunnustusi jagas? Mida ta toonitas?
UM: Kauaaegse patrooni Kalju Komissarovi soovitusel kutsusime truppidega suhtlejaks tema TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia 11. lennu üliõpilase Helena Kesoneni, kes hakkab lõpetama ja teeb oma diplomilavastusi nii harrastus- kui kutselise teatri lavastaja diplomi saamiseks. Ta oli siiralt rõõmus selle üle, millist entusiasmi ja mängurõõmu harrastusnäitlejad väljendavad ja sai ise ka sellest palju toredaid emotsioone. Iga trupiga suhtles ta peale etteastet ja mõnikord läks jutt päris pikaks, sest oli vastastikku palju küsimusi.
Kas Kalju Komissarov kui patroon oli saatnud ka tervituse? Sooviti ehk temale jõudu tervise taastamiseks?
UM: Kalju Komissarov helistas mõlema päeva hommikul ja küsis muljeid ning soovis edu nii korraldajaile kui näitetruppidele. Samuti suhtles ta ka oma asemiku Helenaga. Mõtetes ja telefonitsi sooviti vastupidavust ka patroonile.
Kas peeti plaane ka järgmiseks teatrifestivaliks?
RM: Kui kõik tunnustused olid jagatud ja festival justkui lõppenud, ei tahtnud allesjäänud seltskond sugugi lahkuda. Mis saab edasi? Lõplik punkt pandi siis, kui hõigati välja, et 13. festival tuleb ka ja kindlasti ka mõni uuendus.
TUNNUSTUSE PÄLVISID
LAUPÄEVAL
Publiku lemmikud:
Naisosatäitja JANE LUMIJÕE Jõesuu külateatrist „Tere, mina siin!” Hortensia rolli eest.
Meesosatäitja: JAANUS KÕRRE Avinurme suveteatrist „Vooruslik elumees” Maxi rolli eest.
Näitetrupp: AVINURME SUVETEATER „Vooruslik elumees ehk Suur eksitus”. Lavastaja Mari Oolberg.
Eripreemiad:
Üllataja: Lia Kangur ja Tiia Linnard Jõhvi vallast lühinäidendis „Agitbrigaadi eeskava „Pilv pükstes”” omanäolise teema käsitluse eest.
Lavakujundus: Jõesuu külateater „Tere, mina siin!” terviklik ja sisu toetav kujundus.
Kostüümid: Avinurme suveteater stiilne ja rolle toetav garderoob.
Kõrvalosatäitja: Kalju Sarapu Surju näiteringist tõetruu saunamees Jüri rollis
Kolleegipreemiad:
Lia Kangur ja Tiia Linnard Jõhvi vallast (tunnustaja MaNi pereteater Lüganuselt)
Pärsti Mõisa Teater (tunnustaja Jõesuu külateater)
PÜHAPÄEVAL
Lavale astus kuus näitetruppi, sealhulgas kaks lasteteatrit.
Publiku lemmikud:
Naisosatäitja: Triin Männik Sulbi külateatrist Liisa rolli eest „Peedilehe Liisa”
Meesosatäitja: Olev Rass Võhma „Rassijad” isa Jaagu rolli eest „Neetud talu”
Näitetrupp: Mädara Külateater Pärnumaalt „Tson Lemberi uus elu” lavastuse eest
Eripreemiad:
Kõrvalosatäitja: Arkon Riigor, Abja Lasteteater Chipolino etenduses „Saabastega kass” Inimsööja rolli eest.
Kõrvalosatäitja: Romi Tammleht Kaalepi KRATT lavastuses „Isevärki koolipäev” Pipi, Siiri ja Juku ema rollide eest.
Lavakujundus: Võhma Rassijad. Kunstnik Natalja Remmer.
Huumoripreemia: Krabi külateater (juhendaja Marje Mürk) ehe ja eestimaine „Jahilkäük”
Kolleegipreemiad:
Avinurme suveteater jagas kolm preemiat: Arkon Riigor Abja Lasteteatrist, Margit Tappo Sulbi külateatrist ja trupile Rassijad Võhmast.
Tornimäe Näiteselts tunnustas Kaalepi Krati noorte esinemist.
Jaan Lukas