
Rakendusuuringute keskuse käivitamiseks eraldatud 16 miljonist eurost on 6 miljonit eurot kavandatud droonitehnoloogiate suunale. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Päevatoimetaja
Metroserdi juurde rajatud rakendusuuringute keskus on võtmetähtsusega ühenduslüli teaduse, ettevõtete ja riigi vahel, kinnitas keskuse juht ja Metroserdi juhatuse liige Indrek Tulp.

Tema sõnul loodi rakendusuuringute keskus eesmärgiga tugevdada Eesti ettevõtete konkurentsivõimekust, kiirendada tehnoloogiate jõudmist laborist turule ja arendada rahvusvaheliselt konkurentsivõimelist teadmusmahukat tööstust.
Indrek Tulp, Metroserdi juhatuse liige. Foto: AS Metrosert
„Sellised keskused on arenenud riikides juba ammu oluline osa innovatsioonisüsteemist. Eestil on aeg järele jõuda.,“ sõnas ta.
Rakendusuuringute keskuse rajamiseks tehtud investeeringu toel luuakse tehnoloogiataristu, mida Eesti ettevõtted ja teadlased on aastaid oodanud – alates droonide ja autonoomsete sõidukite testimiskeskkondadest kuni biorafineerimise ja vesinikutehnoloogiate pilootlaborite ning terviseandmete väärindamise turvaliste protsessideni.
„Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas tegutseva ettevõttena on meie roll teha rakendusuuringuid, mis lähtuvad ettevõtete tegelikest vajadustest ja tellimusest,“ sõnas Tulp.
Rakendusuuringute keskuses on käivitunud viis tegevusvaldkonda:
- Droonid ja julgeolek: tehnoloogia kontrollitud areng – RUKi droonilabor arendab võimekusi, mida Eesti ettevõtted ja kaitsevaldkond üha enam vajavad.
- Autonoomsed süsteemid: mobiilne labor kui tulevikuvõti – Eestis puudub täna väike- ja keskmise suurusega ettevõtetel taskukohane võimalus testida autonoomseid sõidukeid. RUKi mobiilne välilabor on selles osas murranguline lahendus.
- Vesinikutehnoloogiad: ühendaja ja kiirendi –RUKi vesinikutehnoloogia üksus aitab Eestil ületada seni suurima kitsaskoha, puuduva testimisvõimekuse. Kui varem saadeti prototüübid välismaale, siis nüüd saab kütuseelemente ja elektrolüüsereid testida kohapeal.
- Biorafineerimine: tuleviku tööstus Eesti nägu –biorafineerimise üksus keskendub sünteetilisele bioloogiale. Tegeleb valkude, ensüümide, pärmide, lipiidide ja biopolümeeride arendamisega.
- Terviseandmed: andmete turvaline ja tõhus väärindamine – RUK arendab kvaliteetseid ja turvalisi andmeprotsesse, mis võimaldab regulatsioonidele vastavat terviseandmete teisest kasutust teadus-, arendus- ja innovatsioonitegevustes uute toodete ja teenuste loomisel. Üksus aitab luua teadmisi, mille toel on võimalik arendada targemaid ravilahendusi, meditsiinitehnikat ja digitaalset tervishoidu.
Rakendusuuringute keskuse käivitamiseks eraldatud 16 miljonist eurost on 6 miljonit eurot kavandatud droonitehnoloogiate suunale, 5 miljonit eurot biorafineerimise suunale, 4 miljonit eurot vesinikutehnoloogia suunale ja 1 miljon eurot autonoomsetele süsteemidele. Terviseandmete valdkonna üksus ei vaja oma tegevuseks investeeringuid tehnoloogia hankimiseks, sest üksuse tippspetsialistide kaasamiseks vajalik rahastus tuleb teenuste müügist.