KORRALDAJATE SÕNUL LÄKS TEEME ÄRA TALGUPÄEV KÕIGITI KORDA⟩ 1052 TALGUL OSALES 37 140 TALGULIST

Tänavust talgukevadet jääb meenutama raamatujagamise kapp Kadrioru lossi ees, mille paigaldasid Teeme Ära meeskond ja Eesti Raamatu Aasta 2025 patroon, Vabariigi President Alar Karis.

Foto: Urmas Saard / Külauudised

Päevatoimetaja

Täna, 3. mail peetud Teeme Ära talgupäeval toimus 1052 talgut, millest võttis osa vähemalt 37 140 talgulist. Üle-eestiline talgupäev läks igati korda ja talgutöid tehti väga erinevaid, muuhulgas korraldati 161 kriisivalmiduse ja kogukonna turvalisuse talgut, 50 raamatuaasta talgut ning 286 unistamistalgut.

Teeme Ära talgupäeva staap Tartu loodusmajas. Foto: Teeme Ära

Talgupäeva jooksul staapi kogunenud talgumuljeid saab lugeda talguveebist aadressil www.teemeara.ee/otse.

Teeme Ära talgupäeva meeskonna liige Henrik Raave ütles, et päikseline kevadilm tõi kodudest välja väga palju inimesi. „Eestimaa sai tänavuse talgukevade tulemusena kindlasti paremaks paigaks, kodukant turvalisemaks, inimesed rõõmsamaks! Kogukonnad on tublisti rohkem valmis võimalikeks kriisideks, samuti valmis lugemiselamusi jagama oma meisterdatud raamatujagamise kappide vahendusel ning ka valmis jagama enda unistusi Eestist aastal 2050,“ rääkis Raave. „Talgupäev läks igati korda ja ületas ootusi, eelkõige just koolinoorte aktiivset osalemist arvestades. Kõige suurem rõõm on jagatud rõõm – ja seda me nägime ning kogesime taas kõikjal üle Eesti. Suur tänu talgulistele ning kummardus talgujuhtidele, kes võtsid talguid eest vedada!“

Talgusupp Teeme Ära talgupäeva staabis Tartu loodusmajas. Foto: Teeme Ära

Talgupäev sujus kõikjal üle Eesti tõrgeteta. Paljudes talgupaikades võtsid kogukonnad südameasjaks kriisideks valmistumise, korrastasid keldreid ja sättisid külamaju kerksuskeskusteks. Meisterdati hulganisti raamatujagamise kappe, et jagada üksteisega lugemiselamusi, mõnel pool korraldati pärast tööd lugemistalguid ja aidati kokku lugeda suitsusaunasid üle Eesti. Igas maakonnas toimusid unistamistalgud, kus inimesed jagasid mõtteid seoses Eesti uue visiooniga aastaks 2050. Korraldati ka muid talguid, sh heakorra- ja külatalguid, korteriühistute talguid, metsaistutustalguid, samuti elurikka õppeaia talguid jm. Talgulauad olid kaetud: talgusuppideks seljanka, borš, oa-läätse ja hernesupp, magusaks värske rabarberikook ning kringel. Midagi tõsisemat teadaolevalt kusagil talgutel ei juhtunud: Järvamaal väänas talguline jala välja ja Põlvamaal lõi kirvega varbasse, mõlemad said abi EMOst.

Teeme Ära talgupäeva staabis Tartu loodusmajas. Foto: Teeme Ära



Talgupäeval tehti mitmeid talguid, mida talguveebi kirja ei pandud. Enim talguid toimus Harjumaal ja Tallinnas, kus 297 talgul osales kokku 15 493 inimest. Elanike arvu järgi oli kõige rohkem talgulisi Saaremaal, kus osales 100 talgul 1885 inimest. Pärnumaal 85 talgul 2271 talgulist, Tartumaal osales 82 talgul 2461 talgulist, Ida-Virumaal 67 talgul 3235 talgulist, Lääne-Virumaal 67 talgul 2369 talgulist, Läänemaal 58 talgul 1891 talgulist, Raplamaal 52 talgul 1471 talgulist, Järvamaal 47 talgul 2018 talgulist, Põlvamaal 46 talgul 965 talgulist, Jõgevamaal 44 talgul 699 talgulist, Viljandimaal 35 talgul 1371 talgulist, Võrumaal 32 talgul 687 talgulist, Valgamaal 20 talgul 633 talgulist, Hiiumaal 19 talgul 243 talgulist.

Väljaspool Eestit korraldati talgud Kanadas, kus osales kokku 48 talgulist.

Teeme Ära talgukaart



Vaata talgustatistikat siit tabelina ja talgukaardina.

Teeme Ära talgupäeval oli tänavu kolm fookust: koostöös Päästeametiga kutsuti kogukondi panustama oma kriisivalmidusse ja rajama kerksuskeskuseid, Eesti Raamatu Aasta 2025 raames innustati meisterdama raamatujagamise kappe ning hoogustama raamatute ja lugemiselamuste jagamist, koostöös algatusega „Hakkab looma!“ korraldati unistamistalguid, et aidata ühiselt luua uut visiooni Eestile aastaks 2050. Eesti Raamatu Aastal innustati jagama talgulugusid ja ka muud loomingut, korraldama lugemistalguid ja talgupäeva raames aitama üle lugeda Eestimaa suitsusaunad. Vt siit: https://teemeara.ee/tahelepanu-all/raamatujagamine-igauhe-harjumuseks/suitsusaunade-ulelugemise-talgud

Tänavust talgukevadet jääb meenutama raamatujagamise kapp Kadrioru lossi ees, mille paigaldasid Teeme Ära meeskond ja Eesti Raamatu Aasta 2025 patroon, Vabariigi President Alar Karis .

Foto: Urmas Saard / Külauudised

Tänavust talgukevadet jääb meenutama ka raamatujagamise kapp Kadrioru lossi ees, mille paigaldasid sinna Teeme Ära meeskond ja Eesti Raamatu Aasta 2025 patroon, Vabariigi President Alar Karis, et anda hoogu raamatute jagamisele.



Algatuse „Hakkab looma!“ eestvedaja Eva Truuverk ütles, et Teeme Ära talgukevade raames on toimunud kokku 286 unistamistalgut, milles visioneeris Eesti tulevikku 16 477 inimest. „Tänane unistamistalgute päev oli väga erakordne – esmane tagasiside näitab, et inimestel on soov näha Eestit aastal 2050 kohana, kus valitseb puhas loodus, autentsus ja ausus. Need on väärtused, mis kannavad meid läbi praeguse määramatuse,“ rääkis Truuverk. „Olen sügavalt liigutatud, kuidas inimesed igast Eestimaa nurgast – nii koolinoored kui ka täiskasvanud – suhtusid tõsiselt kutsesse kujutleda meie riigi tulevikku. Ühine unistamine annab meile selguse, mida tahame vanast alles hoida, millest loobuda ja mida uut luua. Vajame praegu tugevat tulevikuvisiooni, mis kannab meid läbi tänaste kriiside.“ Järgneva pooleteise kuu jooksul on igaühel võimalus anda veel oma panus: unistusi saab sisestada www.hakkablooma.ee keskkonda 20. juunini.

Talgumuljeid, talgupilte ja videoid saab sotsiaalmeedias jagada viitega #teemeära2025 ja @talgupaev või saata fotode link e-postiga info@teemeara.ee (juurde märkida talgute nimi ja asukoht). Talgupäeva videod võib üles laadida YouTube’i (märksõna „Teeme Ära 2025”). Talgujuhtide tagasiside on oodatud aadressil www.teemeara.ee/korralda-ja-osale/talgujuhile/tagasiside. Talgute otsenoppeid saab lugeda www.teemeara.ee/otse.

Juba 18ndat aastat Teeme Ära egiidi all toimunud igakevadine talgupäev on üks suuremaid vabatahtlike osalusega kodanikualgatusi Eestis. 2008. aastal peetud suurest Teeme Ära prügikoristusest ning sellele järgnenud 2009. aasta mõttetalgutest kasvas välja üle-eestiline Teeme Ära talgupäev.

Samal teemal:

TEEME ÄRA TALGUNÄDAL HOOGUSTAB LAUPÄEVAL TOIMUVAT ÜLERIIGILIST TALGUPÄEVA

ÜLERIIGILINE UNISTAMISPROJEKT „HAKKAB LOOMA”⟩ KOOLINOORED KUJUNDAVAD EESTI TULEVIKKU

MUSTAMÄE KULTUURIKESKUSEST KAJA SAI ALGUSE ÜLERIIGILINE TALGUKEVAD

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap