Need on head eesmärgid, kuid leiame, et nendeks kavandatud abinõud ei arvesta reaalset olukorda ega ole õiglased teiste organisatsioonide suhtes, kes samuti tegutsevad demokraatiaks vajalike väärtuste ja oskuste edendamisega.
Nii nagu tänapäevase demokraatia toimimiseks ei piisa üksnes tugevatest riiklikest institutsioonidest ja erakondadest, ei piirdu ka kodanikuharidus esmajoones ega ainult poliitiliste ideoloogiate tundmisega. Kodanikuhariduse põhisisu ei ole erakondlik. Eestis töötavad sajad vabaühendused inimeste kaasamisega avalike asjade arutamisse, otsustamisse ja nende elluviimisse, tegeledes selleks vajalike väärtuste, võimaluste ja oskuste edendamisega nii meil kui ka teistes riikides. Seda tehakse trotsides rahastamise juhuslikkust, sageli keerulisi taotlemis- ja aruandlusnõudeid, ja panustades suurel määral vabatahtliku tööga. Nelja Riigikogus esindatud erakonna asutatud organisatsiooni eelistamine neile on meie hinnangul ebaõiglane ja sisuliselt põhjendamatu.
Leiame ka, et propageerides demokraatia väärtusi, ei ole erakonnad ise käitunud demokraatlikult ega suutnud kaasata avalikkust ja teemaga tegelevaid vabaühendusi plaanitavate muutuste vajalikkuse üle ning paremate lahenduste leidmiseks.
Sellega seoses teeme teile ettepaneku rahastada loodavaid demokraatia arendamise sihtasutusi erakondadele ette nähtud riigieelarvelise eraldise kaudu, määratledes sellest seadusega kindla summa, mida erakonnad saavad kasutada vaid kodanikuhariduslikeks tegevusteks.
Oleme valmis oma ettepanekut vajadusel täiendavalt selgitama ja osalema eelnõu muutmisel.
Parimate soovidega
Vabaühenduste liit EMSL