ÕPPEKÄIK TÕRVAS ASUVASSE SHROOMWELLI SEENEKASVATUSSE

Fotogalerii

Tartu Ülikooli Pärnu kolledži väärikate ülikooli õppurid Tõrvas Shroomwell’i seentekasvatuses.

Foto: Urmas Saard / Külauudised

Urmas Saard, reporter

Kui Tartu Ülikooli Pärnu kolledži väärikate ülikooli mitmekümnehingeline seltskond veerand tundi enne varem kokku lepeitud aega Tõrvas asuva Tööstuse 11 hoone ette jõudis, oli juba muljetavaldav hulk sealseid töötajaid meid ootamas, et esmalt tervitada uudistajaid lõvilaka seene karastusjoogiga.

Pärnakaid tervitas Siim Kabrits, Shroomwelli asutaja, kes meenutas kohe oma esinemist Pärnu väärikate ülikooli kuulajatele 2016. aasta oktoobris. Tookord pidas ta loengu „Organic Estonia“ mõttest ja arutles, kas see oleks Eestile suur võimalus. Muuhulgas selgitas sedagi, kuidas endale ja perele head tervist tagada. Siis oli teema teine, kuid laias laastus mõte endiselt sama: inimene ja tervis. Aga nüüd siis seente abil.

Väärikas vastuvõtt tõstis silmapilkselt väärikate „akadeemia” enesehinnangut, sest olime väga oodatud. Õppereisi korraldaja Kärt Saard, Pärnu väärikate ülikooli nõukoja liige, kinkis Kabritsale raamatu „TÜ Pärnu kolledži väärikate ülikool. 15 aastat väärikate ülikooli”, mis kokkuvõtvalt kinnitab, et eestlased on elukestva õppe usku ja see on üha enam saaamas meie igapäeva elu loomulikuks osaks [sõnad: Tiia Ristolainen, Tartu Ülikooli elukestva õppe keskuse juhataja].

Siim Kabrits, Shroomwelli asutaja ja Kärt Saard, Pärnu väärikate ülikooli nõukoja liige.

Foto: Urmas Saard / Külauudised

Pakutud karastusjook FOCUS STATE lion’s manega 250 ml mahutavusega kollases plekkpurgis on mõeldud fookuse hoidmiseks, sest ingver aitab kaasa energia tõstmisele ning on kasulik väsimuse korral. Muidugi kulus see marjaks ära, sest pikk päev oli alles ees ja jaksu pidi väärikatel jätkuma päeva lõpuni. Jook pidavat olema ainulaadne, sest sisaldab lisaks teistele tuntud koostisosadele ka populaarset, erilist ja haruldast lion’s mane seent, mida nad kasvatavad ise oma Tõrva tehases. Lõvilakaga võib aidata kaasa elujõu tõstmisele ja suurendada vastupidavust väsimuse korral, mõjutades seeläbi positiivselt kõiki igapäevaseid tegemisi. Nii palju siis reklaamiks joogile, mida me tarbijatena alles hakkasime enda peal katsetama.

Kui jook rüübatud (mõned jätsid purgi avamise siiski ka hilisemale ajal) ja esimene maitse suus, asuti riietuma lumivalgesse spetsiaalsesse kaitseriietusse. Sussid ja peakatted sinised. Kõik ühesuguse väljanägemisega: külastajad ja töötajad. Raske vahet teha, kes külaline, kes töötaja. Seentemaailmaga tutvumisreidile tuli teejuhiks teine Siim – Siim Raadik, innovatsiooni tegevjuht. Saime teada, et Eestis on kolm sarnast seenekasvatuse tehast: üks Tallinnas ja koguni kaks Tõrvas. Tööstuse tänaval asuv on suurim seente sisekasvatus Põhja- ja Ida-Euroopas, kus kasvatatakse eksootilisi ja erilisi funktsionaalseid seeni.

Siim Raadik, innovatsiooni tegevjuht. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Shroomwell (endise nimetusega Chaga Health) avati Tõrva endises mööblitehase hoones 2023. aasta augustis. Seente sisekasvatus laiub 1500 ruutmeetrisel pinnal, millel suudetakse aastas toota 52 tonni seeni.

„Kui kunagi oli Tõrva koht, kust põgeneti, siis täna on Tõrva koht, kuhu põgenetakse,” meenuvad Shroomwelli grupi juhi Siim Kabritsa mõne aasta tagused sõnad tehase avamiselt.

Varajasema nimega Chaga Health kogus alguses tuntust mustast pässikust ehk chagast valmistatud tervisetoodetega, aga edaspidi on tegevust oluliselt laiendatud. Shroomwell Innovation on praeguseks arenenud maailma suurimaks meditsiiniseente kasvatajaks. Talle kuulub pool tuhat hektarit meditsiiniseente välikasvatust nii Eestis kui Ameerika Ühendriikides. Eesti edestab väli- ja sisekasvatuste kombineeritud mahtudelt roheidu kõiki konkurente kogu maailmas.

Kasvuhoone seened. Foto: Urmas Saard / Külauudised

„Täna me näeme siinses seentekasvatuses kolme liiki seeni. Kaks neist on söödavad ja kolmas ei ole,” tutvustas Raadik. „Lisaks on chaga, aga seda me ei saa sisekasvatuses näidata, sest chaga kasvab õues, metsas.” Meile näidati lõvilaka seent, mis on valge nagu lillkapsas. Hea söögiseen. Austraalias tehtud meditsiiniliste uuringutega tuli välja, et seenest on abi dementsuse, Alzheimeri vastu. See omab väga tugevat toimet. „Eesti Teadusteakadeemia president Mart Saarma, molekulaarbioloog, on kõnelenud sellel teemal ja öelnud, et selles vallas võib olla tulemas suur läbimurre! Me teeme sellest ka toidulisandeid, mis aitavad vajalikke efekte kaasa tuua.”

Me teame, et armastus algab kõhust, aga tegelikult algab ka tervis kõhust

Teine pool on giidi sõnul šiitake ehk tammeseened, mis Aasias on sama populaarsed nagu meil šampinjonid. „Põhimõtteliselt igas toidus kuni sushini kasutatakse alati šiitake seent. Nende jaoks on Hiinas ja Jaapanis kõige populaarsem šiitake seen. Šiitake meenutab pruuni kübaraga puravikku, head söögiseent. Aga temal on ka hea funktsionaalne omadus. Praegu uuritakse kõhu tervist ehk mikrobioomi. Me teame, et armastus algab kõhust, aga tegelikult algab ka tervis kõhust. Šiitake ongi väga tõhus kõhu tervise edendaja, mida teadusuuringud tõendavad.”

Veel nägime reishi seent ehk lakkvaabikut, mis on kõva punane seen. Ta kasvab ka Eesti looduses, pole küll väga levinud. Aga ta on puine, mida ei saa süüa. Jahvatades saaks teha tõmmist või teed, aitaks rahutu une korral. Tänapäeval uuritakse, kuidas aidata inimesel lõõgastuda ja anda parim uni. „Isiklikust kogemusest võin öelda, et reishi tarvitamisel hakkasid mind külastama väga erksad unenäod. See oli väga huvitav! Neist mitte ükski ei ole psühhedeetsed (hallutsinogeensed) seened. Väga positiivse mõjuga ja pole ületarbimise ohtu.”

Giidi kutsel istuti avarasse ruumi suurte näidisseente kobarate ette. Nende kõrval suurel ekraanil liikusid pildid ja selgitavad tekstid. Siim Raadik kirjeldas põgusalt kogu protsessi, alustades seene niidistikule soodsa pinnase ettevalmistusest kuni niidistiku kasvatamiseni.

Seente küpsetamisel askeldavad Siret Korbun ja Karel Järvik. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Järgnevalt näidati teisel korrusel kasvuhoone ruumi sisenedes, kuidas on võimalik seeni kasvatada. Hiljem alla tagasi tulles sai tuvuda erinevate tootevalikutega ja üht-teist kaasa osta. Samuti oli võimalus maitsta meisterkoka Karel Järviku küpsetatud seeni ja küsida küsimusi, mida näis väärikatel olevat üsna rohkelt.

Poolteist tundi kestnud külastus kippus minema algselt kavandatust oluliselt pikemakski, sest küsimusi ja huvi mitmesuguste toodete vastu oli märkimisväärselt suur. „Vana-Hiina meditsiinis öeldi, et kõige odavam ravi on ennetus,” lausus Siim Kabrits. „Meditsiini seened olid Vanas-Hiinas olulisel kohal ja just läbi ennetuse püüti hoida või edasi lükata haiguste teket!” Mis jäi esmakülastusel kaasa võtmata, seda saab hiljem tellida ka nende kodulehelt www.shroomwell.ee. Külaliste tuure tehakse aga aastaringselt.

Samal teemal:

AVATUD TALUDE PÄEVAL AUDE TALUS

NÄDALAVAHETUSEL AVAVAB ÜLE EESTI OMA VÄRAVAD 328 TALU

TALUEKSPRESSIGA AVATUD TALUDE PÄEVALE

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap