MEESTEKUU TOOB VÕRUMAALE MEESTE VAIMSE TERVISE JA SOTSIAALSE KAASATUSE

Meestekuu teemade arutleus osalevad Erkki Peetsalu, Toomas Kaur ja Mai Timmi. Foto: Frellas OÜ

Päevatoimetaja

Novembrikuu, mida tuntakse ka meestekuuna ja seostatakse iga-aastase teadlikkuse tõstmise üritusega Movember, keskendub sel aastal Võrumaal meeste sotsiaalsele aktiivsusele ja vaimsele tervisele.

Võrumaa Partnerluskogu rõhutab, et meeste tervis ei piirdu ainult füüsilise heaoluga. Täisväärtusliku ja tasakaaluka elu tagamiseks mis tahes vanuses on olulised ka meeste vaimne ja sotsiaalne heaolu. Uuringud näitavad, et aktiivselt kogukonnaelus osalevad mehed on sageli parema vaimse ja füüsilise tervisega ning tulevad edukamalt toime stressi ja üksildusega. 

Võrumaa Partnerluskogu tegevjuht (sh SERIGO projektijuht) Kerli Kanger selgitab: „Meestekuu on suurepärane aeg tõsta teadlikkust sellest, kui oluline on meestel olla aktiivne osa ühiskonnast – suhelda, osaleda neid ennast puudutavates aruteludes ja neid algatada. Neljakümnendatesse eluaastatesse jõudnud ja vanemad mehed peaksid teadlikult mõtlema, kuidas sotsiaalne aktiivsus ja ühiskondlik kaasatus nende vaimset tervist hoiab ja üksildust ennetab. Pensionile jäämine ei peaks tähendama vaid rahalise plaani tegemist – sotsiaalsed ja vaimsed sidemed on sama olulised.” Sel novembril viib Võrumaa Partnerluskogu koos Tallinna Ülikooliga läbi arvamusrännaku, et koguda ideid ja leida lahendusi seeniorieas meeste kogukonda kaasamise teemadel. 

„Arvamusrännak on sotsiaalse innovatsiooni meetod, mis aitab ühiselt leida loovaid lahendusi ühiskondlikele probleemidele ja edendada positiivsete muutuste loomist ühiskonnas. Arvamusrännak aitab kaasata kogukondi teadusuuringutesse, pakkudes neile samas võimalust muuta erinevate osapoolte koosloome abil kogukondade arendamist tõenduspõhisemaks,“ tutvustas metoodikat Katri-Liis Lepik, TLÜ ühiskonnateaduste instituudi dotsent.

Kaardistamaks  väljakutseid ja võimalikke lahendusi, otsitakse pilootprojekti vabatahtlikke, kes sooviksid olla arutelujuhid, et terve novembrikuu jooksul arvamusrännaku metoodika abil sisendit koguda.

Arvamusrännaku fookuses on kolm põhiteemat: meeste muutuv roll ja enesetaju vanuse kasvades; töövõimalused pensionieas; vabatahtlik tegevus ja eneseteostus kogukonnas

Arvamusrännakuga oodatakse liituma vähemalt 30 arutelujuhti, et õppida paremini tundma tõstatatud probleemide tagamaid ning kavandada saadud tulemustele tuginedes koos võimalikke sekkumisviise ja -mudeleid. Neid hakatakse 2025. aastal projekti raames Võrumaal ka katsetama ja ellu viima.  

Kuidas saada arutelujuhiks?

Arvamusrännaku arutelujuhiks sobib igaüks, kellel on huvi ja tahe kogukonda panustada. Selleks, et end oma rollis kindlalt tunda, pakutakse projekti raames koolitusi ja konsultatsioone, mis annavad vajalikud oskused ning tutvustavad arvamusrännaku metoodikat. Arutelujuhina saab liituda terve novembrikuu jooksul! 

„Arutelujuhiks saamine ei ole pelgalt oskuse omandamine, vaid võimalus hoida end vaimselt aktiivsena ja anda oma panus meeste kaasatuse suurendamisse ja vananemisega kohanemise paremasse toetamisse,” rõhutab Timmi. Koolitus on avatud kõigile, ka neile, kes soovivad teemast rohkem kuulda ning alles seejärel otsustada arutelujuhiks saamise üle! 

Lisainfot projekti kohta leiab Võrumaa Partnerluskogu Facebooki lehelt ja veebilehelt arvamusrannak.ee 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap