Fotogalerii
Pärnu väärikad sisenevad MUBA hoonesse. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Urmas Saard
Kui buss Tartu Ülikooli Pärnu kolledži väärikate ülikooli õppereisijatega Pärnu maantee 59 maja ette pööras, vaatasid mitmed üllatunult küsivate pilkudega üksteisele otsa: kas olemegi kohale jõudnud? Jah, selles väliselt väheütlevas hoones asubki Tallinna Muusika- ja Balletikool ehk MUBA.
Ega bussist väljudes ja kiirel sammul läbi tuisuse lumelörtsi astudes polnudki eriti huvi tänaval rohkem uudistada või pead kuklasse tõstes suuremat pilti majast vaadata. Kuid kohe hoonesse sisenedes mõistsime, et selle väliskest varjab üsna kiivalt tolle maja rikast siseelu. Tundsime, nagu oleksime sisenenud kontserdimajja, teatrisse või kunstipaleesse. Küllap seesama pidulikkus hoonesse sisenemisel ongi asi, mis eristab MUBA-t paljudest teistest koolimajadest.
stalinistliku tehnikumi magala asemele on püstitatud kaunite kunstide õpetajatele ja õppijatele väga kaunis õppehoone
Avaras fuajees astus meile vastu Meeli Jõgiste, MUBA sündmuste projektijuht, veidi vaikse häälega hästi sõbralik naine, kelle ülesanded on selles suures majas väga mitmekesised. Saime teada, et hoone ideeprojekti autor on Austria arhitekt Thomas Pucher ja peaprojekteerija on arhitektuuribüroo 3+1 arhitektid. Sisearhitektuurse projekti autorid on T43 Sisearhitektid. MUBA on pälvinud sisearhitektuuripreemia. Mõistame, et kunagise stalinistliku tehnikumi magala asemele on püstitatud kaunite kunstide õpetajatele ja õppijatele väga kaunis õppehoone.
2022. aastal õppetööd alustanud Muusika- ja balletikool on mastaapsuselt ja võimalustelt muljetavaldav. Tuntakse head meelt, et majja on koondatud kolm varem eraldi asunud õppeasutust: Tallinna Balletikool, Tallinna Muusikakeskkool ja Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool. Selles nähakse justnagu aardelaegast, mille avanedes sulanduvad omavahel kokku tants ja muusika. Majas jätkub pinda umbes 700 õpilasele ja ligemale 300 erinevas mahus töötavale õpetajale. Giidi sõnul pole siiski kavatsust kõiki vabu kohti lõpuni õpilastega täita. Kooli pääsevad üksnes andekad ja väga andekad õpilased.
Hoone ühendab endas rohkelt erinevate funktsioonidega ruume, alates klassiruumidest ja saalidest ning lõpetades ujula ja õpilaskoduga. Tinglikult jaguneb hoonestus kaheks osaks: avalikuks alaks ja koolimajaks. Mõistagi liikusime meie üksnes avalikul alal. Märkasime väga raskelt liikuvaid pakse uksi, mis tagavad ruumides täieliku heli eraldatuse. Uste valmistaja on Tartu uksetehas. Absoluutse helikindlusega on ka aknad. Kogesime seda ühes klassiruumis, mille väga suure pinnaga akna taga nägime Pärnu maanteel ääretult tihedat liiklust, aga ei kuulnud mitte vähimatki mootorimüra. Neljakordse klaasiga spetsiaalse konstruktsiooniga aknad tekitasid üsna müstilise tunde: näeb, aga ei kuule!
Meeli Jõgiste, MUBA sündmuste korraldaja. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Kogu ruumidelahendus on esteetiliselt läbimõeldud ja mitmetahuline, et sobida suurepäraselt tantsu- ja muusikahariduse saamiseks. „Seda eeskätt tänu saalide väga heale akustikale ja balletiruumide avarusele ning lava vetruvatele pindadele, mis välistab tõsisemate traumade esinemist,” rääkis Meeli Jõgiste. Küsimusele, millal leiutati vetruvpõrand, vastas giid, et arvatavalt läinud sajandi viiekümnendatel.
Majas on paarsada klaverit
Suur luksus ja omaette väärtus on koolimaja neli saali: kontserdisaali, kahte kammersaali ja blackbox’i peetakse suureks luksuseks ja omamoodi väärtuseks. Need teevad koolist ühtlasi tantsu- ja muusikaürituste toimumispaiga. Instrumentide hulk ja kvaliteet on muljetavaldav. Majas on paarsada klaverit. Ühe viiuli hind küündib 40 000 euroni. Kõiki instrumente õpilased ei pea ise omama. Saab ka rentida, aga vastutus nende kasutamise eest on suur.
Majal on koguni oma ujula. Suplust peetakse käsi säästma pidavate muusikute jaoks kontaktspordialadest sobivamaks treeninguks. Hästi lustlikult mõjuvad puhkenurgad, maja ümbrus ja siseõu, kus võib rohkem vabadust nautida.
„Helix“ on nüüdseks siseõuele koha leidnud
Vastavuses kunstiteoste tellimise seadusega korraldas Riigi Kinnisvara Tallinna Muusika- ja Balletikoolile kunstikonkursi, mille võidutöö „Helix“ on nüüdseks siseõuele koha leidnud. Teos avati samaaegselt õppehoone avamisega.
MUBA siseõuel koha leidnud „Helix“. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Vaikuse aia ringja istumisala ümber kavandati 4,7 meetrit kõrge ja 8,2 meetrit lai voolava vormiga roostevaba terastorudest struktuur, mis eraldub visuaalselt ülejäänud aiast. Teose maksumus oli 110 000 eurot, lisaks sellele lisanduv käibemaks. Taiese autorid on valminud tööd kirjeldanud ideena tuua skulptuuri ruumilisust nähtavale liikuvuse ja arenguga, mis on muusika lahutamatu osa. Skulptuuri sisuline idee on jätta ruumi X-le, ehk võrrandis olevale tundmatule, muutujale.
Majal on oma köök ja kuuma toitu ei tooda väljapoolt. Lõunat pakutakse õpilastele tasuta. Hommikusöök maksab 50 ja õhtusöök 40 senti.
Väljapanek helireostuse teemal
Majast lahkudes soovis Meeli Jõgiste, et väärikad õppurid leiaksid edaspidigi tee nende majja, kus toimuvad heal tasemel kontserdid ja on avatud mitmesuguseid näituseid. Õppekäiku korraldanud Pärnu väärikate ülikooli projektijuht Mari Suurväli kinkis giidile raamatu Pärnu väärikate ülikooli 15-aastasest tegevusest ja kinnitas, et õppekäik MUBA-se oli kogu grupile erakordselt põnev. „Meile avanes Eestis tegutsev artistide koolituse köögipool – just võimaluste poolelt. Ei ole ju võimalik ei muusikuid ega baleriine vaikselt kuskil maakonna koolis õpetada. Võimed vajavad arendamist – MUBA-s on kõik läbimõeldud.” Projektijuhti ja teisi vaimustas näiteks vaikuse klass, samuti näitused. „Väljapanek helireostuse teemal võimaldas valikuid kuulamiseks, mis pani mõtlema, mida mina saan teha keskkonna kaitseks?” Mari Suurväli jätkas: „Koolitusteks läbimõeldud ja kõrgtasemel tehnika, ruumid, instrumendid – tõeline vormi ja sisu ühtsus motiveerivad noori Eesti kultuuri ja kunsti maailma viima. On mida vaadata ja mille üle uhke olla! Tekkis kohe tahtmine jälle asuda koolipinki üldharidust omandama!”
Signe Kiri, teine grupi juht: „Tore päev oli! MUBA oli nii kena kool, et õpiks või ise seal. Giid oli super. Vedas meid igale poole, kuhu oli võimalik ja rääkis kenasti ning arusaadavalt. Kohvikus oli väga maitsev lõuna.”
Mul on väga hea meel, et meil on nii palju tublisid tegijaid.
Mina soovin kõige paremat ja kaunist jõuluaega, kohtumiseni järgmisel aastal.