TOIDUKAARDID PÄLVISID EUROOPA INNOVATSIOONIAUHINDADE JAGAMISEL ESIKOHA

Rimi Toidukaart. Foto: Urmas Saard / Külauudised

Mullu välja töötatud ja ka kasutusele võetud toidukaardid võitsid eile Barcelonas toimunud Euroopa innovatsiooniauhindadel esikoha sotsiaalvaldkonna innovatsiooniteo kategoorias. Toidukaartide kasutuselevõtt algas mullu aprillis Harju- ja Raplamaal ning laienes neljandas kvartalis üle terve Eesti.

Toidukaartide projekt oli üks kümnest sotsiaalvaldkonna innovatsiooniteo nominendist. Kokku esitati innovatsiooniauhindadele 334 tööd 26 riigist.

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo sõnul on see suurepärane tunnustus kõigile neile, kes toidukaardiga erinevatel tasanditel töötanud. “Kõige suurem hea meel on muidugi selle üle, et inimesed, kes toidukaarti kasutavad, seda ka hindavad. Sotsiaaltöötajad on teinud väga suure töö, et abivajajad teaksid, mil moel süsteem toimib ning ühtlasi täname toidukaardi teenuse hanke võitjat Rimit, kes tagab kaartide kiire jõudmise inimesteni ning lahendab ka kõik toidukaardiga operatiivselt tekkivad küsimused,” lisas Riisalo.

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalvaldkonna toimepidevuse juht Tea Varraku sõnul on toidukaardi kasutamine lihtne, mugav ja väärikas võimalus abivajajal endale sobival ajal valida meelepäraseid toiduaineid ja esmatarbekaupu. „Aastane kogemus ja statistika näitavad, et ostud mõeldakse hoolega läbi. Ennekõike ostetakse puu- ja köögivilju, värsket liha ja piimatooteid. Toidukaartide süsteem on vastu võetud hästi nii abivajajate kui abi määravate sotsiaaltöötajate poolt,“ lisas Varrak.

Rimi Eesti tegevjuht Kristel Mets sõnas, et unikaalse digitaalse toidukaardi projekt näitab, kuidas äriettevõtted saavad oma tegevusega mõjutada positiivselt kogukonda ning leida uusi viise ühiskonnale kasulikuks olemiseks. „Koostöö riigiga ja sotsiaalministeeriumiga oli Rimi jaoks uudne, kuid äärmiselt huvitav väljakutse. See samm näitab, et äriettevõtted võivad leida uusi viise, kuidas oma oskusi ja ressursse ühiskonna heaks rakendada. Rimi jaoks täiesti uue lahenduse väljatöötamine aitab ühiskonna kõige nõrgemaid, jõudes just nende inimesteni, kes enim tuge vajavad,” ütles Mets. „Varasema lahenduse, valmis pakitud toidupakkide, asemel lubab Toidukaart igal inimesel kauplusest ise valida, mida ta süüa soovib ning nii tarbib ta selle suurema tõenäosusega ka ära vähendades toidu raiskamist. Oleme tänulikud, et saame olla osaks toiduabi paindlikumal ja sihipärasemal kasutamisel.“

Aasta eest, 2023. aasta aprillis katsetasid pärast hankevõitu sotsiaalministeerium ja Rimi Eesti Food AS Harju- ja Raplamaal uudset toidukaartide süsteemi, mis asendaks senist ostetud toiduabi jagamise süsteemi, millega jagati kord kvartalis riikliku toiduabina abivajajatele peaasjalikult konservidest ja kuivainetest koosnevaid toidupakke. Eduka katseperioodi jooksul kuulutati välja ka teine hange toidukaartidele üleminekuks ülejäänud Eestis ning oktoobrikuu viimastel päevadel võeti kasutusele toidukaardid üle terve Eesti. Tänaseks on Eestis kokku väljastatud 29 103 toidukaarti.

Toidukaardi projekt võitis tänavusel Euroopa innovatsiooniauhindade konkursil (The Innovation in Politics Awards 2024) sotsiaalse ühtekuuluvuse kategoorias. Auhindu jagati ühtekokku seitsmes kategoorias ning kokku esitati 334 poliitilise suunaga projekti, kokku 26 riigist. Sotsiaalvaldkonna innovatsiooniauhinnale seati üles ühtekokku 52 projekti. Žürii koosnes 1086 Euroopa kodanikust. Esmakordselt jagati Euroopa innovatsioonipoliitika instituudi auhindu 2017. aastal.

Toiduabi jagamist kaasrahastatakse Euroopa Liidu ESF+ vahenditest.

Toidukaardi saamise õigus tekib abivajajatel, kes on eelmisel kvartalil saanud toimetulekutoetust ja/või kohaliku omavalitsuse toetust. Nende toetuste taotlemiseks peab inimene pöörduma oma elukohajärgse kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja poole. Toimetulekutoetuste taotlejatele arvestatakse abisumma vastavalt pereliikmete arvule, kohaliku omavalitsuse sissetulekust sõltuvate toetuste puhul arvestatakse abisumma vaid toetuse taotlejale.

KU päevatoimetaja

Share via
Copy link
Powered by Social Snap