Kolmapäeval, 3. oktoobril 2012 algusega kell 9.30 toimub Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpia konverentsikeskuses säästva arengu foorum, mis kannab nime „Rohelise majanduse eeldused ja võimalused Eestis“.
Järjest enam räägitakse kogu maailmas rohelisest majandusest kui valitsevast tuleviku majandusest – see on vähese CO2-heitega ja loodusvarade kokkuhoid liku kasutusega sotsiaalselt vastutustundlik majandus. Globaalsed kriisid ja muutused tingivad selle, et majanduse areng saab toimuda ainult siis, kui loodusvarad ja keskkonnateenused, millel põhineb ühiskonna heaolu, on jätkuvalt tagatud nii praegustele kui tulevastele põlvkondadele.
2012. aasta juunis toimus ülemaailmne ÜRO säästva arengu konverents Rio+20, mille üks põhiteema oli roheline majandus. Vastu võeti ühisdeklaratsioon tulevikust, mida me tahame saavutada (The Future We Want). Eesti delegatsiooni juhina rõhutas välisminister Urmas Paet, et jätkusuutlikule arengule ei ole alternatiivi. Tarbijate ja tootjate teadlikkust on vaja suurendada ning energiamajanduses, tööstuses, põllumajanduses ja transpordis peame enam kasutama keskkonnahoidlikke tehnoloogiaid. Samuti viitas ta, et Eestis rakendatud uuenduslikud e-lahendused aitavad arengut tõhustada nii kodus kui mujal maailmas.
Mida arvavad Eesti ettevõtjad, mis on roheline majandus ja kuidas seda saavutada oma ettevõttes, organisatsioonis ning riigis tervikuna? Kas me jagame ühist eesmärki? Kas meie vahendid selle saavutamiseks on piisavad, mida on vaja teha senisest erinevalt?
Säästva Eesti Instituut koos Riigikantselei juures tegutseva säästva arengu komisjoniga korraldab nende küsimuste üle arutamiseks säästva arengu foorumi, mis toimub juba kuuendat korda. Seekordse foorumi peamiseks sihtrühmaks on ettevõtjad ja majanduspoliitika kujundajad Eestis.
Tervitussõnavõtt on Riigikogu esimehelt Ene Ergmalt, foorumi avaettekande teeb välisminister Urmas Paet. Järgnevad teemadkäsitlused:
• „Rohelise majanduse mõõtmine“, Dr Paul Schreyer, OECD statistikaosakonna asedirektor
• „Rohelise majanduse rakendamisest ettevõttes“, Bo Henriksson, ABB Balti piirkonnajuht
• „Uuele majandusele üleminekuks vajalikest eeldustest hariduses“, Dr Arjen Wals, Wageningeni Ülikooli professor ja UNESCO sotsiaalse õppimise ja säästva arengu hariduse töörühma juht
• „Eesti majanduse rohelistumise alternatiivid“, Tea Nõmmann, Säästva Eesti Instituudi SEI Tallinna juhataja
Järgneb arutelu laudkondades rohelise majanduse eeldustest ja võimalustest Eestis. Foorumil antakse esimest korda välja Eesti rohelise majanduse edendaja auhind.
Foorumi korraldamist toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Riigikantselei.
Allikas: Säästva Eesti Instituut