
Isesugused mobiilid erinevatest aegadest. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Eesti suveilm on heitlik, kuid kuumasid ilmasid tuleb ette meilgi ja kui rannas peesitamiseks on soe ja päikeseline ilm ideaalne, siis sinu telefon eelistaks kindlasti jahedamaid kraade ning varjulisemaid kohti.
Kuigi uuemad telefonid on muutunud energiakasutuse optimeerimises väga targaks ja naljalt üle ei kuumene, siis mõningaid riskikohti tasub ikkagi silmas pidada.
1) Ära jäta oma telefoni pikaks ajaks otsese päikesevalguse kätte
Telefoni või näiteks ka tahvelarvuti töökorras püsimise nimel tuleb kuuma ilmaga hoolitseda, et seade ei satuks pikemaks ajaks otsese päikesevalguse kätte. “Telefoni hoidmine näiteks auto armatuurlaual või kodus aknalaual on halb mõte, sest päike kütab läbi klaasi pinna tuliseks ja juba üsna ruttu hakkab telefoni sisetemperatuur tõusma ning äärmuslikumal juhul ka funktsionaalsusele mõju avaldama,” kirjeldas Samsung Eesti koolitusjuht Alari Pennar.
2) Ära jäta telefoni päikese kätte laadima
Kuigi tänapäeval võib telefoni laadida päikese abil toodetud elektrist, on oluline siiski jälgida, et telefon laadimise ajal otsese tugeva päikesevalguse kätte jäetud ei oleks. “Kui vähegi võimalik, siis lae oma telefoni võimalikult jahedas ja varjulises kohas ning kui aku on täis, siis eemalda laadija,” sõnas Pennar.
3) Ära lase rakendustel mõttetult energiat kulutada
Kui sa kasutad korraga väga paljusid energiamahukaid funktsioone ja rakendusi, näiteks vaatad videosisu või kasutad navigeerimist, siis peab telefon rohkem tööd tegema ja sellega suureneb ka seadme sisetemperatuur. Kasu on ka ekraani ereduse madalamaks keeramisest. “Kuigi ka tavaoludes pole mõtet lasta paljude rakendustel või funktsioonidel ilma asjata taustal tegutseda ja süsteemi koormata, siis eriti kriitiline on seda jälgida kuuma ilmaga ja seadmel on natuke raskem end jahutada,” sõnas Pennar.
4) Eemalda liiga tihe telefoni kaitseümbris
Paljud telefonide ümbrised on materjalidest, mis toimivad hea soojusisolaatorina ja seega ei pääse seadme tööst tekkiv kuumus välja. See probleem võimendub kuumade ilmadega, mil kõrgem välistemperatuur raskendab seadmel enda jahutamist. “Väga soojade ilmade jaoks tasub hankida natuke kergemad telefoniümbrised, kus on mõnikord ka õhutusaugud ja on tehtud natuke õhemast materjalist. Kui telefon on juba ebanormaalselt kuumaks läinud, siis nii-öelda kiirabi korras tasub olemasolev ümbris lihtsalt ära võtta ja lasta seadmel natuke ilma selleta olla,” soovitas Pennar. Alati on mõistlik kasutada seadme tootja nime all müüdavaid telefoniümbriseid, sest nende puhul on tootearenduses järgitud konkreetsete telefonimudelite tehnilisi nõudeid ka jahutuse osas.
5) Kui telefon on ülekuumenenud, pane see korraks kinni
Ülekuumenenud telefoni jaoks on kõige parem kohtlemine, kui see korraks lihtsalt kinni panna. Kui telefon kinni panna, siis võimaldab see seadme kiiremat mahajahtumist ja seega vähendab ülekuumenemisest lähtuvate kahjude tekkimise riski seadme akule ja ekraanile.
Miks ülekuumenemine telefoni jaoks kahjulik on?
Tänapäevaste telefonide puhul on ilmselt kõige suuremaks ülekuumenemisega seonduvaks riskiks akukahjustused. Kui aku ei pruugi oma raskustest kuumaga võitlemisel kasutajale kohe märku anda, siis protsessoriga on teine lugu. Ülekuumenenud seadme puhul on sagedaseks probleemiks see, et rakenduste töö hakkab venima ja mõnikord võivad rakendused hanguda või kokku joosta.
“Samsungi telefonide põhjal saan kinnitada, et praegustel tippmudelitele on sisse ehitatud väga võimekas jahutuskamber, mis kõiki eelkirjeldatud kuumast lähtuvaid riske jõuliselt maandab. Viimastel aastatel on väga suur inseneritöö ära tehtud, et kuum ilm telefonide kasutamist ei mõjutaks,” sõnas Pennar.
Kuigi tänapäevased nutitelefonid saavad kuumaga paremini hakkama kui aastatetagused mudelid, on neid siiski mõistlik äärmusliku palavuse ja otsese päikesevalguse eest kaitsta. “Kui on teada, et sul on vaja telefoni pidevalt natuke ekstreemsemates välitingimustes kasutada, siis tasub vaadata spetsiaalselt selleks mõeldud seadmete nagu näiteks Galaxy XCover tootesarja poole,” ütles Pennar.
Allikas: Optimist Public