JAAGUD LUGESID RAEKÜLAS KATKENDEID RAAMATUST „VIRVAREBANE”

Jaak Känd ja Jaak Eamets Pärnu kogukonnakeskuses Raeküla Vanakool. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Urmas Saard

Eile õhtul loeti Põhja- ja Baltimaades üheaegselt raamatut „Virvarebane”, mille autor on Islandi kirjanik Sjón. Ettelugemisega ühines ka Pärnu kogukonnakeskus Raeküla Vanakool. Peegelsaali sumedas küünlavalguses lugesid kahasse Jaak Eamets ja Jaak Känd. Lugemise vahele mängis vinüülplaadi-DJ Valter Parve Islandi päritolu muusikalisi katkeid.

Põhjamaade raamatukogud ja Põhjala Ühing korraldavad alates 1997. aastast Põhjamaade raamatukogunädalat, mis alates 2018. aastast kannab Põhjamaade kirjanduse nädala nime. Tänavu kestab nädal 11. kuni 15. novembrini.

Käesoleval sügisel valiti lugemiseks Islandi tekste põhjusel, et iseseisva Islandi Vabariigi loomisest möödub 80 aastat.

Sjón „Virvarebane”. Foto: Urmas Saard / Külauudised

“Virvarebane” jutustab preestrist ja rebasejahist, aga käsitleb ka ajaloolist arvete õiendamist Islandi ajalooga. Skugga-Baldur ehk Virvarebane on nimeks kõnelevale sinirebasele, kes elab Islandi rahvausundis. Romaanis algab esimene osa 1883. aasta 9. jaanuaril, mil preester Baldur Skuggason jahib mitmel päeval haruldast, lausa maagilist sinirebast. Raamatu autor viib mõtted Islandi saagadele ja maalilised looduskirjeldused kannavad lugeja läbi Islandi maastiku, mis etendab loos olulist rolli. Järgmine osa jutustab päevast enne esimest osa ja rebasejahi algust. Kolmas osa leiab aset 11.-17. jaanuaril. Preester tapab lasuga sinirebase. Preester naaseb koduteele. Tõuseb torm ja liikuma pääseb lumelaviin. Teeline satub kukkudes ja veeremisel kuhugile kuristikukoopasse. Lumi sulgeb sellest väljapääsu. Ootamatult ärkab rebane ellu. Viimaks tapab preester ikkagi rebase. Ta nülib naha maha ja tõmbab selle endale selga. Sööb südame ära. Ronib välja – kuid siis juba rebasena.

DJ Valter Parve Islandi päritolu muusikaga Pärnu kogukonnakeskuses Raeküla Vanakool.

Foto: Urmas Saard / Külauudised

Raskesti jälgitava teksti katked vaheldusid mitmelt heliplaadilt kuuldud muusikapaladega, mille kuulamisega olid tosin kohalviibinut väga rahul. Näiteks oli Valter Parvel kaasa võetud Sigvaldi Kaldalóns (1881 – 1946), kes erinevalt valdavast osast tolleaegsetest heliloojatest lõi traditsioonilises romantilises stiilis palasid ja kirjutas rohkelt Islandi kuulsamaid ning laiemalt levinud laule. Neist paljusid peetakse tänapäevalgi ekslikult rahvalauludeks.

1962. aastal sündinud Sjón on tunnustatud islandi kirjanik ja luuletaja. Autori kodanikunimi on Sigurjón Birgir Sigurðsson, millest tuletatud varjunimi Sjón tähendab islandi keeles nägemust või vaadet. Lisaks seitsmele romaanile on ta kirjutanud mitmeid lasteraamatuid, luulekogumikke, näidendeid, libretosid. Tema teoseid on tõlgitud 25 keelde. Oma viienda romaani „Virvarebane“ eest pälvis Sjón 2005. aastal Skandinaavia mainekaima, Põhjamaade Nõukogu kirjandusauhinna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap